Benzerlikler & Çakmalıklar: Accept vs Art Niyet

Grubun ekstrem sayılabilecek bir imajı var (bu görseli kullanarak okuyucu çekmek gibi bir kaygım yok art niyet'i bilen bilir 🙂 )

Bir tarafta yukarıda Vay Be isimli şarkılarını verdiğim Art Niyet grubumuz, diğer yanda yakın zamanda ülkemize de gelen dünyaca ünlü Accept grubu.

Bu başlığın altına yazdığım yazıların tamamını okursanız göreceksiniz ki araklayan ya da esinlenenler hep bizim gruplar olmuşlar. Ancak bu sefer iş tam tersine dönmüş. Bu yazımda dünyaca ünlü Accept’in, Art Niyet’in Vay Be isimli şarkısından nasıl esinlendiğini (!) okuyacaksınız.

Accept’in 2011’de yaptığı The Abyss isimli şarkının giriş kısmı, Art Niyet’in 2007’de yaptığı Vay Be isimli şarkının girişinin aynısı. Şarkılar başlayınca aynı şarkı başlıyormuş gibi oluyor hatta. Hatta Accept şarkının tamamına aynı riff üzerinden devam ediyor.

Şimdi ben Art Niyet grubunu kendim keşfetmiş biri olarak tarzını çok sevmesem de saygı duyarım Tarkan Gürol‘a. Ha grubun Son Metro diye bir şarkıları var onu baya severim o ayrı.

Bu benzerlik ve çakmalığı bundan birkaç önce grubun kendisi açıklamıştı zaten. Kendi keşfim olmadığı için üzerine söyleyebileceğim pek bir şey yok. Ama bu esinlenme durumunun bizim grupların da dünyada dinlendiğinin bir ispatı olduğu ortada.

Reklamlar

2 responses to “Benzerlikler & Çakmalıklar: Accept vs Art Niyet

  1. egehan

    ibneler kabul etmiyolar bide gurursuz hayvanlar

  2. Eline sağlık 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s