Fotoğraf Makinesi Sahibi Olmak

Skywalkertrance@deviantart

Şu gördüğüm resim üzerine yazıyorum bu yazıyı. Bu aslında Volkan‘ın ve benim uzunca bir süredir savunduğumuz bir görüş. Etrafımızda çok fazla fotoğraf makinesi sahibi var. Oysa çok çok az fotoğrafçı var. İşin en kötü yanı boynuna kamerayı asan herkesin fotoğrafçıyım diye ortalıkta dolaşması ve bunu da zorla, göstere göstere diğer insanların gözüne sokmaya çalışması. Can sıkıcı!

Fotoğraf çekmeyi sevenlere sözüm yok ortalıkta “merhaba ben bilmem kim, fotoğrafçıyım” diye dolaşmadıkları sürece. Ben de fotoğraf çekmeyi severim, çekerim, ancak daha bir allahın kuluna demişliğim yoktur ki “lan ben de fotoğrafçıyım abi” diye. Çünkü değilim. Çünkü fotoğrafçılık mesleğini yapan, bundan para kazanan bir insanın sahip olduğu yetenek, bilgi ve birikimlerin çok çok azına sahibim.

Gerçek fotoğrafçı ışığı, açıyı, kompozisyonu bilir. Bilmelidir. Üstelik gerçek fotoğrafçı dijital fotoğrafın yanında analog fotoğrafı da bilir. Çektiğini hem renkli hem de siyah beyaz kağıda kendisi basabilir, banyodur, kurutmadır, modifiyedir yapabilir. Şimdi bana kalkıp da fotoğraf makinenizin piyasa değeri ile fotoğrafçılık yeteneğinizi ölçmeyin. Bunu yapmayın.

Savaşalp‘in ev arkadaşlarından Gil de bizimle aynı fikirde. Bu tiplerden özellikle Güzel Sanatlar Fakültesi‘nde ve Mimarlık Bölümü‘nde çok fazla olduğundan dert yakınmıştık. Haa  şunu hemen kocaman bir parantezle belirteyim ki benim gördüğüm en iyi fotoğrafçıların çoğu da GSF’dedir onları kesinlikle ayrı tutuyorum. Çevremizde bu kadar az fotoğrafçı ve bu kadar çok fotoğraf makinesi sahibi olunca ister istemez yapılan işlerin kalitesi düşüyor, insanlar fotoğrafı giderek çıplaklaşan bir kadın, giderek soyunmaya başlayan bir obje gibi görmeye ve yorumlamaya başlıyorlar. Bu çok kötü ve rahatsız edici. Özellikle kadın güzelliğini fotoğrafın tek amacı haline getiren, kompozisyonlarını kadının göğüsleri üzerine kuran fotoğraf makinesi sahiplerine eminim ki gerçek fotoğrafçılar sadece gülüyorlardır.

Dediğim gibi ben fotoğrafçı değilim ve bu konuda bildiklerim de sadece bir dönemlik aldığım seçmeli dersten ibaret. Ancak içerisinde bulunduğum nacizane çevremde gördüğüm ve tanıdığım çok fazla fotoğrafçı ve fotoğraf makinesi sahibi arasından anlayabiliyorum kaliteyi. Fotoğrafın etkisini photoshop kullanarak arttırmaya çalışmak sadece aptallıktır ve benim bile yapabileceğim bir olaydır. (Bu noktada manipülasyonları ve konsept fotoğraflarını hariç tutuyorum, alınmasın kimse)

Her gün çevremizde dolaşan onlarca fotoğraf makinesi sahibine rağmen yine de bazen rastlayabilmek gerçek karelere, mutlu ediyor beni. Beğendiğim her karenin de altına beğenimi yazıyorum hemen. Kendime bir deviantart hesabı aldım. Profilime birşey eklemedim, belki ileride manipülasyonlarımın bir kısmını eklerim. Bu hesabı kullanarak özellikle çevremdeki ve ülkemdeki insanların, fotoğraf makinesi sahiplerinin çalışmalarını inceliyorum. Siz de yapıni dediğimi anlayacaksınız. Bir noktadan sonra bu sıradanlıklar sizi bayacak. Siyah beyaz fotoğraflardaki renkli objeler ve üstelik bunların anlamsız konumları ve seçimleri, fotoğraf karesine saçma bir geometriyle oturtulmuş bol piercingli kişiler…

Gerçek fotoğrafçılara sahip çıkalım, eserlerini destekleyelim. Ama onlar da fiyatlarını abartmasınlar ha.

2 responses to “Fotoğraf Makinesi Sahibi Olmak

  1. awesome

    bu benm de her zaman sölediim bişidi..benden bahsetmemişsin.kırıldım.

  2. Fotoğrafçı olunmaz bence, fotoğrafçılık bir sanattır, doğuştan yeteneğin şart olduğu sanatlardan biri.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s