iTHenticate & Turnitin Semineri

41186525Cuma günü Bilim Etiği dersi kapsamında bu seminere gittik sevgili okur. Dünya’da en yaygın olarak kullanılan intihal önleme yazılımları iTHenticate ve Turnitin‘in Türkiye dağıtıcılığını yapan şirketten bir temsilci bize her iki programı da anlatıp, uygulamalarını yaptı. Bu yazımda da sizlerle aldığım notları paylaşacağım.

28739276Öncelikle bu iki program da web arayüzlü programlar. Kullanıcı adı ve şifresini de öyle her isteyene vermiyorlar. Programı okulunuz ya da üniversiteniz satın alıyor. Bir tane sistem yöneticisi oluyor. Şifreleri ve hesapları da bu kişi açıyor. Mesela Anadolu Üniversitesi‘nde bu işi BAUM‘da görevli bir kadın yapıyor. Ha, programı kullanabilmek için “akademisyen” olma şartı var. Yani en aşağı Öğretim Görevlisi olabilirsiniz. Mesela Araştırma Görevlisi iseniz kullanamıyorsunuz. Profesör, Doçent ve Yardımcı Doçentler sıkıntısız kullanabiliyorlar ama.

Sunuş, Plagiarism (Bilgi Hırsızlığı) konulu karikatürler ile başladı. Burada üç önemli sanatçının karikatürlerini gösterdiler. Bunlar; Marcin Bondarowicz, Hicabi Demirci ve Ares isimli sanatçıların eserleri idi. Merak edenler aşağıda görebilirler. (Sırasıyla Marcin, Hicabi ve Ares’in eserleri)

Programlardan ilki olan iTHenticate doğrudan akademisyenlerin hizmetine sunulmuş. Turnitin isimli diğer yazılım ise okullarda verilen ödevlerin özgünlüğünü kontrol etmek için kullanılmaya uygun bir yazılım. Her iki yazılımın da devasa veri tabanları bulunuyor ve çok hızlı bir şekilde sonuç verebiliyorlar. Dediğim gibi web tabanlı oldukları için kurulumla uğraşmıyorsunuz ve herhangi bir ağdan bağlanabiliyorsunuz bu yazılımlara.

iTHenticate, sözcük gruplarında kalıpları tarama, eklenmiş sözcükleri ve cümleleri saptayabilme özelliğine sahip. Üstelik bunu tam 15 farklı dilde, Türkçe dahil, yapabiliyor. Programda farklı tarama metodları var: similarity method, content tracking, summary report, largest matches.

Programın internet veritabanında 20 milyar sayfalık bir arişivi var ve hergün 10 milyon sayfa ekleniyormuş. Burada geriye doğru 8 senelik bir tarama yapılabiliyor. Ayrıca şu adreste görülen yayınların da hepsini tarayabiliyor.

Programı çalıştırmak için bilgisayarınızdan dosyayı arayüze yüklüyorsunuz. Dosya formatı olarak doc, docx, word xml, txt, pdf, html ve rtf kabul edebiliyor. Boyut sınırı 20 MB. Ayrıca bir de kopyala/yapıştır bölmesi var. Birkaç paragraf kontrol edecekler için tüm belgeyi yüklemeye gerek kalmıyor. Dosyadaki tüm metin dosyaları taranabiliyor. Ancak görselleri pas geçiyor yazılım, kontrol penceresinde görüntülemiyor. (Turnitin, görselleri gösterebiliyor.)

Programın şu an için çeviri intihallerine bir çözümü yok. Ancak Amerika’da bununla ilgili olarak Beta sürümleri deneniyormuş.

iTHenticate ve Turnitin yazılımları dünyada 110’dan fazla ülkede, 10000 enstitüde, 20 milyondan fazla öğrenci ve 1 milyondan fazla hoca tarafından kullanılıyormuş.

Turnitin yazılımı, online bir sınıf sistemi şeklinde. Öğretmenler bir sınıf oluşturuyor. Öğrenciler bu sınıfa girip ödevlerini yüklüyorlar. Öğretmenler de öğrenci bu ödevi ne yapmış, nerden nasıl yazmış görebiliyor. Yazılım içerisinde üç araç var: GradeMark, PeerMark, OrginalityCheck. Yazılımla öğrenciniz ona kaç puan verdiğinizi, ödevine yapacağınız uyarıları vs görebiliyor. Buraya yüklenen ödevler progamın veritabanına kaydediliyor. Böylece aynı ödevi seneye bir başka öğrenci vermeye kalktığında anında ortaya çıkıyor yaptığı şey. (iTHenticate ise herhangi bir veri kaydetmiyor içerisine. Böylece çok gizli bilimsel çalışmaların herhangi bir şekilde ortaya çıkması engelleniyor.)

Turnitin yazılımına bir ödev yüklediğinizde bu ödeve benzer başka bir ödev bulunca program bu benzer olan ödevi size açmıyor. Bu ödeve ulaşabilmek için, o ödevi yükleyen öğretmene ulaşmanız gerekiyor. Bu yazılımı Türkiye’de az sayıda özel okul kullanıyor. Buralarda arak yapma yüzdesi düşmüş, programın caydırıcılığı sayesinde.

Her iki program da, özellikle bilimsel dergi hakemleri için, araştırmacılar için çok ideal. En çok intihal tezlerde yapıldığı için firma çok yakın zamanda üniversiteler ile iletişime geçip tüm çıkmış tezleri de veritabanına geçirecekmiş.

Sunumcu şunun altını her defasında çizdi: Bu program bir suçlu bulma programı değildir. Sadece benzerlikleri yakalamaktadır. Dolayısı ile eğer bir alıntı yapmış ve kaynak göstermeyi unutmuşsak, bu program sayesinde bunu düzeltebiliriz.

Yazılımlar hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki sitelerden ulaşabilirsiniz:

iTHenticate: http://www.ithenticate.com/

Turnitin: http://turnitin.com/en_us/home

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s