Pink Floyd – Wish You Were Here Plağım

0564Geçtiğimiz haftanın en önemli olayı şüphesiz yepyeni bir plağa daha sahip olmam oldu: Pink Floyd Wish You Here! Böylece şu ve şu plaktan sonra Pink Floyd’un en sevdiğim albümünü de elde etmiş oldum.

Albüm bana göre Pink Floyd’un en iyi üç albümünden birisi. David Gilmour ve Rick Wright‘a göre ise grubun en iyi albümüdür. 1975 yılında çıkan albümde en sevdiğim şarkı albüme de adını veren Wish You Were Here’dır. Albüm grubun isim babası ve eski elemanı Syd Barrett‘a itafen Roger Waters tarafından yazılmıştır. Toplamda 25 dakikalık bir süresi olan ve kendi içinde 9 parttan oluşan Shine On You Crazy Diamond (birinci üçüncü beşinci kelimelerin baş harfleri SYD adını oluşturmaktadır) albümün en öne çıkan şarkısı olmuştur.

0565

Pink-floyd-cover-1Albümün bir özelliği de kapağıdır. Kapak Storm Thorgerson tarafından tasarlanmıştır ve kapaktaki fotoğraf Aubrey Powell tarafından California’da Warner Bros Stüdyoları‘nda çekilmiştir. (Pink Floyd’un neredeyse tüm albüm kapaklarını Storm Thorgerson tasarlamıştır.) Kapakta el sıkışan iki kişi yer almaktadır. Bunlardan birisi alevler içerisindedir. “Yanan kişi samimidir ve tüm dürüstlüğüyle tokalaşmaktadır ve bu yüzden yanmaktadır.”

Kapakta yer alan arka plan

Syd Barret, Stüdyo ziyareti

Albümün kaydı esnasında şöyle bir olay cereyan etmiştir:

Albüm kayıtları sırasında grubun yıllardır görüşmediği Syd Barrett stüdyoya girmiştir. Uzun süre sessiz bir şekilde oturan şişman ve kel Barrett’i hiç kimse tanıyamamış ancak tanıyınca grup üyeleri gözyaşlarına boğulmuşlardır. Ona albümden bir şarkıyı dinlettirmişler ancak o hiçbir tepki vermemiştir. Şarkıyı eski moda bulmuştur. Have A Cigar’ın kayıtları sırasında ise Roger Waters Syd Barrett’i sigarası elinde ancak hiç içilmemiş ve tamamen kül olmuş şekilde dururken görmüş ve daha sonra bu sahneyi ve o günkü Syd Barrett imajını Pink Floyd: The Wall filminde kullanmıştır. O günden sonra grup üyeleri onu ölümüne dek hiçbir zaman görmemişlerdir.

Albüm kapağındaki yana adam teması o kadar meşhurdur ki 2012 Londra Olimpiyatları kapanış töreninde canlandırılmıştır. Gerçi o konserde Wish You Were Here’ı çalan kadroda sadece grubun davulcusu Nick Manson vardı. İddia ediyorum o şarkıyı Pink Floyd orijinal kadro ile Olimpiyata özel olarak çalsaydı o stadyum yıkılırdı!

Aldığım plak EMI Electrola firmasının 1975 Almanya basımı. Yani albüm çıktığı sene yapılan baskılardan. Kapak yer yer tahrip edilmiş ancak herhangi bir yırtık vs yok. 38 yıllık bir albüm olduğu için kapakta hafif bir sararma da var. Ancal plak kesinlikle mükemmel durumda. Kondüsyon notu nm+ (near mind plus).

 Albümün çalma listesi şu şekilde:

A yüzü
# Başlık Müzik Vokaller Uzunluk
1. “Shine On You Crazy Diamond (Parts I–V)” Gilmour, Waters, Wright Waters 13:30
2. “Welcome to the Machine” Waters Gilmour 07:31
B yüzü
# Başlık Müzik Vokaller Uzunluk
1. “Have a Cigar” Waters Harper 05:08
2. “Wish You Were Here” Gilmour Gilmour 05:40
3. “Shine On You Crazy Diamond (Parts VI–IX)” Gilmour, Waters, Wright Waters 12:31

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s