Sabhankra’dan Bir Barış Manço Coverı

Önceki bayramlarda olduğu gibi geçtiğimiz bayramda da kemik Sabhankra fanlarının gözü kulağı Sabhankra Fan Sayfası ile Zerginhell Youtube profilindeydi. (Zerginhell, Savaş Abi‘nin Youtube’daki profilidir.) Her bayramı kana bulayan, ürettikleriyle bize eski bayramları yaşatan Sabhankra’mız; bu bayram da bizleri mutlu etti ve diskografisinin ilk resmi cover’ını yayınladı: Ne Ol Yar Ola.

İlk resmi coverı diyorum zira grubun bu güne kadar yaptığı ve yayınlanan iki tane coverı var. Bunlardan ilki olan Duydum ki Unutmuşsun (evet evet o bildiğimiz duydum ki unutmuşsun) grup tarafından resmi olarak yayınlanıp duyurulmadı, öğrendiğim kadarıyla sızdırıldı. Dolayısı ile grubun arkasında durduğu bir iş olmadı. Ama tabiki sayısı milyonları bulan biz Sabhankra hayranları bu parçayı hemen elde edip arşivlerimize koyduk.

Yeni Bir Gün

Ne Ola Yar Ola, Barış Manço‘nun 1978 yılında çıkardığı başyapıtı Yeni Bir Gün albümünün saklı incilerinden olan bir parçadır. Aynı albümde yer alan Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, Anlıyorsun Değil mi ve Aynalı Kemer şarkılarının çok sevilmesinden, popüler olmasından dolayı Ne Ola Yar Ola, biraz bunların gölgesinde kalmıştır. Açıkçası ben de bu cover’dan önce bu parçayı belki bir kere ancak dinlemişimdir.

Sabhankra’nın neden böyle bir şarkı seçtiğini şüphesiz ki net olarak onların dışında kimse bilmiyor. Ancak şarkının coverlana coverlana dul kalmış popüler Barış Manço parçalarından bir farkı olması çok iyi. Zaten parçanın orjinalinin de gayet karanlık bir şarkı olduğunu farkediyoruz dinledikçe. Belki de bu iki durumdan dolayı seçimleri bu olmuştur.

Wikipedia’da bu parçayla ilgili olarak, albüm çıktığında TRT’de göstermek üzere bir klip çekildiğinden bahsediliyor. Bu klibi aşağıda izleyebilir, dolayısı ile parçanın orjinali hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Evet, şimdi gelelim Sabhankra’nın bu cover’ı nasıl yaptığına. Peşin peşin şunu söyleyeyim, gelmiş geçmiş en sert Sabhankra parçası bu cover olmuş. Grubun en sert parçasının bir cover olması da ayrıca güzel. Vokaller albüm ve EP’lerdeki vokallerden çok daha yırtıcı. Melodiklik yoğun olarak klavye ile sağlanmış. Bir de parçanın sonunda yer alan akustik kısım parçanın orjinal havasına bir selam göndermiş.

Eski parçaların extreme gruplar tarafından coverlanması durumunda verilen tepkiler genelde olumsuz olur bilirsiniz. Genelde tepkiler “parçanın içine etmişsiniz” şeklinde olur. Ancak şu da bir gerçektir ki çoğu zaman bu tepkiyi verenler, orjinal parçayı hemen üstteki arama kutusuna yazıp bularak dinleyip öğrenirler. Ayrıca bu extreme coverlar parçaların daha çok tanınıp, gerçek sahiplerinin hakettiği onuru bir nebze olsun alabilmesinin de yolunu açmıştır çoğu zaman.

Hiç bilmeyenler için Sabhankra, bir melodik death metal grubudur ve coverları da o sertlikte ve havadadır. Lafı fazla uzatmıyorum ve sizleri Sabhankra’nın Barış Manço cover’ı Ne Ola Yar Ola ile baş başa bırakıyorum:

Sözler anlaşılmıyor diyenler:

Göklerden daha mavi denizlerden
Daha derin topraktan güzel kokan ne ola
Rüzgardan daha serin başaklardan
Daha nazlı ay ışığından ılık ne ola
Ahu gibi gözleri baktıkça yürek yakan yar ola
Cennet bahçesi kokan göğsünde çiçek açan yar ola

Damla damla yağmurdan boynu bükük
Çiçeklerden daha hüzün verici ne ola
Sonbahar yaprağından hele
Akşam güneşinden daha içimi burkan ne ola
Buğulu gözleriyle yollarımı bekleyen yar ola
Islak dudaklarından bir garip türküsüyle yar ola

Göç eden kuşlar gibi gidip gelir
Umutlarım umudun ötesinde ne ola
Göç eden kuşlar gibi gidip gelir
Umutlarım umudun ötesinde ne ola
Nefesimde yaşayan sıcaklığı paylaşan yar ola
Yaşam denen uykudan uyanmasını bilen yar ola

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s