Bu Aralar Turkcell ve Ben

Yıllardır Turkcell kullanırım sevgili okur. Ama geçen ay Turkcell’e olan güvenim epey sarsıldı. Sağda solda duyduğum o kazıklanma hikayelerinin bir benzeri de benim başıma geldi.

Netbook’tan internete girmek için bu yılın başlarında 12 ay kontratlı ve sabit fiyat garantili olmak üzere, ayda 30.90 TL’ye 5 GB kotalı bir data hattı satın aldım. Vınn almama gerek yoktu, çünkü netbook’ta hali hazırda bir sim kart yeri vardı.

Aylarca bu paketi sıkıntısız kullandım. Ağustos ayının sonlarına doğru bir gün netbook’u açıp 3G bağlantımı başlatınca bir sms aldım. (Bu arada data hatları ile sms alabiliyor fakat konuşma yapamıyorsunuz.) SMS’te şöyle yazıyordu:

27.08.2013 20:16 – Fixmobi Video Paketiniz basladi. Videolari indirmek icin wap.fixmobi.com u ziyaret edebilirsiniz. Paketiniz tum vergiler dahil haftada 10 TL olarak ayda 40 TLye iptal edilmedigi surece yenilenecektir. Aylik servis ucreti hattinizda yeterli bakiye yoksa gunluk 1.4 TL olarak  tahsil edilecektir. Paketiniz suresince herhangi bir data ucreti odemeden sinirsiz video izleyebilirsiniz. Iptal etmek icin IPTAL FIXMOBI yazip 6669a gonderebilirsiniz. Iptal edilen hafta icin ucret iadesi yapilmamaktadir. MH: 05327558469

İyi de benim böyle bir talebim olmamıştı ki? Hemen müşteri hizmetlerini aradım ve bu paketi iptal ettirdim. Benim kontrolüm dışında beni böyle bir servise nasıl üye yapabildiklerini sordum ve şöyle bir cevap aldım. Bu Fixmobi denilen saçma servis, Turkcell’in iş ortağıymış. İş ortağının yaptığı bu tür işlemlere müdahele edemiyorlarmış. Yani Turkcell’in iş ortağı olan başka bir firma çok daha pahalı bir servise sizi böyle isteğiniz dışında üye yapabilir.

İsteğiniz dışında dedim, bunu da çok iyi savunuyorlar. Siz mutlaka bir yerde bir şeylere tıklamışsınızdır, diyorlar. İyi de ben bu hattı cep telefonumda kullanmıyorum ki? Netbook’tan bağlanıp sürekli kullandığım bloguma, facebook’a, mail hesaplarıma vs. giriyorum.

Ay sonu gelip de fatura elime geçince normalde 30.90 TL olması gereken faturanın 40.90 TL olduğunu gördüm. Yine aradım Müşteri Hizmetleri’ni. Bu fazladan 10 TL “Katma Değerli Servisler” olarak gözüküyor, işin aslı nedir, diye sordum. cevap yine aynı oldu: Fixmobi.

Meğer bu “iş ortakları” böyle böyle insanları istekleri dışında paketlere üye yapıp, hemen iptal ettirseler bile haftalık ücretlerini alıyorlar. Böylece üye yapıldığım aynı gün iptal ettirip bir kere bile kullanmadığım bir servis için 10 liramı gasp ettiler. Fixmobi’nin sözde müşteri hizmetlerine bir mail attım ve şöyle bir cevap geldi:

Üyelik kanalı : Mobil tanıtım sayfası: http://m.muzikvideo.mobi/Landing/test?t=mf8 (Operatör interneti kullanarak telefonun tarayıcısı üzerinden giriş sayfasındaki kullanım şartlarının altında bulunan “onaylıyorum” kutusunu işaretleyip “tamam” tuşuna basarak)
Abonelik başlangıç tarihi: 27.08.2013 20:16
Toplam ücretlendirme: 10,0
Abonelik Durumu: İptal / İnaktif
Telefon modeli: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/28.0.1500.95 Safari/537.36
IP: 213.43.151.152

Ücretlendirme indirilen içerikler üzerinden değil haftalık servis üyeliği üzerinden gerçekleşmektedir.
Kullanıcı herhangi bir içerik indirmemiştir. Sisteme kayıt olurken verilen onaylardan dolayı herhangi bir ücret iadesi yapılamamaktadır. İptal edilerek BL alınmıştır.

Operatör interneti kullanıp telefon üzerinden bilmem nereye onaylıyorum demişim. Bunun yalan olduğu zaten açık, ben bu interneti telefondan değil, netbook üzerinden kullanıyorum. Ben paketi üye yapıldığım tarihin ertesi günü iptal ettirmeme rağmen, bana üyelik iptali mesajının geldiği tarihe bakın:

Giden SMS >> 16.10.2013 20:39 – FIXMOBI Video paketiniz  iptal edilmistir. 25.09.2013 tarihine kadar ucretsiz icerik hakkiniz vardir. Talebin geldigi hafta ucret iade edilmez. Yeniden paket baslatmadiginiz surece, bundan sonra ucretlendirilmeyeceksiniz. Tesekkur ederiz. Yardim: 5327556669

Uzun lafın kısası, şanslıyım. Çünkü Turkcell’in başka bir “iş ortağı” bana çok daha büyük bir kazık atabilir, Turkcell de kaç yıllık müşterisini bu mağduriyetten kurtarmak için eli kolu bağlı oturabilirdi. Bu seferlik 10 TL ile kurtadığım için şanslıyım. Fixmobi’nin bana attığı e-posta’nın ekran görüntüsünü de koyuyorum.

Tıklayınca büyür

Turkcell’le olan ilişkimiz, epey uzun solukludur. Yıllardır kontorlü, pardon “ön ödemeli” hat kullanıyorum. Faturaya geçmek için hiçbir zaman iyi bir fırsat karşıma çıkmadı. Ama geçtiğimiz arefe günü Bilecik’te hep gittiğim Turkcell İşlem Merkezi‘nde o fırsatı gördüm. Faturaya geçerseniz “ayda 10000 SMS her yöne, 1000 dakika her yöne, haftada iki gün Turkcell’lilerle bedava ve 1 GB internet” toplam 62 TL’ye geliyordu. Ben zaten aylık 60 TL yüklüyordum hattıma. Düşündüm, tamam lan, dedim. Yaklaşık 5 dakika sonra geçmiş oldum faturalı hatta.

Aradan bir iki gün geçince bana dank etti: Lan ben şubatta askere gideceğim! Neyse, o hafta başı tekrar gittim Turkcell’e. Oradaki elemanla gide gele zaten samimi olmuştuk. Durumu anlattım. Faturalı hattı 1 ay kullanma zorunluluğum olduğunu öğrendim. 1 aydan sonra da 10 TL cayma bedeli ödeyip tekrar faturalı hatta geçebileceğimi öğrendim. İçim rahatladı. Faturayla ilgili bir diğer sıkıntı da şey oldu aslında, internet paketi sınırsız değil. Yani 1 GB dolunca dolmuş oluyor ve aştığın her kb faturaya yansıyor. Faturasızdayken kullandığım pakette internetin hızı düşüyordu sadece.

Şimdi kasım ayının sonunda gidip bu faturalı hattı tekrardan faturasıza çevireceğim. İnternet için kullandığım 3G hattımı da 12 aylık taahhüt bitince faturasıza çevireceğim. Ben askerdeyken faturasız olarak beklesin 🙂

2 responses to “Bu Aralar Turkcell ve Ben

  1. bilal ocal

    Ayni durum basima geldi ve turkcell i arayarak hattimi iptal edin dedim 6 yillik musterisiyim. Hemen ucreti geri iade ettiler ve hediye 4 gb daha verdiler

  2. internet gelmesini istiyorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s