Deftones – Koi No Yokan

Bu yazıyı yazacağım günü şu yazıyı yazdığım günden beri bekliyordum. Deftones, 2 yıl sonra yepyeni albümü Koi No Yokan‘ı geçtiğimiz kasım ayının ortalarında çıkardı. Yani çıkaralı aşağı yukarı 1 ay oldu. Bu da bir albümü sindirebilmek için yeterli bir süre gibi gözüktü bana.

Koi No Yokan, Deftones’un 7. stüdyo albümü ve orijinal basçıları Chi Cheng olmadan hazırladıkları 2. albüm olarak diskografilerine girdi. Albümden çok kısa süreler önce bir biri ardına iki single yayınlandı: Leathers ve Tempest. Özellikle Leathers’dan sonra albüme olan beklentilerimiz hayli yükseldi. Hemen arından gelen Tempest’ta albümdeki Deftones çizgisinin bozulmadığını gösterdi. Diğer albüm kapaklarına nazaran bu sefer daha farklı bir tasarımla sunulan albüm kapağı da beklentilerimizi epey garip yerlere sürükledi.

Albümün adı da tıpkı kapak tasarımı gibi, diğer albümlerden farklı ve Japonca: 恋の予感 – Koi No Yokan. İngilizcesi premonition of love olarak verilmiş. Türkçeleştirecek olursa aşk sezgisi gibi bir anlamı var.

Kendi adıma albümde öncelikle gözüme çarpan şey vokaller oldu. Hani bazı albümler vardır, enstrüman albümüdür. Müthiş gitar riffleri vardır ya da enfes bir davul performansı sürüyordur albüm boyunca. İşte bu albümde de Chino Moreno‘nun vokalleri çok aşmış durumda. Tıpkı bir önceki albümde yaptığı o macunlu, melodik kısımlardan yine bol bol var. Sevmeyeni olabilir, ama ben çok seviyorum. Özellikle bazı parçalarda da davuldaki aksak ritimler insanı çıldırtıyor, müthiş keyif veriyor. Sound olarak Deftones bu abümde açıkçası çok fazla bir atraksiyona girmemiş, risk alıp yeni şeyler denememiş. Özellikle Diamond Eyes‘ta yakaladığı o havaya devam etmiş. Albüm sertlik olarak ilk dönem albümlerini aratıyor tabiki. Ancak yine de Leathers’ın nispeten sert bir şarkı olduğundan bahsedebiliriz. Bu arada gitar olarak bu albümde Stephen Carpenter 8 telli bir gitar kullanmış. Açıkçası ben bir fark anlayamadım.

Albümün en iyi parçaları single olarak da yayınlanan Leathers ve Tempest. Ancak parça sırasına göre gidecek olursak Swerve City, Leathers, Polterheist, Entombed, Graphic Nature, Tempest ve Goon Squad  çok iyi parçalar olarak kulağıma geldi.

Şarkı sözlerinde gözüme çarptığı kadarıyla bir bütün olarak ele alınmış ve tabiki Moreno tarafından yazılmış. Ben kendi adıma bu albümde Abe Cunningham‘ı davulları, Chino Moreno’yu da vokalleri için özellikle tebrik ediyorum.

Albüm yorumlarını fazla uzatmak istemiyorum. Ama işte yazdıkça da yazasım geliyor. Bu albümle ilgili bir diğer önemli olay ise bir önceki albümün yarısına klip çeken Deftones’un henüz (13.12.12) bu albümden bir parçaya klip çekmemiş olması. Umarım Leathers’a bir klip çekerler ve umarım o klipte tam da 2:56’da Chino Moreno’yu çığlık atarken görebiliriz.

Albümün parça listesi şu şekilde:

1. “Swerve City” 2:44
2. “Romantic Dreams” 4:38
3. “Leathers” 4:08
4. “Poltergeist” 3:31
5. “Entombed” 4:59
6. “Graphic Nature” 4:31
7. “Tempest” 6:05
8. “Gauze” 4:41
9. “Rosemary” 6:53
10. “Goon Squad” 5:40
11. “What Happened to You?” 3:53

Toplamda 52 dakikalık bir dinleme süresine sahip olan bu albüme umuyorum ki kısa sürede birden fazla klip çekilir de biz de sadece duymakla yetinmez, izleriz Deftones’u.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s