Wilhelm Çığlığı

Geçen gün Tarantino filmlerindeki kült objelerden yola çıkarak detaylı bir araştırma yapmıştım internette. İşte o araştırmalarım sırasında karşılaştım Wilhelm Çığlığı efekti ile.

Bu ses efekti, 1951 tarihinde çekilen ve Raoul Walsh‘ın yönettiği, pek fazla bilinmeyen Distant Drums isimli filmde ortaya çıkmıştır. Film çok fazla ses getiremese de filmde ortaya çıkan ve yıllar boyunca sinema endüstrisinde “Wilhelm Scream” adıyla kullanılan efekt epey popüler olmuştur. 1953’te çekilen The Charge at Feather River isimli filmde Private Wilhelm isimli karakter yediği oktan sonra bu efektle bağırmış ve sonrasında bu efekt, artık endüstriyel bir ürün haline gelmiş. George Lucas‘ın Star Wars filmlerinde kullanmasıyla birlikte artık sinema literatürüne girmiş oluyor bu efekt.

Wilhelm’in oku yediği sahne

 Yazıya ilham olan Quentin Tarantino ve az önce bahsettiğim George Lucas haricinde pek çok ünlü yönetmen de filmlerinde bu efekti kullanıyor ki listede Peter Jackson, Ridley Scott ve Steven Speilberg gibi yönetmenler de var. Sayı olarak belirsiz ancak 200’ün üzerinde filmde kullanıldığı tahmin ediliyor. Şu sayfada sürekli olarak güncel bir listesi var. Listeye bakmaya üşenenler için çok ünlü olan ve yakın dönemde çekilen bazı filmlerden örnekler vereyim: Yüzüklerin Efendisi serisi, Star Wars serisi, Indiana Jones serisi Iron Man 2, Inglourious Basterds, Kung Fu Panda, Up, Tropic Thunder, Underworld Rise Of Lycans, Death Proof…

Saf bir Wilhelm çığlığı duymak için şu siteye gidebilirsiniz: http://www.wilhelmscream.net/

Bu bir Proofhead My Resort aydınlanma ve kültüre boğma hizmetidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s