Disturbed Klibindeki Türkiye Göndermesi

Yıllar önce farkettim ancak yazmayı neden akıl edemedim halen bilmiyorum.

Image Hosted by ImageShack.us

The Guy

Disturbed‘in 2005’te çıkardığı ve çıktığı zaman özellikle Amerika’da müthiş bir başarı sağlayan Ten Thousand Fists isimli albümünde Land Of Confusion isimli bir parça yer alıyor. Esasında bu bir cover, parça Genesis‘in 1986 tarihli albümü Invisible Touch‘ta yer almış ve özellikle klibiyle çok ilgi çekmiş. Orijinal klibi izleyebilirsiniz.

Land Of Confussion EP

Parça pek çok defa, üstelik tarzları da çok farklı olan bir sürü grup tarafından coverlanmış. In Flames (Trigger EP‘de) ve Disturbed bu coverların en çok ilgi çekenlerini yapmışlar.

Disturbed’ın cover’ında özellikle parçaya çektiği klip çok beğenilmiş ve neredeyse orijinal parçanın popülerliğini elde etmiş. Klipte grubun maskotu, The Guy, Dünya’yı paranın gücüyle istila eden Birleşmiş Milletler Orduları’na karşı savaşıyor. Ordular klipte sanki Hitler‘in orduları gibi resmedilmişler. Her bir askerin omzunda ülke bayrakları yer alıyor. Klibin sonunda anlıyoruz ki Birleşmiş Milletler denen oluşum aslında daimi üye sıfatı taşıyan ülkelerin bir savaş kuklasıdır ve arkasında paranın gücünü kullanan adamlar (fat cat) vardır. Klipte ülkelerin temsilcileri gerçekten de klibin çekildiği yıllardaki temsilcilere benzemektedirler.

Şarkının sözleri ve animasyon klibin içeriği gerçekten çok başarılı bir uyuma sahip. Ancak bu noktada klipte, bence tamamen alakasız olarak, bir gönderme var Türkiye’ye. Dediğim gibi bu eğer kasten yapılmadıysa tamamen bilgi eksikliğinden kaynaklı bir hata.

Image Hosted by ImageShack.us

Türkiye’nin bayrağı da diğer ülkelerin bayrakları arasında yer alıyor

Klipte The Guy, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’ne geliyor. Birleşmiş Milletler’in daimi üyesi ülkeler gösterilirken, ülke bayrakları kısmında Türkiye’nin de bayrağı görünüyor. Bayrağımız sanki tüm bu savaş ve yıkım ekibinin bir parçası da bizmişiz gibi gösteriliyor. Şimdi tabi bu noktada Facebook’a gruplar açıp Disturbed’ı protesto eden bir milyon kişi aramayacağım ama yapılan komikliğe değinmeden de duramayacağım.

Image Hosted by ImageShack.us

Türkiye, Birleşmiş Milletler’e üyedir, evet, ama çok da önemli bir üye değildir. Daimi üye hiç değildir. BM’ye daimi üye sıfatıyla dahil olan beş ülke vardır ve bunlar daimi veto yetkisine sahip olduklarından BM’nin kaderini çizerler: ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa. Klipte baktığımızda ABD, İngiltere (BK), Fransa, Rusya, Japonya, Kanada ve Türkiye’nin bayrakları görülüyor. Burada daimi üye olmayan ülkeler Kanada, Japonya ve Türkiye. Üstelik Çin, daimi üye olmasına rağmen bayrağı klipte yer almıyor.

Bu noktada çelişki yaşıyoruz. Hımm, demek ki çizer burada  BM’yi kastetmemiş. O zaman bu ülkelerle örtüşen en yüksek ihtimalli oluşum; G8 Örgütlenmesi oluyor. Gerçekten de baktığımız da ABD, Almanya, Japonya, Kanada, İngiltere (BK), Fransa, İtalya ve Rusya’nın bu örgütün içinde olduğunu görüyoruz. Evet, çizer büyük ihtimalle dünyadaki yıkımın sebebi olarak G8 örgütüne üye ülkeleri göstermiş (Her ne kadar klipte İtalya ve Almanya yer almasa da). Ancak yine bir yanlış var: Türkiye, G8 üyesi değil.

Yani neresinden tutarsanız tutun, Türkiye’nin o ülkelerle yan yana olmasının bir mantığı yok. Klibi yapan çizer Spawn’in de çizeri olan Todd McFarlane.

Image Hosted by ImageShack.usKlipteki ilginçlikler bununla da sınırlı değil. Klipte görünce çok tanıdık gelecek iki obje daha yer alıyor. Eğer yanılmıyorsam bunlardan ilki Süleymaniye Camii. Diğeri ise İstanbul Üniversitesi’nin girişindeki o yer. Dediğim gibi emin değilim, ama feci halde benzettim. Klibi bir kere de siz izleyin ve yorumlar kısmında fikirlerinizi paylaşın. Buraya yazdıklarım sadece benim çıkarımlarımdır. Eğer bu konuda daha önce okuduğunuz gördüğünüz bir şey varsa da lütfen paylaşmaya üşenmeyin.

Image Hosted by ImageShack.us

Not: In Flames’in Land Of Confusion coverı elbette ki hepsini döver. İnanmayanlar tıklayıp dinleyebilirler.

6 responses to “Disturbed Klibindeki Türkiye Göndermesi

 1. serdar

  selimiye değil ayasofya, oradaki tak da paris zafer takı

 2. Dostum orda Türkiye’ye kasti bişey yapılmamış . Anarşizmi decallı kısacası her ülkenin kendi içinde yaşıyacağı kaosu anlatmış ..

 3. Ayrıca bayraklarda Türkiye’nin bulunma sebebi klibin çıktığı yıl BM’de ki 10 geçici üyeden birinin Türkiye olmasıdır .

 4. Olaya hiç bu açıdan bakmamıştım. “Vay anasını, Disturbed’a bak, Türkiye’nin bile bayrağını koymuş” falan diye düşünmüştüm. Ama meğerse grubun maskotu olan karakter içerisinde bu bayraklara sahip olan ülkelerin desteklediği yöneticilerle(yani bizimle de) savaşıyor. Fakat şunu söyleyeyim, In Flames’in Land of Confusion cover’ını hiç beğenmedim, Disturbed’ın yakınından bile geçemez, hem solist umarsızca çığlık atıyor -ki ben böyle kendini kaptırıp da öküz gibi böğürme olayından zevk alan biri değilim. Genesis’in klibi kaç yılında çekildi, Disturbed’ınki kaç yılında çekildi bilmiyorum fakat kabul etmek gerekir ki Disturbed’ın klibi çok daha etkili, Genesis’in klibindeki kuklalar klibin başında klipten soğumama sebep oldu. 😀 Ayrıca David Draiman’ı da tebrik etmek gerek, ses taklidi konusunda çok iyi kendisi. Land of Confusion’ı, Genesis’in solistinin sesine çok benzer bir tonda söylüyor. Ayrıca Genesis’in solistinden çok daha hissederek söylüyor. İşte ben Disturbed’ı bu yüzden seviyorum. David Draiman şarkıyı söylerken sanki olayın içindeymiş gibi hissederek söylüyor şarkıyı, hani profesyonel oyuncular nasıl rollerini sanki yaşıyormuşçasına yaparlar, işte öyle.

  Klibi yeniden izledim de, grubun maskotu Türkiye ile savaşıyor olsa askerlerin omuzlarında Türkiye bayrağının da olması gerekirdi diye düşünüyorum ama yok. Kafam karıştı biraz. 😀

 5. Halil KARACA

  Yalnız klipte Çin Bayrağı var dk: 2.45

 6. Batıkan Özdemir

  Klipte çin bayrağıda yer almakta fakat tıpkı türkiye gibi ne asker omuzlarında nede ülke yöneticilerinin sahnesinde başkanları bulunmuyor klipte anladığım kadarıyla fransa amerika rusya ingiltere ve japonya fakat anlamadığım diğer bişi ise 0:43 te 6 tane yönetici bulunuyor ve bize sadece 5 i gösteriliyor diğer yönetici kim bilmiyorum oraya anlam veremedim neyse klip bm yi ve yaşatabileceği kaosu hedef almış ve bide tabi deccalin geleceği günü tabi eğer o deccal ise iyi bir karakter gibi anlatmış ama mesih de olabilir lakin görüntüsü şeytani


  https://polldaddy.com/js/rating/rating.js

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s