Haraç Parası Olayı

Malum bir haftadır gündemde olan ancak ne hikmetse sadece internet gündeminde konuşulan, yine basın tarafından artık bilinerek mi bilinmeden mi gözardı edilen bir konu var. Bu sene sessiz sedasız bir karar yayınlandı Resmi Gazete‘de. Bakanlar Kurulu almış bu kararı: 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA CARİ HİZMET MALİYETLERİNE ÖĞRENCİ KATKISI OLARAK ALINACAK KATKI PAYLARI VE ÖĞRENİM ÜCRETLERİNİN TESPİTİNE DAİR KARAR.

2. öğretim

Şimdi bu herkes bu kararın 13. maddesinde yazanlara göre felaket senaryoları üretiyor, bir kısım da herkesin yanlış düşündüğü, bilakis bu uygulamanın öğrenci yararına olduğunu söylüyor. Açıkçası ödeyeceğim harç ücretini görmeden ben de peşinen diyemiyorum bu yeni karar benim yararıma ya da zararıma diye. İstanbul’da bazı üniversitelerde okuyan öğrenciler çok yüksek tutarlar ödediklerini söylüyorlar. Yine aynı okullarda okuyan bazı arkadaşlarım da eski sistem olsaydı daha çok harç ödeyecektim diyor.

Şimdi o 13. Madde‘yi paylaşayım:

Süresinde mezun olamayanların katkı payı ve öğrenim ücretleri

MADDE 13– (1) 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 44 üncü maddesinin (c) fıkrasında yer alan öğrenim sürelerinde eğitimini tamamlayamayan öğrencilerden, aynı Kanunun 46 ncı maddesinin (ç), (d), (e) ve (f) fıkralarında yer alan hükümlere göre katkı payı veya öğrenim ücreti alınır.

(2) Yukarıda belirtilen durumlarda her bir ders için kredi başına ödenecek katkı payı veya öğrenim ücreti tutarları, her bir dersin kredisinin ilgili dönemde alınması gereken toplam ders kredisine oranlanması sonucu bulunacak katsayının ilgili dönem için belirlenen öğrenci katkı payı veya öğrenim ücreti ile çarpılarak, ilgili yükseköğretim kurumunca dönem başlarında hesaplanır.

Şimdi maddenin (2). fıkrasında yer alan hesabı yapacağım. Okulu tek dersten uzattım. Bu ders 7.5 kredilik bir ders ve bizim okulda dönemde 30 kredi alıyoruz. Buna göre;

7.5 / 30 = 0.25 (katsayı bu oluyor)
Dönemlik harç (Mühendislik Mimarlık Fakültesi): 288 lira*

* Şimdi bu miktarı da nasıl bulduğumu anlatayım. Bu sene Bakanlar Kurulu kararıyla harçlara zam yapılmamış. Yani geçen seneki fiyatlar geçerli. Mühendislik Mimarlık Fakülteleri için bu ücret 387 lira. Bir de bunun üzerine okul bir katkı payı koyuyor. Bulduğumuz sonucu ikiye bölüyoruz 2 dönem olduğu için. Bu durumda Anadolu Üniversitesi için 288 lira çıkıyor. Yani geçen sene verdiğim para bu kadardı.

Şimdi yukarıdaki maddeye göre ödeyeceğim para:
( 288 x 0.25 ) + 288 = 360 lira

Ama işte bundan emin değilim. Yani insanlar öyle şeyler yazıyorlar ki artık bilen bilmeyen, sallayan, gerçeği söyleyen belli değil. Bizim okulun kayıtlarına daha var. O yüzden ne kadar harç ödeyeceğimi öğrenmem için beklemem gerekecek. Yalnız bir yerde “katkı kredisi aldığım halde 55 lira ödedim” diyen bir arkadaşın yazısını okudum. İçim ürperdi. Hadi bakalım.

Şimdi bu yeni sistemle benim gibi okulu bir dersten falan uzatanlar kısmen avantajlı oluyor anladığım kadarıyla. Ama çeşitli sebeplerle daha fazla ders alması gerekenler için ise resmen soyguna dönmüş durumda olay. Haa, bir de olayın dışında olup belki de pislik olsun diye “adam olun siz de devlet üniversitesini 4 yılda bitirin, gezmeyin karıyla kızla” diye yorum yapan tipler var. Bunların hepsinin suratına vurmak istiyorum. Bunların hepsini getirip Temel İşlemler aldırmak, Calculus dersine sokmak, Katı Atık Yönetimi‘nden proje hazırlatmak istiyorum.

Bu yazıyı okuyan sevgili okur. Bu konu hakkında en ufak bir fikrin varsa lütfen paylaşmaktan çekinme. Beni de bilgilendir. Öpüyorum.

Facebook’ta şöyle bir etkinlik var. Etkinlik sayfasından insanların mağduriyetlerini takip edebilirsiniz:
http://www.facebook.com/event.php?eid=230082857043927

2 responses to “Haraç Parası Olayı

  1. sezgin

    mesutcum calculus2u kaçıncı kez almış olacaksın? (yaz okulu hariç). çünkü durum ona göre değişiyor. eğer yaz okulu hariç 3.kez alıyorsan sorun başlıyor, yok ama 2. kez ise etkilemiyor seni.

  2. sibelbilecen

    tek bildiğim,eğitimi paralılaştırma saldırısında ciddi bir adım oluşu!! alkış gerek hadi ne duruyosun?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s