Benzerlikler & Çakmalıklar: Yüksek Sadakat vs Sex Pistols

Yüksek Sadakat

Bu sene Eurovizyon‘a yolladığımız Yüksek Sadakat grubu’nin yalnızca Kafile şarkısını beğenirim. Keşke yaptıkları her parça Kafile ayarında olsa diye düşünmüşlüğüm vardır.

Bu sene Eurovizyon için yaptıkları Live It Up şarkısını Volkan bana ilk dinlettiğinde acayip sevmiştim. Hatta “ulan bu adamlar madem böyle şarkılar yapabiliyorlar, neden hep böyle şarkılar yapmıyorlar?” diye sordum bile. Parçanın bestesini Ergün Arsal yapmış. Grubun vokalisti.

Sex Pistols

Ben bugüne kadar acayip üzülüyordum lan bu Yüksek Sadakat niye elendi diye. Ancak bugün Bora‘nın dinlettiği bir şarkıyı duyunca hassktr lan iyi ki elenmişler dedim. Meğer bu şarkı Sex Pistols‘un 1977’de kaydettikleri Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols albümünden Submission şarkısından arakmış!

Arakmış diyerek bu kadar emin konuşuyorum kendimden zira iyi bir müzik kulağı iki parçanın ana riff’inin aynı (benzer değil) olduğunu görecektir.

Şimdi insan Eurovizyon’a katılırken lan iyi cesaret valla. Yalnız şu da garip, o kadar İngiliz çıkıp da “Lan siz bunu araklamışsınız” demedi. Acaba benzetemediler mi?

Neyse yorum yine senin sevgili okur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s