Ankara Kalesi Gezisi ve Ankara Mimarisi İncelemeleri

Tablet Pozu

Tablet Pozu

Bu yazıyı yazmak inanın zor olacak. Zira Yeşim Hoca mekanlar hakkında bilgiler verirken biz de kameraya kaydettik. Ancak o kamera kayıtları henüz elime ulaşmadı. O yüzden bende bu gezi ile ilgili bir albüm oluşturdum.

“Ankara Kalesi Gezisi” albümüne bakmak için buraya tıklayın!

:: Türk Milleti olarak “ziyan etmeme” politikasını cidden çok seviyormuşuz 🙂 Bu ziyan etmeme olayından kastım şu: Kalede bir kaç tane cami var. Zamanın Türk ustaları tutmuş, artık kiliseden mi neredense bütün heykelleri, tabletleri sök, caminin duvarında kullan 🙂 (Örnekler 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7)

:: Kaleden çıktıktan sonra aşağıya bir yerlere gözleme yemeye gittik. Orada hayatımın en iyi gözlemelerinden birisini yedim. Buranın bir güzel yanıda benim için bir cennet olması! Zira pek çok koleksiyoncu ve plakçı vardı bu enterasan yerde 🙂 (Örnekler 1, 2, 3)

İçerisinde olduğum tek kare!

İçerisinde olduğum tek kare!

:: Dikilitaş özellikle ilgimi çekti. Üzerinde bir leylek yuvasının bulunması ve yapılış amacı süper 🙂 Bu kentte epey Roma kalıntıları var. Bir de yol var Romalılar döneminden kalan. Peki biz ne yapmışız? Üzerine alışveriş merkezi yapmışız, yaa 🙂 (Örnek 1, 2)

:: İlk Meclis Binası hiç beklediğim gibi çıkmadı lan. Ne biliyim insan bir düşünüyor, sonuçta Cumhuriyet’in ilk meclisi falan. Adam en azından sağında solunda askerler falan bekliyor bakınca ama yok. Hatta demeseler burası da ilk meclis diye, hayatta farketmezdim.

:: Ama İkinci Meclis Binası ilkine göre on numara! Cidden süper duruyor, böyle şaaşaalı şaaşaalı 🙂 (Örnekler 1, 2)

:: Ankara’da konak yokmuş arkadaşlar. Bugün bilmem ne oğlu konağı, ne ağa konağı diye gösterdiklerinin hepsi çakma! Evet, Ankara’da konak türü mesken yokmuş.

:: Bu Ankara Kalesi’nde ne kadar çok çingene var lan! Sonradan Çin Çin Mahallesi‘ninde olay yerine yakın olduğunu görünce anladım durumu. Kısa bir süre kendimi Hindistan’da hissettim.

:: Ankara Kalesi’nde hediyelik eşyalar acayip pahalı. Haberiniz olsun.

:: Kalenin dışında Rahmi Koç Müzesi var ama nedense gezmedik yav. Orada kapının önünde tamamı demirden yapılma bir traktör var, süper. Abi ne varsa eskide var zaten 🙂 (Örnekler 1, 2, 3)

:: Kentin içine indikçe pek çok yerde halen daha eski mimarinin özelliklerini taşıyan binalarla karşılaştık. Yanlış hatırlamıyorsam Erzurum Otel’i diye bir yer vardı. Şekli falan çok iyi ama maalesef kötü yola düşmüş…

:: Pek çok yerde pek çok başarısız restorasyon çalışması gördüm. Bir tanesinde pencerelere çift cam takmışlar 🙂 (Örnek 1)

:: Keşke bizim apartmanda da şöyle bir kapı olsa be! (Örnek 1)

:: Kale girişinin hemen üstündeki bu kirişte yapılan sağlamlaştırma beni ürküttü, bir an üstüme düşse ne olur diye düşündüm. (Örnek 1, 2)

:: Ankara Kalesi, fantastik bir film çevirmek için fena bir yer değil 🙂 Ayrıca acayip bir Hint Mahallesi havası var.

One response to “Ankara Kalesi Gezisi ve Ankara Mimarisi İncelemeleri

  1. lavinia

    yıne ben yorum yapıcam sanırım eksık bılg gıdermk amacıyla:)
    ilk meclıs yapısının deyımınle ‘şaşalı’ olmamasından yakınmısın ama 1920’de açılan ilk meclis, 1917’de İttihat ve Terakki şubesi olarak İsmail Hasif Bey tarafından yapılmıştı. Osmanlı canlandırmacılığının etkisindeki Milli Mimari üslubuna göre tasarlanmıştı. 1926 yılında ilk meclise bitişik olarak Vedat Tek’in inşa ettiği CHP Genel Merkezi, yıllarca ikinci Millet Meclis Binası olarak kullanıldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s