Fotoğrafa Bakıp Yazmak

 

O anı düşünebilmek çok önemlidir. Flaşın patlayıp da fotoğrafçının ilk kez şahit olduğu o anı düşünebilmelisiniz. İşte bir fotoğrafı gerçekten hissedebilmenin tek yolu budur. Ne fotoğraftaki hüzün ağlatsın sizi, ne de o güzelliğin masumiyeti okşasın içinizi. O ilk anı düşünün, düşünü kurun aklınızda.

Fotoğrafı çerçeveye sığdırmak bana önceleri ilkel geliyordu. Ancak bakış açıları da tıpkı insanlar gibi değişiyor. Çerçeveyi fotoğraftaki o güzelliği perçinleyen yegane varlık olarak görüyorum artık. Doğal çerçeveler kullanmak ise güzelliğin en doğal haliyle sunumundan başka birşey değildir.

Yaradılışından bu yana belki yüzlerce gözün dönüp baktığı karelerden oluşuyor bir fotoğrafın teması. Fotoğraf kağıdının kalitesi o anlarda çok da umrunda olmuyor insanın. Hele aşıksa fotoğrafın objesine sadece temas kurmak yetiyor o cansız gözlerle.

Fotoğrafta çizikler varsa bunlar yazınızda da çizikler olacağı anlamına gelir. Yani gördüğünüzü aktarıyorsanız, göremediğiniz kısımları ya da kusurlu kısımları aktaramayacak ya da “kusurlu aktaracaksınız” demektir. Örneğin bu fotoğrafta kocaman bir çizik var. Allahtan fotoğrafın önemsiz bir detayında. Dolayısı ile detayları üzeri çizik anlatabileceğim.

Fotoğrafın boyutları çok önemlidir. Bir kompozisyonsa fotoğraf, iyi kurgulanmış bir kompozisyonsa aslında boyut sizi çok bağlamaz. Ancak ne yazık ki herkes fotoğrafçı değil, makine sahibi. Makine sahipleri de sadece deklanşöre basar. Kompozisyonu, rengi, derinliği bilmez. Dolayısı ile ortalama bir fotoğrafa bakarak yazacaksanız fotoğrafın boyutlarının standarda yakın olması işinizi kolaylaştıracaktır. Peki ya elinizde şans eseri bulduğunuz bir vesikalık varsa? O gözler aslında sizden habersiz bakmışsa merceğe? Çeken fotoğrafçı için sadece hergün yaptığı onlarca işten birisiyse o çektiği fotoğraf? Çok garip değil mi, bir elinizde dünyaları tutuyorsunuz. Oysa bir başkası gelip bunu çiğneyip geçebilir, arkasını dönüp bakmaz bile.

Fotoğrafta acıyı yazmak nispeten kolaydır. Kadını yazmak zeki olmayı gerektirir. Mutluluğu anlatmak ise bence zordur. En uygun kelimeyi seçmek gerekir.

Dolayısı ile fotoğrafa bakıp yazmak bence zor iştir. Maneviyatın güçlü olması gerekir. Fotoğrafta sizi çeken bir boşluk olmalıdır. İşte o boşluğu sizin yazdığınız sözcüklerin dolduracağını böylece fotoğrafın tamamlanmış olacağını düşünerek yazabilmelisiniz.

Şimdi bir uygulama yapmayı deneyin.

Fotoğraftaki boşluğu yazarak tamamlayınız.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s