Yeni Keşfim: I – Between Two Worlds

I - Between Two Worlds

Bundan 7 sene önce Immortal dağıldığı zaman Abbath piyasayı bırakamamış, makyajını silip yepyeni bir oluşumla, bir “süpergrup“la dinleyenlerin karşısına çıkmış. Ben bu grubu, bizzat grubun vokalistliğini yapmış olan Abbath sayesinde öğrendim. Bir süredir Abbath’ı facebook’tan takip ediyorum söylemesi ayıptır. Norveçli bir oluşum olan I, kendilerine esin kaynağı olarak Bathory grubunu aldıklarını ifade etmiş.

Süpergrup “supergroup” denen olay, elemanlarının hali hazırda başka ünlü gruplardan olduğu gruplar için kullanılan bir tabirmiş. Buradan hareketle “I” için de aynı şeyi söylüyoruz. Zira grubun tek bir albümü var ve kadrosu da gerçekten tarzında en bilinen isimlerden oluşuyor:

  • Abbath (Immortal) – vokal, gitar
  • T.C. King (Gorgoroth) – bass
  • Ice Dale (Enslaved) – Gitar, prodüktör
  • Armagedda (eski Immortal) – davul
  • Demonaz (Immortal) – sözler

Grubun kaydettiği tek albümün adı “Between Two Worlds“. Albüm tür olarak black metal vokalli trash ve heavy metal karışımı bir albüm olarak karşımıza çıkıyor. Parçaları ilk defa dinlediğinizde bunu açıkça anlayabiliyorsunuz. Immortal’ı anımsatan, aslında son dönem Immortal’ın ipuçlarını veren gitar riffleri çoğunlukla geliyor kulağınıza. Ama bunlar black metal riffleri değil tabiki. Sololar ise klasik heavy metal sololarına benziyor. Sadece vokalde yine o klasik Abbath vokalini görüyoruz. Bazı şarkılarda bu vokal eğilip bükülüyor hatta, komik oluyor.

I

Albümde 8 + 3 olmak üzere 11 tane parça var.  Açılış parçası The Storm I Ride, epey eğlenceli, epey lezzetli bir parça bana göre. Bu parça ve diğer parçaların şarkı sözleri bana çok fazla biçimde Immortal’ı anımsattı ilk dinlediğimde. Az önce bu yazıyı hazırlarken yararlandığım kaynaklardan albümün söz yazarının Demonaz olduğunu görünce şaşırmadım bu tespitime. Şarkılarda yine bolca mountain, sky, warriors, kingdom sözcükleri geçiyor anlayanlara. Bu da grubun Immortal etkisinden kurtulamadığını gösterdi bana. Birkaç şarkıda ani melodi değişimleri oluyor, onlar apayrı bir hava katmış albüme. Kaliteli olmuş müzik. Albümdeki parçalardan en tuttuklarım The Storm I Ride, Between Two Worlds, Battalions, Far Beyond The Quiet oldu. Albümün kapağı çok başarılı olmuş. Grubun tek harflik adını dolduran bir kapak tasarımı olmuş.

Grup sadece bir defa sahneye çıkmış, kurulduğu yıl olan 2006 yılında Norveç’te olmuş bu olay. Grubun arkasında Nuclear Blast durmuş elbette Immortal’dan dolayı. Dinlenmesi gereken bir grup bana göre.  En azından bir kulak aşinalığınız olsun derim.

Grubun resmi sitesi: http://www.i-metal.net/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s