Pilleri Çöpe Atmayın

Sevgili okur, eğer 21. YY’da, en azından 100 kere sağda solda zararını duyduğun halde halen daha bitmiş pillerini öylece çöpe atıyorsan çok ayıp ediyorsun. Yapma bunu.

Elinde bulunan bitmiş, akmış ya da artık kullanılamaz duruma gelmiş pilleri öylece kaldırıp çöpe atarak, pillerin yapısında bulunan metallerin çöp yoluyla toprağa ve suya geçmesine sebep olursun. Bunlar tehlikeli atıklardır ve normal atıklardan farklı olarak bertaraf edilmeleri gerekmektedir. Yukarıda logosunu verdiğim “TAPTaşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği“nin sitesine yukarıdaki logoya tıklayarak ulaşabilir, inceleyebilirsin.

Pil kutum ve atık piller

Ama “ne tıklayacağım, ne uğraşacağım” diyorsan da bari kendine ufak bir kutu bul. Evindeki bitmiş pilleri biriktirmeye başla. Artık atık pil konusunda büyük bir uyanma, farkındalık başladığı için muhakkak ki bir alışveriş merkezinde, bir mağazada ya da okulunda, fakültende bir atık pil kutusu göreceksin. Piller biriktikçe çöpe atıp doğanın içine etmektense birkaç kalori yakıp bu kumbaralara giderek hem pillerden düzgün, eğitim almış bir bireyin yapacağı şekilde kurtulmuş ol; hem de spor yapmış ol.

Mesela ara tatilde artık atık pil kutum dolduğu için bir gün taa Yunusemre Kampüsü‘ne gittim pilleri atmak için. İyi de oldu. Hiç pişman değilim 🙂 Şaka maka doğayı koruyalım lan sevgili okur. Yapalım bunu!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s