Bir Canavar Yarattım: HP DM1-1010st ve SSD

Şu yazının altındaki yoruma bir göz atalım önce:

01 15

İşte bu yorumu okuduğumdan beri aklımda bir Katı Hal Diski (SSD – Solid State Disk) alma fikri vardı. İşte bu isteğimi şu yazıyı yazdığım günün ertesinde gerçekleştirdim. O yazıda bekledğimden bahsettiğim şey kargodan gelecek olan SSD idi.

01Fiyat ve özellik olarak araştırınca Sandisk SDSSDX-120G-G25 / 120 GB Extreme Sata 3 SSD Disk ürününü istanbulbilisim.com.tr‘den en ucuza buldum. Bunu epey bir taksitle aldım. Her markanın SSD’lerinde çeşitli sınıflar oluyor. Sandisk’in de üç sınıf katı hal diski var. Benim aldığım extreme sınıfı bir ürün ve yazma-okuma hızı çok insalık dışı hızlarda. Çok çok iyi yani. Hiç üşenmeyin şuraya tıklayın ve ne demek istediğimi görün.

Planım, bu 120 GB’lık yeni diski HP dm1-1010st marka ve modelli netbook’uma takmaktı. Bu sabah da bunu gerçekleştirdim. 5 GB ram olan netbooka bir de 64 bit Windows 7 Ultimate kurdum. Böylece makineyi donanımsal olarak gelebileceği en üst seviyeye getirdim. Şimdi fazlaca uzatmadan bu işlemi nasıl yaptığımı adım adım anlatacağım.

11 1

Sizce de çok tahrik edici değil mi?

Katı Hal Diski’ni kutusundan çıkartıyoruz. Nasıl da şekil duruyor değil mi? Önce bu diski netbook’a monte etmemiz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki fotoğrafta görülen ve bilgisayarın altındaki kapakta yer alan iki vidayı dikkatlice açıyoruz. Ha, bir de bu yazı tabiki başlıkta da adını gördüğünüz HP dm1-1010st modeli efsane netbook için geçerli. Başka marka ve modellerde de benzer işlemler yapılıyor.

13 1

Kapaktaki vidaları açtıktan sonra kapağı kaldırıyoruz ve orada simsiyah bir dikdörtgen görüyoruz. İşte harddiskimiz bunun altında yatıyor. Dolayısı ile önce bunu yavaşça havaya kaldırıyor ve çıkartıyoruz.

08 2

10 1

Havaya kaldırdığımız harddiskin her iki yanında yanında aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz ikişer adet vidayı söküyoruz. Böylece sata bağlantılarını da söktükten sonra harddiski tamamen çıkarmış oluyoruz.

09 1

12 1

Emektar Harddiskimiz

Aynı hızla bu sefer aynı adımları geriye doğru tekrarlayıp katı hal diskini bilgisayara monte ediyoruz.

Diski bilgisayar taktıktan sonra yeni bir süreç başlıyor. Evet, ilk olarak şunu belirlememiz gerekiyor: DVD okuyucusu olmayan bir netbook’a nasıl format atacağız? USB ile mi? Yoksa “ulan bir gün kesin bana lazım olur” diye vakti zamanında Halil‘den çok uygun bir fiyata aldığımız harici dvd okucu ile mi? Cevap ikinci seçenek olacak. Ha, USB’den de kurabilirdik, çok sıkıntı değil ama birazcık daha fazla uğraşırdık. Evet, önce netbooka USB üzerinden harici dvd okuyucumuzu bağlıyoruz ve dvd okuyucuya da bir adet Windows 7 Ultimae 64 bit dvd’si koyuyoruz. Daha sonra bilgisayarı açıyoruz ve hemen BIOS‘a giriyoruz.

BIOS dediğimiz dünya, pek çoğunuzun bildiği üzere acayip bir dünya. Buradan bilgisayarın ufak ama en önemli ayarlamalarını yapıyoruz. İşte bu sefer de bilgisayarımızın ilk açılışta işletim sistemi dosyalarını hangi kaynak üzerinden yükleyeceğini seçeceğiz. Normalde bu değer default olarak harddisk’tir. Böyle olması da iyidir, zira bilgisayar doğrudan hariddiske erişir. Ancak biz şimdi sıfır bir harddisk takacağız ve bu harddiskin içerisinde herhangi bir işletim sistemi hatta hiçbir şey yok.

BIOS’ta bulmamız gereken ayarın adı “BOOT“. İçerisinde bu sözcüğün geçtiği bir cümle görene kadar sadece ok tuşlarını kullanıp geziyoruz BIOS’ta. Bilmiyorsanız başka bir yere girmeyin. Başka bir şeyi değiştirmeye çalışmayın. Yanlış yaptığınızı düşünüyorsanız F10 tuşuna basıp No diyerek çıkın.

07 3

İşte bakın Boot Options ismindeki menüyü bulduk. Üzerine ok tuşlarıyla gelip ENTER’e basıyoruz.

06 4

Bakın en altta Boot Order diye çıktı. Başka BIOS’larda bunu doğrudan Boot Device Priority olarak da görebiliriz.

05 6

Ekranın sağındaki ip ucundan yararlanarak birincil boot cihazımızı USB CD/DVD ROM Device yapıyoruz. F10’a basıyor ve YES diyip çıkıyoruz.

Bilgisayar yeniden başlıyor be doğrudan doğruya USB DVD okuyucumuzdaki Windows 7 DVD’si çalışmaya başlıyor. Bu adımdan sonrası standart format atma oluyor ki çok kolay.

04 8

Formattan sonra hiçbir şey yapmadan hemen bir Windows Deneyim Dizini puanı alıyoruz.

02 13

İlk defada 3.2 puan verdi. Neden? Çünkü netbook’ta onboard ekran kartı var. Ama dikkat ederseniz katı hal diskine 7.9 üzerinden 7.7 puan verdi 🙂

İlk defada 3.2 puan aldık. Çünkü bu puan sistemdeki en zayfı bileşenin puanına göre belirleniyor. Eh, bu da bir netbook olduğu için onboard ekran kartı performansı bu kadar oluyor. Katı hal diskimize Windows 7.9 üzerinden 7.7 puan verdi. Peki neden? Aslnda bu diskin 7.9 üzerinden 7.9 alması gerekirdi. Ancak bu netbookun sata arayüzü Sata II. Fakat disk Sata III. Yani disk kapasitesinin altında çalışıyor bilgisayar desteklemediği için. Ancak bu bir sorun değil.

Şimdi dedik ya, formattan hemen sonra verdiği puan buydu diye. Bir de Windows Update aracı ile tüm önemli güncelleştirmeleri yükledikten sonra Windows Deneyim Puan’ı ne olmuş ona bakalım:

01 14

Evet, harika! 3.3 puana çıkmışız. Neden? Çünkü ekran kartının sürücüsü de güncellendi. Bakın burada çok önemli bir şeyin farkına varıyoruz. İyi bir sürücü donanımın sadece çalışmasını değil, çok verimli çalışmasını da etkiliyor. İşte burada da görüyoruz. Bir önceki deneyim puanında Windows Aero İçin performans puanı 3.2 idi. Ancak driver güncellemesinden sonra 3.4‘e çıktı.

03 10Son olarak işin makyaj kısmı kalıyor. SSD kutusundan çıkan sticker’ı laptopun alt kısmına yapıştıyoruz ki şanımız yürüsün 🙂

Buradan Serdar Hocama ve Erkin‘e selamlarımı iletiyorum.

4 responses to “Bir Canavar Yarattım: HP DM1-1010st ve SSD

  1. gseydioglu

    Mesut hocam ben win 7 ye hic format atmadim bu laptoplarda harici ekran kartlarini format attiktan sonra isletim sistemi yuklenirken kendi bulup yukler mi acep bende senin yaptigin uygulamayi yapmayi dusunuyom benimkine

  2. Abi genelde yüklemiyor. Onboard ekran kartını yükleyebiliyor çünkü anakart üreticilerinin sayısı belli olduğu için universal bir driver ile sorunu çözebiliyorlar. Ancak harici ekran kartı için çok büyük ihtimalle üreticinin sitesinden indirmen gerekecektir. Windows 7 için bulmak sorun olmyor. Sıkıntı 64 bit sürücüleri bulabilmek. Eski ekran kartları için ise Vista sürücüleri gayet güzel çalışıyor Win 7’de.

  3. tabi tabi yükseltin muhakkak. cihazda 1 GB çakılı ram var. diğer yuvadaki 1 GB lik rami çıkartıp yerine 4 GB yakabilirsiniz. böylece 5 GB ram olacak. yıllardır bu şekilde kullanıyorum. 64 bit işletim sistemiyle ramin hepsini kullanıyor. hic bir sorun olmaz cihaz da acayip performans artışı oluyor.

  4. Yunus Çoğal

    Merhabalar yıllar sonra bu postunuza denk geldim konuyu hortlatmak gibi olacak ama aynı üründen benim elimde de mevcut 240 gb ssd taktım windows10 kurulumu da yaptım makine daha iyi hala geldi fakat ram de yükseltsem diyorum 4gb yapsam acaba bir sorun olur mu o konuda kararsız kaldım bir kaç bilgisayarcı ya sordum kimisi olmaz boşa uğraşma dedi kimisi olur dedi sizin yazınızda da ram yükseltme yapmışsınız gibi anladım acaba doğru mu anladım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s