Kara Murat Filmlerinin Müziği

Hani Kara Murat tam da Bizans Kalesi’ni fethettiğinde çalan müzik vardır ya, ya da Bizans prensesinin yatak odasına girdiğinde çalan müzik, işte tüm bu müzikler Miklós Rózsa isimli Macar bestecinin 1961 yılında çekilen El Cid isimli film için hazırladığı soundtracklerden araklanmıştır 🙂 Yazıyı okumaya başlamadan önce hemen aşağıdaki videoyu açın. Böylelikle o havayı siz de yakalayabilirsiniz.

Özellikle çocukluğumuzda hafta sonları televizyonda istisnasız bir Kara Murat ya da Battalgazi filmi olurdu. Bu filmlerin en güzel tarafları da Cüneyt Arkın’ın her vuruşuyla beş adam devirdiği sahnelere serpiştirilen o gaz müziklerdi. Bugün bile dinlediğimde müthiş orkestrasyonu ile tüylerimi diken diken etmeye yeten bu güzide eserlerin hepsinin de doğrudan başka bir filmin soundtrack’lerinden alınması, o dönem Yeşilçam Sineması‘nda film yapmanın ne kadar eğlenceli olduğunu gözler önüne seriyor 🙂

Miklós Rózsa‘yı dünya çapında üne kavuşması1959 yılında çekilen Ben Hur filmi için hazırladığı soundtrackler sayesinde olmuştur. Devamında onlarca film için yaptığı yüzlerce beste ile adını efsane film müziği bestecilerinin arasına yazdırmıştır. Özellikle Ben Hur için hazırladığı müzikleri 2 yılda tamamlayıp tam 6 haftada kaydetmişler zamanında. Ve bu film müzikleri bugün sinema tarihinin en uzun film müziği olarak kabu edilmekteymiş.

Yeşilçam’da Kara Murat ve Battalgazi serilerinde, ünlü bestecinin Ben Hur ve El Cid filmi için yapılan besteleri (özellikle El Cid için yapılanlar) çoğunlukla kullanılmıştır. Ancak filmlerde kaynak belirtilmemiştir. Zira o dönemde böyle bir gereklilik yoktur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s