Don Kişot’tan Çıkan Fotoğraf

İkinci el kitaplar, kullanılıp “eskitildikleri” için maddi olarak kolay elde edilebilir olmalarına karşın içerdikleri manevi değerleri bakımından raflarda duran kapağı açılmamışlardan çok daha değerli oluyorlar bence. Bir kitabın eskimesi nasıl mümkün olabilir ki? Burada şunu anlamamız gerekiyor. Bir kitap eskimez, sadece yıpranır. Yani kitapta oluşan deformasyonu ifade etmek için eski sözcüğünü kullanmak yanlıştır bence. Bir telefon eskiyebilir mesela. Teknolojisi geride kalır, günün ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelebilir. Ancak bir kitap harflerden ve sözcüklerden oluştuğuna göre nasıl eskiyebilir? Jules Verne’nin 150 sene önce yazdığı romanları bugün halen okuyabiliyorsak buna eskimiş diyebilir miyiz? Hayır diyemeyiz.

İşte ben tüm bu sebeplerden dolayı sahafları gezmeyi, ikinci el kitaplar almayı çok severim. Dün de böyle bir şey oldu. Bir kitap aldım, daha doğrusu hediye edildi diyeyim: Don Kişot. Dünya Klasikleri‘nin belki de en bilindiklerinden biri olan bu Cervantes eseri daha önce, çocukken, lisedeyken ve birkaç defa daha okumuştum. Ancak hepsi kısaltılmış versiyonlardı. Dün bulduğum kitap kitabın orijinal metninden bire bir çeviri olan bir versiyonuydu.

Kitabı elime alıp sayfaları karıştırınca bir fotoğraf geldi elime. İki kız çocuğu ve iki kadın simsiyah bir arka planda fotoğraf çektirmişler. Fotoğraf neyle çekilmiş, kim çekmiş ve ne zaman çekilmiş ona dair bir not yoktu elbette. Belli ki bu kişiler kitabın eski sahipleriydi. Belki de bu kitap fotoğraftaki çocuklardan birine aitti. Tüm bu soruların yanında kitap çok daha değerli bir hale geldi benim için hem hediye olması hem de böyle bir şey içermesi bakımından.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s