Konversiyon Bozukluğu

konversiyonAnnemin yakın zamanda geçirdiği rahatsızlığın adı buymuş sevgili okur. Bundan bir iki hafta önce annem aniden fenalaştı, komşular sağolsun hemen ambulans çağırdılar hastaneye yetiştirdiler. Biz de Alper‘le hemen okuldan çıkıp annemin yanına gittik. Tüm süreci gözlemleme fırsatı buldum.

Hastanede yapılan analizlerden sonra doktor anneme bir de psikiyatri kliniğine gitmesini söylemiş. Annem de gitti bir süre önce.

Doktor anneme “Konversiyon Bozukluğu” teşhisi koymuş ve hastalığa dair bir bilgilendirme formu verdi. Ben de belki sevgili okurda da vardır bu tip şikayetleri olan diye tamamen sevabına yazayım dedim bloga.

Konversiyon Bozukluğu bir tür Somatoform Bozukluk olarak karşımıza çıkıyor. Konversiyonun kelime anlamı döndürme ya da dönüştürmedir. ve bu genellikle bir savunma mekanizması olarak ortaya çıkar. Konversiyon bozukluğu, kişide altta yatan herhangi bir fiziksel sorun olmaksızın bayılma, duyu kaybı ya da felç gibi nörolojik belirtilerin ortaya çıkmasıdır. Bedenin belirli kısımlarında his kaybı, epilepsi benzeri nöbet geçirme, bayılma, hareket etmede güçlük, körlük, çift görme, felç, bedenin herhangi bir bölümünde titreme, ses yitimi vb olabilir. Bu belirtiler kişinin kontrolü dışında ortaya çıkar. bu belirtilere psikolojik etkenler eşlik eder. Bunun öncesinde çatışmalar ya da stres yaratıcı bir etken vardır. Bu belirtiler amaçlı olarak ortaya çıkmaz, yani kişi rol yapmaz.

Şimdi bu tanıma, tarife uyan bir rahatsızlık yaşadıysanız siz de konversiyon bozukluğu yaşadınız sevgili okur. Bir psikologa gidin ve rahatlayın. Herşeyi de içinize atmayın, metal müzik dinleyin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s