Kaktüsüm Hasta Oldu

NOT: Ben de hastayım. Çok kötü hastayım. Salı günü başladı, çarşamba öğleden sonra iyice arttı hastalığım. Önce bahar alerjisi olarak canıma okudu. Ancak perşembe günü akşamdan itibaren de soğuk algınlığı ile birleşti ve beni mahvetti. Hala da hastayım.

cactus.pngDaha önce defalarca blogda da bahsettiğim bir kaktüsüm var sevgili okur. Çocukluğumdan beri bizdedir bu kaktüs ve bakımı bana aittir. Evcil hayvan değil ama kaktüs beslediğimi her fırsatta söyler dururum.

Bugünlerde bu hayvancık hasta oldu. Üst kısmındaki yaprakları sararmaya ve gövdelerindeki dikenlerin dip kısımları çürümeye başladı. Önce birkaç tane hastalıklı yaprağını koparıp attım. Ancak halen düzelmedi. Sarılığı durdu gerçi. Ancak çürüyen kısımları kurtarmak maalesef mümkün olmadı.

Bunun üzerine mevcut toprağı üzerine yeni toprak ilave edip hava almasını sağlamak için toprak içerisine delikler açtım. Büyük yaprakların üzerini yıkadım spreyle. Kaktüsün sürekli güneş gören tarafı ile arkada kalan tarafını değiştirdim. Çürümüş kısımları kestikten sonra kesik yerleri toprak ile sıvadım. Böylece doğrudan hava ile olan temasını kestim. Ayrıca kaktüsün çiçek açmasına yarayan ve çiçek açtıktan sonra birkaç güm içerisinde kendiliğinden kuruyarak dökülen kısımlarını kopardım. Böylelikle besinin bu kısımlara gelmesini engellemiş oldum. Sararmaya yüz tutmuş ve yer yer çürümüş olan yaprakları da büyük bir dikkatle kestim. Kaktüsten bir defada çok fazla parça koparmamaya dikkat etmek lazım. Eğer bu dengeyi iyi koruyamazsak kaktüs çok kısa süre içerisinde kuruyup ölür çünkü.

Şimdi birazcık daha iyi görünüyor ancak hastalık geçmiş değil. Kaktüsün tamamını ele geçirir de öldürür diye korkuyorum sevgili okur. Zira bu kaktüsün anlamı çok fazla benim için. Bu kaktüsü benim dışımda seven bir kaç arkadaşım daha var. Onları da üzmek istemiyorum daha fazla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s