Beyn.org Başbakan Tarafından Dava Edildi

Beyn.org‘un sahibi Barış Ünver arkadaşımız yazdığı bir yazı sebebiyle başbakan tarafından dava edilmiş. Bugün milliyet.com.tr‘de görünce haberini şok oldum. İşte haber bu: http://www.milliyet.com.tr/erdogan-davalari-bloglara-indi/siyaset/sondakika/06.02.2011/1348970/default.htm Hatta haberden alıntı yapayım:

“Beyn.org” adlı kendi blog sayfasında çeşitli yazılar kaleme alan üniversite öğrencisi Barış Ünver (22) referandum sürecinde AKP ve açılımı eleştiren bir yazı kaleme aldı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın meydanlarda söylediği “CHP, MHP terör örgütüyle ruh üçüzü oldu” sözlerine atıfta bulunan Ünver, Abdullah Öcalan’ın devlet ile olan temasının da değerlendirildiği yazıda Erdoğan ile aynı kelimeler kullanılarak, “Erdoğan da Öcalan ile ruh ikizi oldu” dedi.

Barış arkadaşımız kendi blogunda bu durumu şu yazısıyla açıklamış. Çok mantıklı bir karar vererek de en ufak bir yorum yapmamış. Nisan’da konuyla ilgili olarak mahkemeye çıkacakmış.

Barış’ın bu durumu tabiki blog dünyasında epey ses getirdi. Haberin altına yazılan yorumlar kadar bloglarda da bu durumu haklı ya da haksız bulan pek çok kişi var. Şimdi burada link verip reyting oluşturmayayım. Ancak şunu farkettik ki pek çok blog yazarı geçmişte aleyhinde atıp tuttuğu başbakan hakkındaki yazılarının tamamını yayından çekti ya da düzeltti korkup. Çoğul kullanıyorum zira şimdilerde pek moda olan iktidar karşıtı gibi görünüp aslında bunu sadece kendine ortam yaratabilmek için kullanan kişiliklerden bıkan sadece ben değilmişim. İşte bu tipler bugün Barış’ın davalık olduğunu görünce tırsıp geçmişte yazdıkları yazılarını yayından çektiler.

Proofhead’in blogu hiçbir zaman politik bir blog olmadı. Proofhead’in kendisi politik bir kişilik oldu ama bunu bloguna yansıtmadı. Bunu yansıtmayı sevmedi. Ama Barış arkadaşımız kendi tercihi doğrultusunda düşündüklerini, olaylara nasıl baktığını yazmaktan çekinmedi. Bence bunu da çoğu kez tarafsızca yaptı. Pek çok yazısını da başarılı buldum.

Şimdi Barış’ın bu davası aslında bu anlamda bir ilktir ve Barış’ın kazanması, haklı bulunması halinde elde edilebilecek büyük bir başarıdır. Olması gerekenin olmasıdır. Her ne şekilde olursa olsun Proofhead My Resort, Beyn’in yanındadır, desteğini sürdürecektir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s