Tuluyhan Uğurlu’nun O İki Eseri

Tuluyhan Uğurlu adını ilk defa duymuş olabilirsiniz. Ancak eminim ki bu yazıya konu olan o iki eserinden en az birisini mutlaka bir yerlerde dinlemişsinizdir.

Pek sevilmiyor Tuluyhan Uğurlu. Çok yaratıcı ama aşırı kibirli bir piyanist olduğu iddia ediliyor. Hatta yaratıcılığı bile açık şekilde eleştiriliyor. Kendisi diğer ünlü bestecilerin eserlerini bir kenara bırakıp sadece kendi eserlerini çalmayı tercih ediyor. Eserlerini bestelerken inançla alakalı hususlardan esinleniyor. Konserlerini tarihi mekanlarda, vizyon gösterileri eşliğinde veriyor. Açıklamaları tepki çekiyor.

Sofya’da Dans, Uğurlu’nun en popüler eseri. Nasıl mı popüler oldu? ATV Haber sayesinde 🙂 ATV Haber biterken çalan o jenerik müziği hatırladın değil mi sevgili okur? İşte o parçanın adı Sofya’da Dans. Biz parçanın sadece ilk kısmını biliyoruz ancak parça yaklaşık 4 buçuk dakika sürüyor. O ilk kısım bittikten sonra bir mehter marşı düzenlemesi başlıyor. Tuluyhan Uğurlu, vals melodileri ile mehteri olabilecek en hoş şekilde harmanlamış. Peki bu eserin ortaya çıkış hikayesi nedir?

11 Mayıs 1914’te Bulgaristan Sofya’da Bulgar Milli Günü şerefine bir kostümlü balo organize edilir. O dönemde Sofya’da askeri elçi olarak Mustafa Kemal görev yapmaktadır. Bu baloya davet edildiğini öğrenince Mustafa Kemal, yakın arkadaşı İsmail Hakkı Kavalalı‘dan acele olarak İstanbul’a gidip bir yeniçeri ağası kostümü getirmesini istemiştir. Trenle yapılan bir yolculukla, 2 gün sonra kıyafet Mustafa Kemal’e ulaşmıştır, hem de tüm aksamıyla.

Balo devam ederken kapı açılmış ve içeri heybetli ve börk serpuşlu birisi girmiştir. Tüm konuklar bu yeni gelen misafire dikkat kesilmişlerdir. Elbette ki bu Mustafa Kemal’dir. Bu kıyafet, o baloda çok beğenilmiştir. Zaten elimizde bu Atatürk’ü bu kıyafeti giydiğine dair olan tek delil de bu sayede ortaya çıkmıştır. İspanya askeri elçisi, Mustafa Kemal’i evine davet etmiş ve evinin şark köşesinde yanda gördüğünüz fotoğrafı çekmiştir. Atatürk, aynı gece yapılan vals yarışmasında Bulgar başbakanının kızıyla dans etmiş ve birincilik kazanmıştır. İşte Tuluyhan Uğurlu, bu hikayeden esinlenerek bestelemiştir Sofya’da Dans’ı. Biz de haber bültenlerinden sonra ve bilimum belgesellerde fon müziği olarak dinliyoruz.

İstanbul Kanatlarımın Altında güzel ama çok ses getirmeyen bir filmdir. Mustafa Altıoklar‘ın 1996’da çektiği bir filmdir. Ege Aydan‘ın Hazerfen Ahmet Çelebi‘yi canlandırdığı ve konu olarak da yine Hazerfen’in Galata Kulesi’nden uçmaya çalışmasını anlatan filmi televizyonda, VCD’de ya da otobüste giderken falan mutlaka izlemişsinizdir. Haluk Bilginer, Okan Bayülgen, Zuhal Olcay, Tuncer Kurtiz gibi isimlerinde rol aldığı filmle ilgili olarak şaşırtıcı olan filmden çok film için Tuluyhan Uğurlu’nun hazırladığı müziklerin konuşulmasıdır. İşte İstanbul parçası bu film için bestelenmiştir.

İstanbul parçasının yabancıların gözünden Türkiye anlatımlarında sıkça kullanıldığına şahit oldum defalarca. Bir de ramazanlarda falan yemek çadırlarında çalınır 🙂 Ancak her şekliyle güzeldir ve geniş kitlelerce bilinir.

Evet, bugün Proofhead My Resort olarak yine bir kültür hizmeti gerçekleştirdik ve Tuluyhan Uğurlu’nun çok güzel iki eserini anlattık. Bunları hep öğrenin sevgili okur. Bu bir Proofhead My Resort kültür hizmetidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s