USB Bağlantılar İle Yaşanabilecek Olası Sorunlar

Bu yazı aslında başlı başına bir USB rehberi olacaktı. Yani A’dan Z’ye dair USB teknolojisi hakkında ne biliyorsam yazacaktım. Ancak ne yalan söyleyeyim biraz düşününce bu işin bir ucu olmadığını gördüm. Belki ileride bunu 3-4 yazılık bir seri halinde yayımlayabilirim.

Şimdi USB arayüzü ile yaşanabilecek en temel birkaç sorunu, nedenini ve varsa çözümünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

USB (Hub) Çoklayıcılar:

USB çoklayamayan bir USB Çoklayıcı görünümlü hub

Masaüstü bir USB yuvasu

Hani çoğunlukla dışarıda görürüz, 5 liraya, 10 liraya USB çoklayıcılar vardır. İnsan şeklinde, ayı şeklinde, ne bileyim ıvır zıvır şekillerde olurlar. Mantık basittir, bir USB yuvasını çoğaltıp 3 ve daha fazla yuva şeklinde kullanabilmek. Ancak bir süre sonra farkedersiniz ki çoklayıcınız çoklamıyordur. Yani atıyorum, dört yuvalı çoklayıcının bir yuvasına usb belleğinizi taktınız. Bilgisayarda çalışmaya başladınız. Çoklayıcı üzerinde farklı bir yuvaya başka bir usb bellek takınca ilk taktığınız devre dışı kalır. İkincisi çalışmaya başlar. Ya da yine aynı çoklayıcıda ilk yuvaya bir printer bağladınız. İkinci yuvaya da farenizin dongle’ını taktınız. Ancak yazıcıyı açınca mouse çalışmamaya başlıyordur. İşte bu durumda sıkıntı çoklayıcıdadır. Zaten envai çeşidi bulunan bu donanımların neredeyse tamamı Çin Malı’dır. Zeki Çinliler çoğunlukla ucuz olsun diye işin makyaj kısmına önem verip asıl iş yapan devreyi ucuza mâl etmenin yoluna bakarlar. Yani siz USB çoklayıcı değil, bir usb uzatma kablosu almış olursunuz. Gerçek anlamda kayıpsız bir USB çoklayıcının fiyatı da teknolojisi de bu oyuncak tipli çoklayıcılardan farklı ve pahalıdır. Gerçek bir çoklayıcı da bütün portlardaki cihazlar tam ve kusursuz olarak işlevlerini yerine getirebilirler. USB çoklayıcıların kullanımıyla ilgili bir tavsiye isterseniz şöyle bir tavsiyem olabilir. USB üzerinden kullanacağınız donanım elektrik ihtiyacını kendi harici güç kablosu ile sağlıyorsa bunları USB çoklayıcı ile kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ancak sürekli olarak kullanılan ve sürekli açık kalan donanımları (mouse gibi) bence doğrudan PC’nizin arka ya da ön kısmındaki yuvaları kullanarak bağlayın. Enerjisini usb arayüzünden sağlayan donanımları da bence çoklayıcı ile değil de doğrudan usb yuvaları ile bağlayın. Ben bunun için kasanın arkasındaki sabit bir USB yuvasına bir uzatma kablosu taktım, bunu da bilgisayar masasının üzerinde sabit bir standa uzattım. Her türlü usb belleği sadece bu yuvadan bağlıyorum. Böylece tak çıkar yaparak anakart üzerindeki usb yuvalarında fiziksel bozulmaları engelliyorum. Olan hepi topu 3 liralık kabloya oluyor.

Yer Değiştirince Çalışmayan Donanımlar:

Hani hep olur, kasanızı bir yerden bir yere taşırsınız da yazıcınız çalışmamaya başlar. Ya da kasayı sağdan sola taşırsınız, kamera çalışmaz. İşte bunun iki türlü sebebi vardır. Ya söz konusu donanım kasanın ilk konumundayken bağlı olduğu USB yuvasına bağlı değildir ya da kasanın yeni konumundan dolayı arada bir USB uzatma kablosu kullanmışsınızdır. Şimdi ilk olarak ikinci durumla başlayalım. Sonuç olarak tüm bu saydığımız şeyler, her biri elektronik zevatlardır.Yani bilgisayar ile donanım arasında bir tür elektrik alışverişi olması gerekir. Kullandığımız usb kabloları da bu elektrik alışverişinin yegane yollarıdır. Hepsi değil ama bazı donanımların belli mesafenin üzerindeki uzatma kablolarıyla çalışması mümkün değildir. Çünkü bu tip cihazlardan çıkan elektrik sinyalleri çok güçlü değildir. Çok uzun kablolarda ya da kalitesiz malzeme ile üretilmiş ve iletkenliği de kalitesiz olan kablolarda bu sinyaller bir süre sonra kaybolur ya da bilgisayarın çözümleyemeyeceği düzeye indirgenir. Atıyorum 10 metrelik bir usb uzatma kablosuyla çalışmak söz gelimi çok mantıksızdır. Bunun yerine yazıcıyı ağ kablosu ile bağlamayı tercih etmek gerekir. Yani bilgisayarı yeni yerine taşıdığınızda eskiden tek kabloyla bağladığınız donanım bu sefer belki daha uzakta kalacağı için iki kabloyla bağlandı. O yüzden bu sorun yaşanabilir. Uzatma kablolarından başka bir diğer sıkıntı ise taktığınız donanımın yeni USB yuvasını beğenmemesi (!) ihtimalidir. Kasayı tamamen söküp başka bir yere alınca arkasındaki hangi yuvada ne bağlıydı diye hatırlamak biraz güç bir iştir malum. Yine bazı donanımlar, özellikle USB klavye ve kameralar, hangi usb yuvasına takıldılarsa ilk alındıklarında, bilgisayara sadece o yuva üzerinden tanıtılabiliyorlar. O yuvadan sökülüp başka bir yuvaya takılınca yeniden sürücülerini yüklemek gerekebiliyor. Şahsen benim web kameram aynen o şekilde. O yüzden genelde şaşırırız, lan bu kamera dün çalışıyordu şimdi niye çalışmıyor diye. Sürücüsünü yeniden yükleyin abisi. Çalışacaktır.

USB 3.0 PCI Express Kartları:

Çok açık söylüyorum, piyasada satılanların %90’ı sahte. Yani aslında normal USB kartlar. Bu konuda işiniz artık şansa kalmış. Şimdi çakal Çinliler, yaptıkları her yeni icata USB 3.0 arayüzü destekliyor görüntüsü vermek için kablolarını ve bağlantı yuvalarının içindeki malzemeyi mavi renk yapıyorlar 🙂 Bir de bağlantı kablosunun ucunu USB 3.0 bağlantı arayüzü olan iki boğumlu soket olarak yapıyorlar. işte size USB 3.0 görünümlü ama aslında USB 2.0 olan cihazımız 🙂

USB 3.0 görünümlü ama aslında USB 2.0 olan bir harddisk

Bu USB 3.0 kartlarının da çoğu aynı. PCI Express üzerinden bağlanabiliyorlar ve sözüm ona eski model anakartınıza USB 3.0 desteği getiriyorlar. Dediğim gibi % 90 palavra. Buradaki çakallığın çıkış noktası USB 3.0 teknolojisinin USB 2.0’a destek veriyor olması. Yani siz bu usb 3.0 kartlardan birini bilgisayarınıza taktığınızda çalışır. Ama 3.0 hızında çalışmaz. Bunu anlamanın en iyi bu kart üzerinden bir USB 3.0 harici disk takıp kopyalama yapmaktır. Buradaki veri aktarım hızının USB 2.0 bir diskle neredeyse aynı olduğunu göreceksiniz. Dolayısı ile benim tavsiyem sırf daha hızlı kopyalama yapayım diye sakın USB 3.0 PCI Express kartı almayın. İşinize % 90 ihtimalle yaramayacak, bilgisayarınıza sadece fazladan 3-4 tane yeni usb yuvası eklemiş olacaksınız. Bunun yerine doğrudan USB 3.0 destekleyen bir kart almak daha akıllıca, daha yenilikçi (fakat pahalı) bir yaklaşım olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s