Büyük Ayrımcılık

Bunu gerçekten çok alınmış bir şekilde yazıyorum. Anadolu Üniversitesi öğrencisi olduğum dört senelik süre boyunca her sene katıldım okulumuzun Geleneksel Bahar Yürüyüşüne. Son iki senedir de iyi kötü bir takım organizasyonlar içerisine girerek katıldım. Geçen sene yaptığımız otobüs özellikle yerel basının çok ilgisini çekmişti. Bunu ben değil; ertesi gün gazetelerinden topladığım haberler söylüyordu. Rektörümüz bizzat yanımıza gelip sesinizi duyurun çocuklar demişti. Ancak bu ertesi hafta okulumuzun gazetesi olan Anadolu Haber‘e baktığımızda bırakın bir fotoğrafı, tek bir cümle de bile yer almamıştık.

Bu sene de aynı şey oldu. Okulumuzun gazetesi her sene yaptığı gibi yalnızca olayı Güzel Sanatlar Fakültesi‘ne mâl etti. Tamam, ben zaten 10 numara bir olaya, çok büyük bir prodüksiyona girdik demiyorum. Ancak aynı anda 30 kişinin aynı maskeyi takıp yürümesi heralde ilginçtir değil mi? Ya da bir önceki sene yaptığımız ve ciddi bir anlamı olan otobüsümüz?

Ancak okulumuzun gazetesinde son 4 yılın bahar yürüyüşü haberlerine baktığımda olayın açık bir şekilde sadece Güzel Sanatlar Fakültesi üzerine şekillendirildiğini gördüm. Eğer bu şenlikteki amaç GSF öğrencilerinin her sene yaptıkları ilginç kostümleri sergilemeleri ise diğer fakültelere ne gerek var? GSF şenlikleri diyelim. Hatta okulumuz için çok önemli olduğunu düşündüğüm bu geleneksel olayın okul gazetesinde ana sayfada bir fotoğraf; iç kısımda da fotoğrafsız bir yazı ile bahsedilmesi çok saçma değil mi? Bence sırf bu etkinlik için bir sayı bile çıkarabilir Anadolu Haber.

Üzülüyoruz, devamsızlık yapıp katıldığımız etkinlikte kendi okulumuz gazetesinin bizi es geçmesine üzülüyoruz gerçekten. Bu üniversite sadece GSF’den, Endüstriyel Sanatlar Yüksekokulu‘ndan ya da Arkeoloji Kulübü‘nden oluşmuyor. Oraya gelen herkes bu tekelden şikayetçi. Ben de bunu ayrımcılık diye yazıyorum. Bu da gerçek bir alınganlığın sonucudur. Okula girdiğim günden beri Anadolu Haber’i biriktiririm. Bunu büyük bir keyifle yapıyorum çünkü seviyorum. Soğutmayın işte beni ya.

Umarım birileri bu yazının linkini ilgili yere ulaştırır. Amin.

Ha, şimdi bu kadar atıp tutup kaynak ve delil göstermezsek ayıp olur değil mi?

İşte bu senenin gazetesi: (full gazete) http://www.ahaber.anadolu.edu.tr/544.pdf

Bu seneki gazete ve GSF öğrencileri

Bu da 2009 gazetesi: (full gazete) http://www.ahaber.anadolu.edu.tr/2009pdf/505.pdf

2009 yılı gazetesi ve GSF öğrencileri

Sırasıyla 2008 ve 2007 yılı gazeteleri:

2008 yılı, bu sene bir istisna yapılmış ama yine tek bir fakülte yer almış

2007 yılı ve aynı GSF tekelciliği 🙂

One response to “Büyük Ayrımcılık

  1. Alan darlığı yüzünden görsellerin yan kısımları gözükmüyor. Siz bunları bilgisayarınıza kaydederek tamamını görebilirsiniz. O şekilde yani.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s