Proofhead Arıtma Tesisinde!

Tesis

Eskişehir’in Alpu yolu üzerinde bir atık su arıtma tesisi vardır sevgili okur. Çevre mühendisi olan okurlarım bunu bilir. Hatta şanslıysa görmüştür bile.

Bütün bir şehrin pisliği buraya, bu atık su arıtma tesisine geliyor. Daha tesise girer girmez sizi ağır bir koku karşılıyor. Atık su çok pis kokar zira. Bu kokuya Temel İşlemler Laboratuvarı‘nda çalışmış bünyeler alışıktır elbette. Ancak kokuyu hiç bilmeyenler için dayanılmazdır.

Alper ve Ben

Salı günü Temel İşlemler ve Süreçler dersi kapsamında Ülker Hoca bizi Eskişehir Atık Su Arıtma Tesisi‘ne götürdü. Dersi geçen sene geçmelerine rağmen Alper ve Emre de bize dahil oldular. Başımızda duran çevre mühendisi sağolsun tesisi A’dan Z’ye gezdirdi. Ön arıtımda ızgaralarda tutulan atıkları görmen lazımdı sevgili okur. Bir şehrin sosyal yapısını cidden atığına, pisliğine bakıp anlayabiliyormuşsun. Şu an burada yazamayacağım ama bire bir muhabbette anlatabileceğim onlarca iğrenç atık bu ön arıtımda sudan toplanıyor. Taa şehirden çıkıp buraya kadar nasıl gelebilmişler hayret doğrusu 🙂

Arıtma tesisinde anaerobik reaktörlerde metan gazı üretiliyor doğal prosesler sonucu. Bu gazı da yine tesis ihtiyaçları için kullanacaklarmış. Nedir bu tesis ihtiyaçları? Mesela anaerobik reaktörlerde optimum sıcaklığı koruyabilmek için, ya da tesisin olası sıcak su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için.

Bu arada başımızdaki mühendis, her şeyi elinden geldiğince anlattı.  Sağolsun. Yanımızda bulunan hocamız da özellikle tesisde gördüğümüz yapılarla derstekileri karşılaştırmamıza yardımcı oldu.

Kontrol Ekranı

Gezinin en son durağı diğer hiç bir grubun girmediği ancak bizim girdiğimiz kontrol odası oldu. Buradaki sistem sayesinde tesisi yönetebiliyor, açıp kapatabiliyor, fıskiyelerden su fışkırtabiliyor kısaca herşeyi yapabiliyorsunuz. Buradaki kontrol çok hassas ve sürekli olarak yapılıyor. Raporlar alınıyor, telsizler susmuyor.

Özellikle çevre mühendisliği bölümündeki okuyucularım eğer halen daha gitmediyseniz bu tesise muhakkak gidin. Bu cumartesi Doğa ve Çevre Kulübü’nün teknik gezisi var hatta. Ona katılabilirsiniz. Çok da iyi olur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s