Büro Koltuğu Minderi Nasıl Değiştirilir?

Emektar koltuğumun döşeme kısmı artık iyiden iyiye parçalandığı için dün annem ve Murat‘la birlikte bu işe bir el atmaya karar verdik. Koltuğun iç kısmındaki süngeri ve kaplamasını tamamen değiştirecektik.

Önce rahat çalışabilmek için koltuğun altındaki vidaları sökerek kolçakları ve oturduğumuz kısmı ana iskeletten ayırdım. Daha sonra minder kısmının üzerindeki, artık eskimiş ve yırtılmak üzere olan astarı minderin tam ortasından kestim. Böylece alttaki eskimiş ve yer yer ufalanmış olan sünger ortaya çıktı. Bu sünger aynı zamanda sürekli olarak tere maruz kaldığından zamanla kötü bir kokuya sahip olur. Dolayısı ile siz de belirli aralıklarla halı yıkama makinesi ile bu süngeri yıkamalı o kokuyu üzerinden atmasını sağlamalısınız.

Süngeri maket bıçağı yardımıyla söktükten sonra elektrik süpürgesiyle minderin alt kısmında ve kenarlarında kalan sünger kırıntılarını temizliyoruz. Eğer minderin altındaki ahşap kısımda deformasyonlar varsa buraları da tamir edebiliriz. Zamanla ağırlığa bağlı olarak çatlaklar oluşabilir o ahşap kısmın üzerinde.

Daha sonra ben elimdeki başka bir süngeri, öncekine göre daha kalın ve daha çok esneyip hava alabilen bir süngeri, her kenara söktüğüm minderin boyutundan bir parmak daha fazla olan bir kare olarak kestim. Bu karenin de kenarlarını yuvarlattım. Maket bıçağı ile diğer süngere yapı olarak benzettim. İşin en zor kısmı yeni kestiğimiz süngeri eskisinin yerine sokmaktır. Bunun için Murat sağolsun epey efor sarfetti. Önce süngeri ikiye katlayıp bir ucu az önce tam ortadan kestiğimiz yarığın içine iyice yerleştirdi. Daha sonra diğer ucu da sokup koltuğun eski astarının hemen altına eliyle yaydı. Süngeri yayarken dikkat etmek lazım zira eski astar bu yeni ve daha güçlü süngere dayanamayıp yırtılabilirdi.

Süngeri yerleştirdikten sonra tam ortadan açtığımız o yarığı uçtan uca diktik. Sıra koltuğa yeni bir yüzey kaplamaya gelmişti. Bunun için kamuflaj kumaş depomdan uzun süredir böyle bir iş için kullanılmayı bekleyen sarı tonlarda bir kumaş çıkardım. Gerekli ölçüleri annem sağladı ve bu kaplamayı uç kısımları tam da koltuğun minderinin kenarlarındaki siyah bantların altında kalacak şekilde eski astarın üzerinden dikmeye başladı. Burada diktiğimiz dikişte iğne deliklerinin bir birinden çok fazla aralıklı olmamasına dikkat ediyoruz ve mümkün olduğunca dipten dikmeye garet ediyoruz.

Dikiş işi bittikten sonra kumaşın iki ucunu daha sağlam olması için kenarlardan çıkartıp alt kısımda ortada birleştirdik. Bunları da işin başında söktüğümüz vidaları takarak artık iyice sağlamlaştırdık. Son olarak döşemenin kenarından sarkan fazlalıkları mümkün olduğunca siyah bantın altına tepip buraya herhangi bir bali türü güçlü yapıştırıcı döktük. Saçakları da kestikten sonra koltuğumun minderi yenilenmiş oldu. Hoş da oldu bence.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s