Rusça Öğreniyorum!

Bu sene hiç bir baskı altında kalmadan, tamamen kendi irademle, kredisine falan ihtiyaç duymadığım halde, cuma günümde başka hiçbir ders yokken üstelik, sırf lisanstayken alamadım içimde kaldı diye gittim seçmeli RUSÇA dersi aldım! Yaptım lan bunu!

Rusça, Mustafa‘nın geçen seneden beri öğrenmekte olduğu bir dil olup, benim de yıllardır merak ettiğim bir dildir. Dolayısı ile sene sonuna kadar en azında temel düzeyde bu dili öğrenip Mustafa Rusya’dan geldiğinde onla oturup konuşmak istiyorum. Böylece yanımızda olan diğerleri ne dediğimizi anlayamayacak.

Geçen hafta ilk derse gitmiştim. Ancak hoca gelmemişti. Ancak bu sefer sınıf da hoca da gelmişti ve dersimiz başladı. Hocamız Roza Koçkar tahmin edebileceğiniz üzere Rus. Derse Rusça birşeyler söyleyerek başlayınca kendimi taa ilkokul 4. sınıfta hayatımın ilk İngilizce dersinde gibi hissettim. Bir dile dair tek kelime bilmemek ve o dili öğrenmeye çalışmak ne kadar da garipti lan öyle?

Rus

Rusça’nın alfabesi ve ilginç kurallarıyla daha ilk dersten tanıştık. Örneğin “O” harf, eğer üzerinde vurgu yoksa “a” gibi okunuyor, eğer üzerinde vurgu varsa yani şu şekilde “Ô” gibi yazıldıysa “o” olarak okunuyor. Dolayısı ile Dostoyevski‘yi “dastayevski” diye okuyoruz aslında. Alfabeyi ve harflerin nasıl okunup neye karşılık geldiğini de merak edenler olacaktır elbette. Onlar da şu aşağıdaki görselden bu meraklarını giderebilirler.

Kiril Albesi Matbaa Harfleri

Yazımda iki türlü harf seti var: Matbaa harfleri ve el yazısı harfleri. Biz matbaa harflerini görüyoruz. Zira bunların yazılması ve akılda kalması daha kolay. Rusça’nın bir diğer olayı da küçük harflerin tamamına yakınının tıpkı büyük harfler gibi yazılması, sadece boyut olarak daha küçük olması. Bu da yıllardır Türkçe’ye alışmış bizler için bir sıkıntı.

Rusça’yı Rusça bir klavye olmadan buraya yazabilmem çok zor. Ancak Word’den simge olarak ekleyip bir şeyler yazmayı deneyeceğim şimdi:

Меня зовут Mesut, Как тебя зовут ?

One response to “Rusça Öğreniyorum!

  1. my name is Mesut, what is your’s?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s