Pink Floyd – The Wall Plağı

benqr

Çirkin bir Pink Floyd Fanı

Fazla birşey yazmaya ya da söylemeye gerek yok. Pink Floyd‘un 1979 yılında çıkardığı o efsane albümü The Wall‘un 1979’da Almanya’da basılan çok temiz, tertemiz bir kopyasına şu an itibariyle sahibim. Çift plaklı bu nadide albümde sadece ilk plağın A yüzünde ilk şarkı üzerinde bir çizik var. Bir de dış kutusunun biraz rengi solmuş malum 30 seneden sonra 🙂

 

Albüm belki de dünyanın en bilinen albümlerinden biridir. Albümde üç şarkı çok ön plana çıkmaktadır. Bunlar Another Brick In The Wall (Part II), Hey You ve Comfortably Numb’dır. Özellikle Another Brick In The Wall’ı Serdar Ortaç konserlerinden hatırlayabilirsiniz. Albümle ilgili olarak biraz da detaylı bilgi kopyaladım:

Albümde Pink isimli sanal bir karakterin yaşadıklarının ve çevresinin etkisiyle kendini toplumdan soyutlaması işlenir. Büyük ölçüde konseptin yaratıcısı ve şarkı sözlerinin yazarı Roger Waters‘ın kişisel deneyimlerine ve Pink Floyd’un kurucusu sayabileceğimiz Syd Barrett‘in yaşamı üzerindeki gözlemlerine dayanmaktadır. Albüme adını veren “The Wall” yani duvar, kişinin kendini soyutlamasını anlatan bir metafor olarak kullanılmıştır. Duvar (Wall) simgesi, 1977’de Animals albümünden sonra yapılan In The Flesh turnesinin Montreal ayağında, Roger Waters’ın sürekli bağıran bir seyirciye tükürmesi sonucunda seyirciyle arasına bir duvar çekme fikriyle ortaya çıkmıştır. Turne sonrasında Roger Waters bir sene boyunca The Wall, sonraki Pink Floyd albümü The Final Cut ve Roger Waters’ın solo albümü The Pros And Cons of Hitchhiking’i oluşturacak olan şarkıların büyük kısmını yazar. Yazım süreci sonunda seyirciyle sahne arasına duvar çekme düşüncesi ana karakterin kendini toplumdan soyutlaması fikri ile bir temele bağlanmıştır.

plakk

Bu plağı çok uzun süre aradım. Bunu almak için epey dil dökmem gerekti. Sonuçta gelen plağı görünce de gözlerime inanamadım sevgili okur. Beklediğimden çok çok daha iyi bir plak geldi. Kargo parası biraz çok oldu ama değdi inan. Umarım bir gün herkesin Pink Floyd – The Wall plağı olur. Aşağıdaki ufak fotoğraflara tıklayınca bir nebze olsun büyüyorlar.

Yazıyı albümden bir parça ile bitiyorum. Hem de müthiş bir video ile:

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s