C. C. Catch Plaklarım

01 32
Bundan neredeyse bir buçuk sene şu yazıyla tanımıştım C. C. Catch‘i. Alper‘in müthiş bir keşfiydi bu. C. C. Catch, Cause You Are Young‘la seksenler pop müziğine süper bir damga vurmuş ve isminin o dönemde haftalarca listelerde kalmasını sağlamıştı.

IMF6100_8294Gerçek ismi Caroline Müller olan sanatçı, 1985 yılında çıkardığı Cause You Are Young isimli single’ı ve devamında 1986’da çıkardığı Catch The Catch ve Welcome To The HeartBreak Hotel albümleriyle bugün seksenler pop müziğin belki de Modern Talking‘le birlikte adı en çok anılan isimlerinden olmuştur. Catch’in müziği yapı olarak Modern Talking’in müziğine çok benzer. Bu benzerlik özellikle ilk albümlerde çok fazladır. Ancak son dönem C. C. Catch eserlerinde aynı durum söz konusu değildir. Sebep çok basittir: Dieter Bohlen. Bohlen, Modern Talking’in kurucu üyesi, söz yazarı, bestecisi ve herşeyidir. Almanların dünya müziğine bir hediyesi olan Dieter Bohlen, Pop Titanı olarak bilinmektedir. C. C. Catch’i o keşfetmiştir ve müzikal kalitesi %100 kendi eseridir. Catch, Bohlen’le çalışmaya son verene kadar popüler kalmıştır. Bohlen’den bağımsız yaptığı albümler ne yazık ki başarılı olamamıştır.

IMF6100_8293Bu kadar bilgiden sonra yazının sebebi olan plaklarıma gelelim. 1986 yılında çıkan iki albüm, Catch The Catch ve Welcome To The HeartBreak Hotel albümleri plak olarak nihayet elime geçti. Efsanenin “efsane” olduğu zamanların albümleri oldukları için fazlasıyla değerliler. Kondüsyonları (kapaklarını saymazsak) çok iyi durumda plakların.

Albümlerden ilki olan Catch The Catch, C. C. Catch’in en bilinen üç şarkısı Cause You Are Young, I Can Lose My Heart Tonight ve Strangers By Night‘ı içeren albüm olması bakımından çok değerli. Albüm kapağında kapkara bir kedi var. Arka kapakta da Caroline abla süper bir seksenler pozu ile bizi selamlıyor. Albüm bir debut albüm yani şarkıların çoğu zaten Single olarak piyasaya sürüldüğü için albümdeki versiyonların neredeyse tamamı Maxi Version olarak düzenlenmiş.

İkinci albüm, Welcome to the Heartbreak Hotel, diğerine göre nispeten daha az başarılı. Ancak bu albümdeki parçalar da yine seksenler döneminin kült özelliklerini taşıyor. Albüme adını veren Heartbreak Hotel ve  Heaven and Hell parçaları albümün en bilinen parçaları. Bu albümün de prodüktörü Dieter Bohlen. Albüm kapağını da yan tarafta görebiliyorsunuz zaten.

C. C. Catch, tüm diğer seksenler grupları gibi 10 yıl kadar popüler oldu ve sonrasında doksanlara yenildi. Bugün halen beş altı tane şarkısını bildiğimiz her güzel grup gibi o da bu beş altı şarkısıyla bir efsane olarak yaşamaya devam edecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s