İyi Bir Münazara İçin İpuçları

Yıllar Sonra Gelen Ön Ekleme: 25.03.2018. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için, yeni yazdığım yazıyı da okuyabilirsiniz.

https://proofhead.wordpress.com/2018/03/25/iyi-bir-munazara-icin-ipuclari-2/

Bu konuda uzman sayılmam. Herhangi bir sertifikam falan da yok. Bunlar benden size nacizane tavsiyeler. Bugüne kadar çok faydalarını gördüm. Geçen gün gittiğimiz TRT OKUL Demokrasi Platformu programında da izleyici olarak bulunduktan sonra kendimce bu deneyimleri paylaşayım dedim.

Bir kere öncelikli olarak münazara ile tartışma kavramlarını iyi bilmek lazım. Münazara da bir tür tartışmadır ancak tarafların karşılıklı eşit sürelerde söz haklarına sahip oldukları ve karşılıklı saygının bir an olsun elden bırakılmaması gereken bir ortamdır. Tarafların savunmaları çürütülmez tezler sunmak ve karşı tarafın sunduklarını çürütmek şeklinde olmalıdır. İtiraz etmek fayda etmez, çürütmeniz gerekir.

Münazaralarda  ilk başlamak hem avantaj hem dezavantajdır. Çok iyi bir konuşmacı iseniz sizin sunumunuzdan sonra dinleyiciler etkinizden kurtulamayıp diğer grubu da ön yargı ile dinleyecektir. Ancak dinleyiciyi sıkarsanız ikinci grup bu etkiden faydalanır. Eğer ikinci grupsanız seyircinizin ilk gruptaki gibi sıkılmadığından emin olun. Sunumunuz çok iyi olursa anlattıklarınız fasa fiso bile olsa insanlar o hoş vakitler için sizi tercih ederler.

Münazarada bence son sözü söylemek de çok önemlidir. O açıdan son konuşan gruplar avantajlıdır. Çünkü seyircide bırakabileceğiniz son bir etki vardır. Onu yakalayabilirseniz ve karşı tarafın tezini açıkça ve anlaşılır biçimde son kez çürütebilirseniz galibiyetiniz mutlaktır.

Karşı tarafın tezi, hayır o öyle olmaz diyerek değil, sayılar ve istatistik bilgiler ya da doğruluğu açık olarak görülebilen kanıtlarla çürütülür. İtiraz etmek sizi sadece çaresiz bırakacaktır.

Sunumuzu asla ve asla moderatörün yüzüne bakarak yapmayın. Sizi izleyenlerin yüzüne bakarak sunum yaptığınızda birazdan size oy verecek insanları etkilemiş olursunuz. Siz seyirciye ne kadar dışarıda kaldığını hissettirseniz onlar da oylarını sizden o kadar esirgerler. Münazara, bir gösteridir. Ancak burada seyirci tartışmanın karşısında değil, tam merkezindedir.Sunum yaparken münkün olduğunda seyirciler üzerinden gidin. Onları işaret edin. Onlara cevabını herkesin bildiği sorular sorun. Gösteriye onların da dahil olmasını sağlayın.

Konuşurken seçtiğiniz kelimelere dikkat edin. Sempatik olabilecek dil sürçmeleri yaşlayın. Ancak hem sunum yaparken hem de cevap verirken akademik bir dil kullanmayın. Acayip sözcükler sarf etmeyin. Bunlar izleyicilerin gözünce sizi “artist” durumuna getirecektir. Bundan kaçının.

Sunumunuzda ne yaparsınız, nasıl yaparsınız bilmiyorum muhakkak bir görsel, işitsel öge kullanın. Bunu bir süpriz olarak yapın. Bir anda ortaya çıkarın.

Karşı taraf sunum yaparken notlar alın. Anahtar kelimeleri yazın. Rakibin dil sürçmelerinden kaynaklı hataların üzerine gitmeyin. Buradan pay çıkarmaya çalışmayın.

Bir şeye itiraz ederken çok dikkat çekici sözcükler kullanın. Mesela bir fikir hakkında “Bu çok köütü bir fikir” demeyin, “Bu (bu kısımda biraz duraksayın) çok tehlikeli bir fikir” diyin. Gözlerinizi büyütüp seyircilere bakarak söyleyin. Yavaşça söyleyin ki herkes duysun ve size dönsün. Ve bu dediğimi tüm sunumlar boyunca tek bir defa yapın.

Fikrinizi sunarken herkesin kabullenebileceği bir gerçeği söyleyin ve seyircileri “açıkça size katılmaya” davet edin.

En önemlisi sevgili okur, iyi hazırlanın. Yukarıda yazdıklarım biraz kişiye göre durumlar. Ancak cidden iyi hazırlandığınız, o konuyla ilgili güncel kaynakları taradığınız, güzel fikirler oluşturduğunuz konularda tüm bu saydıklarım olmadan da galip gelebilirsiniz. Yukarı da dediklerim de galibiyetinizin süsleri olur 🙂

Yıllar Sonra Gelen Ekleme: 25.03.2018. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için, yeni yazdığım yazıyı da okuyabilirsiniz.

https://proofhead.wordpress.com/2018/03/25/iyi-bir-munazara-icin-ipuclari-2/

7 responses to “İyi Bir Münazara İçin İpuçları

 1. Ozan Devrim Yay

  Doğrudan bu mevzu ile ilgili değil ama… bu notu yazdığım gün itibariyle blog’un sağ üstünde şöyle bir not var:

  “Haftanın Google Araması

  Bu hafta aşağıdaki anahtar sözcüğü yazarak bu bloga ulaşan bir kişi var:

  “medyum ozan hoca””

  🙂

 2. valla şimdi bende yazdım ulaşılabiliyor hakkaten 😀

 3. Ozan Devrim Yay

  Medyumu anahtar kelime olarak mı tanımladın ne. Bu hafta da şu not çıkıyor:

  Bu hafta aşağıdaki anahtar sözcüğü yazarak bu bloga ulaşan bir kişi var:

  “bursada uzaktakini aşık eden hocalar varmı”

 4. casanova

  abi ya bizim de bi münazaramız var ama konu biraz acık uçlu .. bizim taraf kuşak farkıda olsa anne babalar çocuklarını anlar.. karsı taraf anlamazı savunuyo.. önerebileceğin sitedir bilgidir söyleyebilirsen çok yardımın olur.. şimdiden çok sağol ..

 5. çok saolun harika bır yazı

 6. Sevde 1907

  Bizim konu ise teknolojinin ogrenci üstündeki etkisi olumlu mu olumsuz mu ben olumsuz dedim ve sabahtan beri girmedigim diye kalmadı

 7. Jüriler en çok;
  Jest ve mimiklere,
  Kelime haznesine ve Türkçeyi doğru telaffuz etmeye,
  Tertip ve düzene,
  Kılık kıyafetin münazara için uygun oluşuna,
  Ağız hareketlerine ve
  Diksiyonlara;
  DİKKAT EDER !! 🙃🙃😌😌

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s