İki Yeni Keşif: Ghost B.C., Witherscape

Evet sevgili okur. Çok uzun süredir albüm tanıtımı yazmadığımı farkettim bugün Sinem’le konuşunca. Ben de özellikle son iki haftadır dinlediğim şu iki gruptan bahsedeyim dedim.

Ghost B.C.

İsveçli bir Heavy Metal grubu Ghost B.C. Açıkçası ben de ilk duyduğumda Ghost adıyla duymuştum ancak ekşi sözlük’te grubun yasal sebeplerden dolayı adını Ghost B.C. olarak değiştirdiğini yazmışlar. Grubun fotoğrafını ilk gördüğümde herhalde bir black metal grubu ya da en az o sertlikte bir grup dinleyeceğim dedim. Ancak dinlemeye başlayınca şoka uğradım!

Makyajları tersini söylese de Ghost B.C. tarz olarak gayet dinlenebilir ve ilginçtir pek çok otorite tarafından heavy metal olarak sınıflandırılan bir tarz yapıyor. Grup üyeleri üzerlerinde birer kukuleta ile sahneye çıkıyor ve kendilerine “Nameless Ghouls” diyorlar. Grubun vokali ise Papa Emeritus II takma adını kullanıyor. Neden Emeritus II ? Çünkü grubun ilk vokali Emeritus I imiş, şu an ki vokal grubun ikinci vokalisti. Diğer grup üyelerinden değişen var mı bilemiyoruz çünkü adlarını bilmiyoruz. Papa Emeritus II’nin koca burunlu ve çirkin yüzünü Year Zero şarkısının klibinde görebilirsiniz.

Tarzları gayet soft olmasına rağmen söylemleri çok sert. Makyajları ve albüm kapaklarıyla sezdirdikleri o hava tamamen şarkı sözlerine de hakim. Yalan yok, grubun ilk albümünü dinlemedim. Zaten hepi topu iki albümü var. Son albümleri Infestissumam‘ı 2013’te çıkarmışlar. Gayet de keyifli bir albüm yapmışlar. Üç tane de klipleri var hatta. Albümün kapağı yazının başında gördüğünüz o görsel. Klavye melodileri vasat olsa da gitarları gayet güzel olmuş bence albümün.

Albümden epey parçayı tavsiye edebilirim: Secular Haze, Ghuleh / Zombie Queen, Year Zero, Monstrance Clock ve Per Aspera ad Inferi. Şimdilik en çok dinlediklerim bunlar. Kısacası tavsiye edebileceğim, hastası olunmayacak belki ama arada sırada keyifle dinlenebilecek bir grup Ghost B.C.

Witherscape

Dan Swanö ismini ilk kez bizim ülkemizde Baht grubunun albüm kayıtları için çalıştığında duymuştum. Tabi biraz araştırınca bu abimizin gayet profesyonel bir müzik adamı olduğunu öğrendim. Kendisinin çok iyi bir gitarist, bassist, vokalist, davulcu ve klavyeci olduğunu öğrendim. Unisound isimli stüdyosunda mastering, miksaj konularında harikalar yarattığını, hatta açtığı web sayfasında yayımlanan fiyat listesinin sonuna “if anything in unclear. Don’t hesitate to contact me. I’m a friendly guy 😉” yazacak kadar da rahat bir adam olduğunu keyifle okudum.

Witherscape

İşte bu adam, önceki müzik yaşamında kurduğu, çaldığı onlarca grubun haricinde yepyeni bir proje daha üretmiş: Witherscape. Temelde bir progressive death metal projesi olan Witherscape, The Inheritance isimli ilk albümünü geçtiğimiz günlerde çıkardı. Albümü dinledikçe yepyeni yerlerini keşfediyorum. Progressive olunca içerisine gizlenmiş epey eğlence de oluyor demektir. Dan Swanö albümde vokalleri, davulları ve klavyeleri üstlenmiş. Ragnar Widerberg ise gitar ve baslardan sorumlu.

Century Media‘yı hem mail listesi ile hem de Youtube üzerinden takip ettiğim için albümün ilk parçasını neredeyse tüm Dünya ile aynı anda dinledim. Dolayısı ile bu projenin, çok uzun süre sonra farkına vardığım bir iş olmadığınu belirtmeme izin verin.

Albüm çok alışılmışın dışında bir albüm. O anda kulağınıza neyin gelebileceğini kestirmek çok zor. Bir piyano melodisi bir anda brutal vokalle kesilebilir ya da clean vokale enfes bir gitar melodisi eşlik edebilir. The Math Of The Myth parçasında olduğu gibi tarihe geçecek bir başlangıç duyabilir ya da Astrid Falls‘ın melodisi kulaklarınıza kazınabilir. Progressive Death Metali pek sevdiğimden bu albümü de ciddi anlamda sevdim sevgili okurlar. Tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s