Rüya Dalgıçları İçin Masallar

01Aslında gecikmiş bir yazı bu. Biricik dostum, asker arkadaşım, çok güzel insan Selçuk Ceylan‘ın ilk kitabının adı bu işte: Rüya Dalgıçları İçin Masallar. Bir yazarın Çocuk Edebiyatı için eserler vermesi kadar ulvi ne olabilir ki?

Askerde tanıştığım en farklı adamlardan birisi de şüphesiz Selçuk Ceylan’dı. Komutan mesleklerimizi sorduğunda “Yazarım” demişti. Çok ilgili görünmeye çalışan komutan ne yazdığını sorduğunda ise “Çocuk masalları” demişti. Konuşma orada onlar için bitmişti ama Selçuk’la aramızda yeni bir konuşma işte o gün başladı. Usta birliği boyunca da yazmaya çizmeye dair sürekli fikir alışverişlerimiz devam etti ve askerliğimiz bitti.

Selçuk’un askerdeyken heyecanla beklediği iki şey vardı: bu kitabın çıkması ve tezkeresi. Bu süreçlerin hemen hemen tüm evrelerine Selçuk’la birlikte biz de şahit oluyorduk. Nihayet ilk masal kitabı çıktığında Selçuk, 3. kitabına yetecek kadar yeni masallar yazmıştı bile. Eh, bu işler hep böyle oluyor işte. Askerde Selçuk’la birlikte telefon kullanmayan iki üç kişiden biriydim ben de.

Kitaba dönecek olursak, gerçekten çok komik bir fiyata, 8.5 TL’ye tüm seçkin kitapçılarda, çok daha ucuza 6 TL’ye de hemen hemen tüm internet sitelerinde satılıyor. Can Çocuk Yayınları‘ndan çıktı. Rüya Dalgıçları İçin Masallar – 1. Bu ne demek? Evet, ikinci bir kitap da eğer Selçuk’un askerdeyken anlattığı takvimde bir değişiklik olmaz bu yılın sonlarına doğru raflarda olacak.

Rüya Dalgıçları isiminde bir seriyi yaratmak için Selçuk hayatında ciddi değişiklikler yapması gerektiğini düşünmüş ve kalkıp Almanya’ya, İngiltere’ye, İtalya’ya, Fransa’ya ya da Amerika’ya gitmemiş, Arjantin’e gitmiş. Bir dönem orada yaşamış. Orada çalışmış ve bu fikri kafasına iyice yerleştirip masallarını yazmış.

02Rüya Dalgıçları ismi bana da ilham oldu ve belki de hiç bir zaman gerçekleşmeyecek müzikal bir projenin adını koyduk Selçuk’la: dreamdivers. Bu yeni grubumuz için ne zaman müzik yapmaya başlarız bilmiyorum 🙂

Kitapta iki masal var: Ben Bir Bülbülüm ve Kar Tarlası. Bir masalda olması gereken tüm fantastik ögelerin yanında, kardeşlik duygusunun ve çocuklara özgü o merakın mükemmel birlikteliği işlenmiş. Evden, ne şartla olursa olsun, çıkmadan önce kahvaltısını yapan ve annelerinin izni olmadan evden ayrılmayan çocuklar ve dinledikleri fantastik radyo, yataklarının altında kar yetiştirmeye varan maceralarıyla gerçekten eğlenceli bir kitap. Paraya ihtiyacı olmadığı halde terzilik yapan, turuncu saçlı anneleri yeri geliyor pazarda meyve sebze satıyor. Farklı kurgular yani. Kitabın bir diğer güzelliği ise Meltem Şahin‘in çizdiği resimler. Selçuk’un sözcüklerle yaptığı işi Meltem’de çizgileriyle yapmış. “Narin parmaklardan ustaca bir iş doğrusu.”

03Selçuk’un tüm tanıyanları ve arkadaşları arasında yeni bir moda süregeliyor bu günlerde. Kitabı alan kitabın fotosuna Selçuk’u etiketliyor. Eh, eğlenceli de oluyor doğrusu. Arkadaşımın bir sonraki kitabını ve ondan sonra çıkacak kitaplarını da heyecanla bekliyorum. Her birinin bu blogda yer bulacağına şüpheniz olmasın. Özellikle bir inek masalı var ki 🙂

Kitapta en sevdiğim, adeta hayran olduğum çizim şu aşağıdaki. Bu güzel çizimle ve Selçuk Ceylan’a, canım kardeşime yazarlık hayatında başarılar dileyerek yazıyı bitiriyorum.

04

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s