Kadın Cinayetlerinin Son Kurbanı: HALAM

Başlıkta yazdığım şey doğru. Birkaç gündür ailecek bu cinayetin şokundayız. O yüzden hemen yazamadım. Bu bloga böyle haberler yazmak aslında beni mahvediyor sevgili okur. Bu acıyı, bu caniliği seninle paylaşmamın ardındaki gerçek sebep artık basının “yine”, “yeniden”, “bir tane daha” diye duyurmaya başladığı kadın cinayetlerine dikkat çekebilmek.

Pek çok gazete ve televizyon farklı şekillerde anlattı olayı. Ancak işin gerçek yüzünü biz bildiğimiz için tüm bu haberleri içimiz sızlayarak takip edebildik. Hülya halam, aslen babamın kardeşi değil. Babamın amcasının kızı. Ancak küçüklüklerinde aynı evde büyüdüklerinden kardeş gibiydiler. Hülya halam benim en az gördüğüm halamdır. Yıllar önce Kumburgaz’a gittiğimizde görmüştüm ilk ve son kez. Şimdi onu öldüren kocası olan Turgay eniştem ile de o zaman tanışmıştım. Halamın son yıllarda kocasıyla geçinemediğini biliyorduk. Bu olay artık giderek katlanılamaz bir boyut aldığında ise ayrılık kararı aldılar. Halamın annesi Kumburgaz’a geldi. Ayrıca halamın abisi yani İmran amcam da halamın yanında olmaya başladı. Zira Turgay enişte halamı sık sık rahatsız ve taciz ediyormuş.

Birgün artık bu tacizler dayanılmaz bir hal alınca ne olmuşsaolmuş ve Turgay enişte ile İmran amcam kavga etmiş. Bu kavgada halamın benimle yaşıt ya da benden birkaç yaş küçük oğlu babasını bıçaklamış. İştebu noktadan sonra olay daha ciddi bir boyut kazanmaya başlamıştı. Çünkü herkesin gözden kaçırdığı çok daha önemli bir durum vardı: Halamın oğlunun durumu. Kuzenim anne babası arasındaki bu sürtüşmeden çok yıpranmış,tı. Dizilerde ve filmlerde görmeye alışık olduğumuz yitik genç durumuna düşmüştü çoktan. Ancak İmran amcam bu şekilde olmasına izin vermeyip ona sahip çıkmaya başladı.

Bundan birkaç ay önce Turgay enişte, babamın facebook hesabına şöyle bir mesaj attı: “Abi yuvamı yıkıyorlar, çocuğumu göstermiyorlar. Ben Hülya’yı seviyorum. N’olur konuş yardım et.”

Babam ailemizde çok sevilen, sözü dinlenen bir kişidir. Öncesinde de pek çok akrabamızın ve aile dostumuzun benzer durumlarında yardımcı olmuştur. Bu mesajı görünce tabi İmran Amcamı arayarak durum hakkında bilgi aldı. İmran amcam haklı olarak kız kardeşini haklı çıkardı. Haklıydı da. Ancak şimdi baktığımda Turgay eniştenin de haklı olduğu durumlar yok değildi. Ama ne olursa olsun hiç bir neden halamı vahşice öldürmesine sebep olamazdı.

Babam cevap olarak “Bu iş çoktan bitmiş gibi görünüyor, sana yakışan kimseyi üzmemek, yanlış şeyler yapmamak ve hayatına bundan sonra onurlu bir şekilde devam etmektedir” benzeri bir cevap yazdı. Birkaç gün sonra Turgay enişte de “Haklısın abi, dediklerini yapacağım. Artık ben de kendime bir hayat kuracağım” benzeri bir mesaj attı cevaben.

Bu mesajdan sonra bir süre sular duruldu. Halam bir yerde çalışıyordu, kendi hayatını kurmuştu. İmran amcamla sık sık görüşüyorduk. Ancak Turgay enişte bu sefer sabotajlara, tacizlere başlamıştı. Halam da devletten korunma talep etti. Defalarca şikayet etti. Detayları zaten gazete haberlerinde yazıyor.

Sonra o sabah o telefon geldi. Gece Turgay eniştem, zavallı halamın önünü kesiyor. Konuşmak istiyor. Halam reddedince de halamın önce başına, sonra karnına birer el ateş ediyor. Halam oracıkta vefat ediyor. Savunmasız ve çaresiz olarak ülkemizin kocasından vahşet görüp hayatını kaybeden bir diğer kadını oluyor. Turgay enişte ise kafasına bir kurşun sıkıyor ama ölmüyor. Bu sabah haberi geldi beyin ölümü gerçekleşmiş.

Bu yazı yazmaktan en nefret ettiğim yazı oldu. Tek bir kare fotoğraf koyacağım. O karede halamın genç ve çok güzel olduğu yıllardan, kucağında kuzenim var. Eniştemin caniliği sayesinde artık yaşamıyor. Kuzenimin şu ana kadarki hayatının zaten içine etmişlerdi. Şimdi daha da berbat bir hale getirdiler.

Turgay eniştenin halamı katledip ardından kendi canına kıyacak kadar korkak olması normal, hemen ölmeyip muhtemelen acı çekerek ölmesi de beklediğim bir şeydi. Halamın hataları yok değildi evet. Bir kadın olarak haddini aştığı zamanlar da olmuştur belki. Ancak dediğim gibi yaptığı ya da söylediği hiçbir şey onun ölümü haketmesini sağlamadı.

Bu yazı, bu bloga yazdığım en içimi acıtan yazı oldu. Birkaç gündür yazıp yazmamakta tereddüt ediyordum. İki günde kısım kısım yazdım. Halama allahtan rahmet, bizlere de sabır diliyorum. İnsan televizyondan izleyince başka ölümleri canı acıyor. Ancak kendi kanınızdan birisinin başına geldiğinde asıl olayın farkına varıyorsunuz. Aynı acıyı yaşamamanız dileğiyle.

Gazetelerde çıkan haberler:

Halam ve kuzenim

One response to “Kadın Cinayetlerinin Son Kurbanı: HALAM

  1. Sedat Hoca

    Başınız sağolsun Mesut’cum. Acını paylaşıyorum. Sevgiler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s