Erkin Koray Meçhul Plağım

100_8328Erkin Koray, Türk Rock müziğinin babası; yıllardır albüm yapmıyor, yeni şarkı bestelemiyor. Son zamanlarda politik duruşunu, aslında hayatı boyunca yaptığı gibi, biraz daha fazla ön plana çıkartıyor. Ancak siyasi görüşü ne olursa olsun, toplumun her tabakasından insanlar tarafından seviliyor ve saygı duyuluyor.  Türkiye’ye pek çok ilki getiren adam dersek herhalde haksızlık etmemiş oluruz kimseye. Türkiye’de bırakın Rock müziği, doğru dürüst gitar müziğinin bile yapılmadığı yıllarda Saykodelik Rock‘ın, Folk Rock‘ın ve balladların ilk temsilcisi olmuş Koray. Dönemdaşlarından da çok keskin bir çizgiyle, tarzıyla, söylemiyle ve zamanının ötesinde fikirleriyle ayrılmıştır.

Erkin Koray’a çok kızıyorum aslında. Yaşadığı sürece albüm yapması gereken, üretmeye devam etmesi gereken bu müzik adamının yıllardır devam eden suskunluğu beni üzüyor. Kendisi son olarak 2010’da Orphaned Land‘in The Never Ending Way Of ORwarriOR albümünde Estarabim coverına eşlik etmişti. Bu benim bildiğim son müzikal çalışması oldu Erkin Koray’ın. Hatta grup bu çalışmanın kısa bir özetini “The Father Of Turkish Rock” isimli bir teaserla yayınladı. Bugün özellikle Orta Doğu ülkelerinde Erkin Koray’ı adı önemli kitlelerce biliniyor. Kendi ülkemizdeki durum da ortadadır: şu yazıyı okuyan herkesin en az bir Erkin Koray parçası bildiği gibi.

 

Bundan birkaç ay önce, IDEA Magazine için aylık yazımı hazırlarken gözüme Erkin Koray’ın yeni bir albümünün sınırlı sayıda plak formatında ve sadece Amerika’da yayımlandığını okudum. Üstelik yayım tarihi Temmuz 2011’di. Aradan geçen bunca zamana rağmen haberim olmamıştı. Çok heyecanlandım. Hatta dergiye de o şekilde yazmıştım. O zaman, albümün yurtdışında çıktığını öğrenince Türkiye’de bulmanın çok zor olacağını; kolay olsa da fiyatının uçuk olacağını anlamıştım. Ancak zaman geçti ve çeşitli imkanlarla bu albüm uygun fiyatlarla ülkemizde de bulunabilir hale geldi ve ben de hiç kaçırmadan aldım. Albüm’ü ülkemize Equinox Music firması getirdi.

Meçhul, Erkin Koray diskografisinde yeni bir çalışma. Ancak içeriğinde yeni işler yok malesef. Albüm, Erkin Koray’ın 1970 ile 1979 yılları arasında yayımladığı Single’larından bir toplama albüm. Toplamda 11 parçalık bir derleme. Ancak elbette öyle alâlâde bir iş kesinlikle değil.

100_8332

Albüm Amerikan Subilime Frequencies firması ile Erkin Koray’ın işbirliği sayesinde hazırlanmış. Parçalar, Erkin Koray tarafından bizzat kendi plak koleksiyonundan ve olabilecek en kaliteli şekilde derlenmiş ve hazırlanmış. Albüm, gatefold yani açılır kapak tasarlanmış. Klasik 180 gram siyah vinil (evladiyelik) üzerine basılmış parçalar 5 tanesi bir yüzde 6 tanesi diğer yüzde olacak şekilde. Ön kapakta Erkin Baba’nın 1974 yılında çıkan Krallar kırkbeşliğinin orijinal kapağı yer alıyor. Arka kapak ise yine Baba’nın 1986 yılında çıkardığı kırkbeşliği Gaddar‘ın albüm kapağı. İç kapakta 1970 yılında çekilen ve The Underground Four isimli Erkin Koray’ın o zaman ki grubuna ait iki siyah beyaz fotoğraf yer alıyor. O zamanki grubun kadrosu da detaylı olarak belirtilmiş.

100_8330

Bu müthiş plakta yer alan bir diğer önemli detay ise içerisinde şarkı adları haricinde hiç bir Türkçe sözcüğün yer almaması ve baskının tamamen İngilizce olarak yapılması. Şarkı adları Türkçe orijinal adı, parantez içerisinde İngilizce yazılmış Türkçe okunuşları ve Türkçe adlarn İngilizce çevirileri şeklinde yer alıyor iç kapakta. Yani şu şekilde:

A Yüzü

A1. Meçhul (Maetch Hool) (Unknown) 1970
A2. Ve… (Waeh) (…And…) 1970
A3. Kendim Ettim Kendim Buldum (Candym Attym Candym Booldom)
(I Did It – The Fault, I Got It – The Punishment) 1970
A4. Gün Doğmuyor (Gyun Dough Moo Yoar) (No More Daybreak) 1970A5. Goca Dünya (Gocha Duen Yuah) (Oh, Big World) 1974
A6. Krallar (Crull Laar) (Kings) 1974

B Yüzü

B1. Cümbür Cemaat (Cuembuer Cae Maaht) (All Together “With Happiness”) 1976
B2. Hadi Hadi Ordan (Hudy Hudy Or Done) (Go Away “You Liar”) 1977
B3. Düşünüş (Dhyschy Nysch) (The Thought) 1977
B4. Olmayınca Olmuyor (All Mauynncha All Mooy Or) (Somehow It Doesn”t Realize) 1977
B5. Sevdigim (Saewdee Eem) (My Loved One) 1976

100_8331

Albümde yer alan parçalar, Koray’ın Avrupa’da (Almanya’da) çıkan ancak ülkemizde yayımlanmayan ve ülkemizde çok sınırlı sayıda yayımlanan albümlerinden derlenmiş ve birkaç tanesi haricinde genelde az bilinen parçalar.

Albüm pekçok farklı sitede de hem Türkçe hem de İngilizce olarak konuşuldu, yorumlandı. Değerlendirmeler ve verilen puanlar çok iyi genel anlamda. Özellikle meşhur Pitchfork müzik sitesinin verdiği 8.1 puan çok iyi bir puan.

Türkiye’de Rock müziğin ikonlarından Erkin Koray, son yıllarda Batı’ya da derleme çalışmalarıyla ulaştırılmaya başlandı. Böylece yeni dinleyiciler, Anadolu’ya Rock müziğini getiren adamı tanımış oluyor…Bu eşsiz koleksiyonu, Hendrix, Amon Duul gibi isimleri seven dinleyiciye tavsiye ediyoruz. Othermusic internet sitesi

Erkin Koray Türkiye’de rock müzik yapan ilk isimlerden biri. ABD’de dinleyicileriyle buluşacak olan Koray, birer kopyasını da imzalayacak. Kaçırılmaması gerekir.
San Francisco Chronicle

Albümdeki ’Kendim Ettim Kendim Buldum’, ’Hadi Hadi Ordan’ gibi parçalar insanı mutlu ediyor. Acaba Koray’ı turneye çıkarsalar çok mu fazla şey istemiş oluruz.
Aquarius  Records

 Albümü aldığım gün 5 kez dinledim. Erkin Koray, Elvis Presley, Jimi Hendrix ve Beatles’ı bir araya toplayan bir sanatçı.
Blastitude

Koray’ın ’Meçhul’ albümünü dinlemek, müziğin farklı dönemlerine tanıklık etmek gibi bir şey.
Blurt

100_8333

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s