Rahmetli Dedemi Esir Aldıkları Yer

Babam bir hafta önce memlekete gitmişti sevgili okur. Oradan akrabalarımızdan çok değerli bir belge elde etmiş: Babamın dedesine (babaannemin babası) ait bir gazete küpürü.

Babaannemin babası Selanik‘te doğmuştur. Daha sonra orduya katılmış ve Yemen Cephesi‘nde İngilizlere 7 sene esir düşmüş. (Esir düştüğü süre belki eksik ya da fazladır.) Bu esareti süresince babamlara çocukken anlattığı onlarca olay yaşamış. Çok sefalet çekmiş. Askerlerinin gözleri kör olmuş, aç kalmışlar, at eti yemişler falan. Rahmetli dede, orada yaşadıklarını muhtemelen İngiliz askerlerinin attığı kibrit kutularına yazarmış. Bu Osmanlıca el yazmalarını halen saklıyorlar. Umarım bir gün buradan da paylaşabilirim.

Neyse, babam dedesinin 1955 yılında adı bilinmeyen bir gazeteden kestiği bir haritayı getirdi bana. Dede, bu harita üzerine bir takım rotalar işaretlemiş ve notlar almış. El yazısı karmaşık olduğundan ne yazdığının tamamı anlaşılmıyor. Ama babanızın dedesine ait ve 1955 yılına ait bir gazete parçası, üstelik üzerinde kendi el yazısıyla nerede esir tutuldukları yazıyorsa çok büyük anlam ifade ediyor sevgili okur.

Bu yerle naklıye ?eve kalu (?) ile 1915’te gittim H(asan). B(asri). Sayılgan
Daha yüksek çözünürlükle görmek için resme tıklayabilirsiniz.

One response to “Rahmetli Dedemi Esir Aldıkları Yer

  1. Yahya Yeşilyurt

    deve yolu ile 1915’te gittim olmalı. Burası Mısır. Yemen’deki esirler önce Aden’e oradan da Mısır’a sevk edilmişlerdir. Selamlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s