Ezanlı Metal

Minare!

Ezanlı Metal” kavramını duyunca aklınıza İslamik Metal gibi bir tarz falan gelmesin. Kanımca da yoktur herhalde öyle bir tarz, değil mi? Burada kastettiğim, parçaların içerisinde yer alan kimi zaman 5-10 saniyelik, kimi zaman da 1 dakikadan uzun süren ve genelde Arabistan taraflarından müezzinlerin okuduğu (bunu da okuyanın sesinin yakınlığından ve adamın kendi dilinde okuduğu için ezana hakimiyetinden anladım) ezan parçaları. Bu koyulan kısımlar kimi zaman okunduğu makama göre konurken, pek çok grup da özellikle sözlerin anlamına göre koymuş. Ezanın Türkçe anlamına bakarsanız şuradan, grupların parçalarında işlediği konulara göre uyum sağlayabilecek bazı noktaları olduğunu görebilirsiniz. (Ya da grupların alay edebileceği elbette.)

Daha önceden de bir iki parça dinlemiştim. En son Savaş Abi‘nin paylaştığı Kafir isimli parçada da duyunca böyle bir başlık açayım dedim. Kendi keşiflerimin dışında, biraz da internetten araştırdım. Bazı parçalarda gerçekten mükemmel oturmuş, melodiye dahil olmuş, dinleyeni titretiyor. Ancak bazılarında da zoraki koyulduğu belli ediyor, rahatsız ediyor insanı. Elbette bu öznel bir yargı olduğu için bu noktada karar siz dinleyenlerindir.

1. Constantinopolis – When The Night Falls: Sabhankra‘nın (ex-Constantinopolis) da böyle bir parçası olması güzel 🙂 For The Empire isimli albümün son parçası. Savaş Abi’ye sormak lazım aslında bunun başındaki ezan sesini nereden almış diye. Ezan sesiyle başlayan parça bomba sesleriyle devam ediyor. Bu  iki sesin eşliğinde de parça başlıyor. Her zaman ki gibi buram buram Türk melodisi kokan parçalardan birisi de bu. Ayrıca sevdiklerimden.

2. Rotting Christ – Enuma Elish: Grubun en sağlam 2. albümünün (Theogonia, 2007) en sağlam parçası diyebilirim. Ezanlı metal parçları içerisinde de en harika uyum bunda zaten. “Hayyalelfelah” sesleriyle devam eden nakaratı insanı daha doğrusu beni acayip etkiliyor. Seviyorum bu parçayı.

3. Orphaned Land – Ocean Land: Grubun sevilen parçalarından birisidir bu parça da. Zaten Orphaned Land’in gerek grup üyelerinin inançlarının çeşitliliği, gerek anlatmayı tercih ettiği konular ve gerekse de son albümüyle iyice benimsediği tarzı gereği böyle bir parça yapmaları gerekirdi. Ve yapmışlar da. Grubun yine en sevdiğim 2004 yılında çıkardıkları albümü Mabool‘da var bu parça. Bu parçanın sonunda vurmalı çalgılar eşliğinde “Hayyalessalah” diyor müezzin.

4. Nile – Kafir!: Bu parçayı beğenen dinden çıkar! 🙂 Benim insanlık dışı diye tabir ettiğim davulları, ve “There is no God” diye devam eden sözleriyle tam bir Nile klasiği. Bu parçayı bilmiyordum ben Savaş Abi paylaşana kadar. Ancak dinleyince göreceksiniz ki bunu dünyada Nile’dan başka yapacak grup yoktur. Sözler böyle başlıyor diye kestirip atmayın, diğer sözlerin de anlamlarına bakın lütfen. Parçanın dördüncü dakikasında ezan başlıyor. “Eşhedû enne Muhammeden resulullah, Hayya alel-salah” diye devam ediyor. Those Whom The Gods Detest (2009) albümünde bu parça. “Eşhedû ellâ ilâhe illallah” ile bitiyor. Ancak bunu kim okumuşsa normal ezandan biraz farklı geldi kulağıma.

5. Anathema  – A Dying Wish: Buradaki drum farklı. Burada da sesler çok uzaktan geliyor. Önce bunun ezan olduğunu sandım. Ancak biraz daha dikkatli dinleyip ve internetten de küçük bir araştırma sonucu doğrulayarak burada okunanın ezan değil de sela‘dan küçük bir kısım olduğunudüşünmekteyim. (6:25’te başlıyor) Parçanın atmosferinin de etkisiyle içiniz de küçük bir ürperme beliyor.

6. Moonspell – Allah Akbar! La Allah Ella Allah!: Parçanın adı zaten ne olabileceği hakkında fikir veriyor. 1993’deki Under The Moonspell albümünün introsu bu. “Eşhedû enla ilahe illallah” diyor müezzin yine alışık olmadığımız bir makam da. Çok da numarası olmayan bir parça ama yapım tarihi biraz daha eski olduğundan bilmekte fayda var.

7. Disturbed – Down With The Sickness: Bunu bilmiyordum. İnternetten araştırıp buldum. The Sickness albümünün 17. parçası bu. Albüm versiyonunda parça normal başlayıp bitiyor. Ancak bu dediğim live versiyonda parçanın başında ezan okunmaya başlıyor. Şarkının sözleri biraz absürd ve küfürlü olduğundan epey tepki çekmiş zamanında hatta. Ezanı en uzun olarak kullanan parça bu. Yalnız ezanı acayip hızlandırmışlar bir de ezanın normal okunuş sırasını bozmuşlar, sözlerin söylenme sırası ve yerini değiştirmişler. Hani en başta demiştim ya zorlamayla yapılmış diye. İşte bu parça güzel bir örnek.

8. Stratovarius – Babylon: Bu da ezan sesiyle başlayan parçalardan birisi. Bunu da araştırma sonucu buldum.Grubun Episode albümünden. “Hayya ale-salah, Allahu Ekber” sözleri duyuluyor. Sonrasında da güzel, gerçekten güzel olan parça başlıyor. Dinlenilesi yani 🙂

9. Venom- Cursed: Bu parça da eski olanlardan. 1992 tarihli The Waste Lands‘in açılış parçası. Parçada 1:30 civarında duyulmaya başlıyor ezan sesleri.

10. Dimesion F3H – The Dawn: Hiç yalan söylemeyeyim, böyle bir grubun ve şarkının varlığından haberdar değildim. Bunu da araştırıp buldum. Ancak parçada gerçekten ezan var mı yok mu bilmiyorum. Çünkü grup çoık az bilinen bir grup ve parçasını dinleyemedim. Bulup dinleyen varsa link verebilir.

Şimdi bu yazıyı okuyanlardan ricam, eğer sizin bildiğiniz ve burada yazmayan bir grubun böyle bir şarkısı varsa yorumlarda bunu belirtin. Bir şekilde google’dan falan ulaşanlar olursa bu yazı bu konuda bir rehber görevi görmüş olacaktır.

Bitirmeden şimdi tüm bu okuduklarınız hava kaldı sanıyorsunuz, çoğunuz üşendi aramak için şarkıları:) Bir “Proofhead My Resort Hizmeti” yaparak size burada adı geçen şarkıları topladım ve aşağı linkini koydum. Arşivlik indirmek isteyenler için afiyet olsun 🙂

Ezanlı Metal (9 parça ve 75 mb)

7 responses to “Ezanlı Metal

 1. Onur ERTEN

  “ben bugün bunu öğrendim” blogu. olm sen bu işi biliyosun ya =D

 2. Yunus Damar

  Satanized – Call of the Dead Army 😉

 3. somekindofhuman

  http://www.youtube.com/watch?v=7fvmfLID1VE yeni ezanlı bir parça (:

 4. cuma vakti cami avlusundan kaydetmişler sanki 😀

 5. cerberus

  Arkadaşım nile konusunda yanılıyorsun
  kafir parçası tamamen bakara suresinden girer ve karl sanders yani grubun beyni olan adam hep müslümanlar dışlanıyorlar ben onların içinde yaşadım çok uzun bir süre ve onların en büyük sorunu yanlış anlaşılmak dediği ve onalrı bu ülke kimse savunmadığı için ele aldım diye eklediği biridir …
  büyük saygı duyarım
  ve parça girişinde
  there is no god but god
  la ilahe illallah
  allahtan başka ilah yoktur
  diye girer
  bakara suresinin ilk 3 ayeti olması lazım
  ve aynı albümde zülkarneyn peygamberi anlatan bir parça daha vardır
  iskander dhul karnon diye
  alt bilgi olarak nile grubu her albümünde kuran-ı kerimden bir ayeti şarkıya dönüştürmüştür… incelene…

 6. @cerberus: çok teşekkür ederim düzeltmen ve verdiğin bilgiler için. zaten sevdiğim bir grubu şimdi daha da sevmeye başladım 🙂 Gerçekten sağol yorumun için.

 7. az önce buldum…

  epica – living a lie(the embrace that smothers, part VIII)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s