“Krvestreb Fanzine” Diye Bir Fanzin :)

Krvestreb Fanzine

Online ya da basılı farketmeden elimden geldiğince fanzinleri takip etmeye çalışırım. Özellikle online olanların RSSleri eklidir düzenli olarak edinirim. Basılı olanları da genellikle eski sayı yeni sayı demeden nerede bulsam okurum, saklarım. Mesela Eskişehir de Murat Abi var Chaos Magazine‘i hazırlayan. Sağolsun sayesinde çok şeyden haberimiz oldu.

Bu yazımda da yine böyle bir dostumuzdan Buğra‘nın fanzini Krvestreb Fanzine‘den bahsedeceğim. Henüz üçüncü sayısı yeni çıkacak. Ancak bu tip tamamen kişisel emeğin, kazanç derdi gütmeyen, çıkarsız projelerin tümünde olduğu gibi bu proje de Buğra’nın ekonomik durumu doğrultusunda çıkabiliyor. Hatta Buğra bu son sayısı için eminim ki kendisi için çok değerli olan bir takım merchandise’larını satmaya kalktı. Sadece Buğra’nın değil, Murat abinin ve diğer pek çok fanzin yazarının da benzer şekillerde mücadele verdiklerini biliyorum.

Yazının başında dediğim gibi fanzinler iki yolla basılı ve online olarak yayın hayatlarına devam ediyorlar. Basılı fanzin, Murat Abi’nin ifadesiyle sadece isteyen okuyucusuna ulaştığı ve onlardan para kazandığı için ve koleksiyon değeri olduğu için daha bir anlamlı tabiki. Ancak masrafları inanılmaz büyük. Elbetteki bu kişilerin arkalarına büyük medya holdingleri yok ya da maaşla çalışmıyorlar. O yüzden yapılan işler de daha bir amatör ruhla ve daha bir underground yapılıyor. Ancak şu da bir gerçek ki pek çok devasa grubu, harika grubu da büyük dergilerden önce fanzinler keşfediyor.

Krvestreb’in üçüncü sayısı İngilizce hazırlanmış. Buğra galiba özellikle yaşadığı yerdeki ilgiyi az bulmuş.  Aslında haklı sayılır. Bir şekilde bu tip olaylar yurtdışında daha çok ilgi görüyor. Bu sebepten de uluslararası geçerliliği olan bir dil kullanmak mantıklı geliyor elbette. Bu üçüncü sayıda 20 tane röportaj ve tam 262 underground grubun demo yorumları var. 262 diyorum bakın! Bu anlamda cidden helal olsun. Yazıyı hazırlarken Buğra’nın profillere bıraktığı tanıtım mesajını da buldum. Buyrunuz;

Krvestreb Fanzine #3 sayısı çok yakında çıkıyor, Common Grave, Nuclear, Dr. Gore, Killing Fields, Legion, Puteraeon, Psychogenesist, Naetu, Crypt, Nervous Impulse, Old Corpse Road, Licurgo, Raped By Pigs, Brabazom, Shredding Consequences, The Source, Vulvathrone, Confused Prod…., Frozen Runis Prod. and Coyote Rec. röportajları + underground 250 demo album tanıtımı, A4 boyut ve ingilizce olarak çıkıyor

Velhasıl, böyle bir fanzin var. Takip edin, en azından facebook ve myspace üzerinden ekleyip destek olabilirsiniz. Aşağıya da iletişim adreslerini koyuyorum.

Myspace: http://www.myspace.com/krvestrebzine

Facebook: http://www.facebook.com/Krvestrebzine Buğra TOKSOY

Adres:PK: 1197 01122 Cemalpaşa Adana Türkiye

MSN: krvestrebugra@hotmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s