Hope To Find – Our Story About You (2014)

Gecikmiş albüm değerlendirmelerinin blogu, Proofhead My Resort’e hoş geldiniz! Bu yazımızda da aylar önce çıkan bir albümü inceleyeceğiz.

Hope To Find, yakın takipçilerin hatırlayacağı üzere, blogda sıkça bahsettiğim, yazılarda adı ve şarkıları çokça geçen bir gruptur. En değerli gruplarım listesinde yer alır. Bunda hem grup üyeleriyle olan dostluğum hem de, ve en çok da, çok kaliteli işler yapıyor olmalarının payı çok yüksektir. Özellikle 2009’da yayınladıkları ilk çalışmaları Still Constant’tan sonra gözümüzü kulağımızı gruba çevirip yeni bir şeyler yayımlamaları için beklemeye başladık. O EP’yi aldığım günü hatırlıyorum, Hera Cafe‘de. Albümün digipack baskısı, tasarımı beni çok etkilemişti. O dönemde yaptığımız konserde de Hope To Find harika bir performans sergilemişti. Şansa bakın ki grubun bu EP’deki kadrosuyla vereceği son konseri de organize etmek yine bize kısmet olmuştu.

promo

Still Constant’tan sonra bir dönem grubun gitaristi Zafer abiyle çalışma imkanımız olmuştu Godspel grubunun besteleriyle alakalı olarak. İşte bu yeni albümün ilk seslerini de o vakti duymuştuk. Grupta Still Constant çıktıktan sonra birkaç yıl içinde ciddi değişiklikler olmuştu. Gruba yeni bir vokalist gelmiş, grubun davulcusu ve basçısı gruptan ayrılmıştı. Gruba katılan yeni vokalistin de bir süre gruptan uzakta kalması sebebiyle Hope To Find bir duraksama yaşamıştı. Ancak kısa süre sonra yeni bir davulcu bulundu. Bir süre sonra da yeni bir basçı bulundu ki bu basçı efsane bir adamdı, Koray Ergünay, benim gözümde. Daha önce sahnede izlemiştim.

Böylece grup ilk stüdyo albümünü çıkaracak kadroyu bir araya getirmiş oldu. Biz o dönemde Hope To Find’ın albüm kaydına girdiğine dair fotoğrafları grubun sosyal profillerinde görüyorduk. Kendi adıma beni en çok heyecanlandıran şey grubun klavyecisi Alper abinin kayıtlarda bir akordeon kullandığını görmek olmuştu. Bir de vokalist Mert‘in inanılması güç performansına bir kere şahit olmuştum, bu adam kayıtta neler yapar acaba diye merak ediyordum.

Sonra günler geldi geçti, Zafer abi askere gitti, ben askere gittim, ben askerden geldim, Zafer abi hala askerdeydi, yedek subaydı çünkü 🙂 Bir gün nihayet albümü elde ettim ve dinlemeye başladım.

Exile, albüm için heyecan verici bir intro olmuş. Bir önceki çalışmaları olan Still Constant isimli EP’de toplamda 4 parça vardı ve intro falan yoktu. Exile, tam da bir introdan beklediği üzere albümün genel havası hakkında güzel ipuçları veriyor. Hemen ardından başlayan Suddenly ise aylardır merakla beklediğim o akordeonu duyduğum şarkıydı. Mükemmel! Albüme başlamak için daha iyi bir şarkı seçilemezdi. Beş yıllık aradan sonra işte Hope To Find! Grup bu şarkıyla bize, “işte geliştirdiğimiz zenginleştirdiğimiz müzikalitemiz, işte göğsünü gere gere ön plana çıkardığımız vokalimiz, çok daha güçlü klavye altyapılarımız ve harika davul partisyonlarımız” diyor. Progressive müziğin tüm ögelerini bulabileceğiniz bir parça bu. Ancak dediğim gibi, özellikle vokal performansı ve klavye melodileri ile beyninize kazınıyor. Albümün daha başlangıcında albümdeki en iyi şarkıyı dinlemiş oluyoruz. Suddenly! Şarkıyla ilgili tek bir keşkem var. Keşke, başlangıç kısmında vokal başladığındaki o sessizlik olmasaymış. Ama dinledikçe ona da alışıyor insan. Dediğim gibi albümdeki en iyi şarkı! How long I’d been waiting for you…

Yesterday, Today, Tomorrow karamsar bir başlangıca sahip, dinleyeni hafifçe öfkeyle bezenmiş bir mutsuzluğa iten bir şarkı. Bu karamsarlık sürüyor sürüyor ve şarkının en gaz yeri başlıyor. Gerisi vokalin, davulun ve klavyenin büyüsü.

Gently Broken, albümdeki bir diğer iddialı şarkı. Hatta şarkının alternatif masteringli bir başka versiyonu da bonus olarak albüme koyulmuş. Gayet slow ve yumuşak bir piyano ile başlıyor şarkı. İnsana huzur veren bir tonda vokaller başlıyor. Şarkının ortalarına doğru vokaller muazzamlaşıyor. Şarkının son kısımlarını ben çok beğendim. Zafer abini perdeyi güzel bir soloyla kapatması çok başarılı. Dediğim gibi iki alternatif mastering seçeneği var. İkisini de dinleyin bakalım hangisini seveceksiniz.

Through The Window isimli bir skit var. Bir dakikalık bir müzik kutusu tınısı. Hemen ardından başlayan parça Instructional Inspirations. Albümdeki en iyi parçalardan. Şarkı uzun süre vokalsiz devam ediyor, enstrümental bir parça sanıyorsunuz. Hope To Find’ın ilk albümde bolca yaptığı melodi işini nihayet bu parçada duyuyoruz. İkinci dakikanın ortalarına doğru güzel melodiler duyuyoruz. Dördüncü dakikaya doğru Mert’in ağlatan vokali giriyor yine. Bu kez anlıyorum ki cidden çok melankolik bir albüm dinliyorum. Still Constant’taki City Soul için yıllar önce öyle bir yorum yazmıştım. Bu şarkıyı her ruh haliyle dinleyebilirsiniz diye. İşte bu albümü de bence daha çok melankolik zamanlarınızda dinleyin, muhteşem gelecektir.

Bir kaleydoskop görüntüsü

Kaleidoscope, eğlenceli bir girişi olan, özellikle ismiyle dikkat çeken bir parça. Kaleydoskop, çiçek dürbünü, içine bakıldığında renkli desenler görülen bir aygıttır. Bu desenler, ışığın yansımasıyla elde edilir ve dürbün hareket ettirildikçe sürekli değişir. Grup az önce yaptığım yorumu haksız çıkarmak için böyle neşeli bir şarkı yapmış. Sözlerinden vokaline kadar, şarkının insana hissettirdiği şey neşe ve umut. Klavyeye ve bas gitara çok iş düşmüş bu arada. Şarkının kapanış kısmında Koray Ergünay almış yürümüş bas gitarı.

Worth To Remember, albümün genel havasına uygun bir şarkı olmuş. Güzel bir girişi var. Bana birazcık Dream Theater‘ı anımsattı. Vokalleri çok başarılı. Üçüncü dakikanın ortalarına doğru gelen geçiş çok güzel. Sonlara doğru klavyenin etkisi de yine artmış. Zaten bu albümde Hope To Find, çok muhteşem klavye alt yapıları kullanmış, bu anlamda grup zirve yapmış.

Memories, kısa fakat güzel bir akustik parça olmuş. Her dinlediğimde bir şeylere benzetiyorum ama esasında özgün bir iş. Hemen ardından başlayan 10 dakikalık Alieniation‘ı saymazsak bu parçaya bir outro diyebilirdik. Bu parça, Memories, Mert Celal Taş‘a ithaf edilmiş.

Evet, Alieniation‘dan bahsediyoruz şimdi de. Albümdeki son parça, en uzun parça. Herhalde bir Türk progresive grubunun yaptığı en uzun parçalardan birisidir. Şarkı kendi içinde üç bölümden oluşuyor. Müthiş dingin bir havada ilerliyor. Gitar, bas, klavye soloları yine bu dinginliğe eşlik ediyor. Üçüncü dakikanın sonlarına doğru “ne zaman başlayacak şu gaz kısım” sorumuzun cevabı geliyor. Şarkı üç kısımdan oluşuyor demiştim. Her bir kısım bir birine böyle güzel geçişlerle tutturulmuş. Bunlar elbette daha çok “progressive köprüler”. Hope To Find müziğinde, müzik kurgusunda geldiği son noktayı Alieniation’da ortaya koymuş. Albümde son duyduğumuz söz şu oluyor: “Artık eskisi gibi değil.”

Albümün derli toplu bir çalma listesini de vereyim:

1. Exile (3:00)
2. Suddenly (5:20)
3. Yesterday, Today, Tomorrow (3:56)
4. Gently Broken (6:14)
5. Through The Window (1:00)
6. Instructional Inspirations (5:15)
7. Kaleidoscope (4:32)
8. Worth To Remember (5:46)
9. Memories (1:39)
10. Alieniation (9:50)
11. Gently Broken (Bonus)(Alt. Mastering) (6:13)

Albüm genel olarak müthiş bir melankolik havada seyrediyor. Grubun yeni elemanları, yeni sesleri adeta birbirleriyle yarışmış ön plana çıkmak için. Vokaller, basslar çok başarılı. Davullar Still Constant’da alıştığımız türde değil. Kesinlikle daha kötü değil, davulcunun stili kendini gayet belli etmiş. Bravo doğrusu 🙂 Gitar ve klavye ki zaten grubun beyni bu adamlar, kesinlikle ibreyi aşağı düşürmemiş, bilakis yukarı çekmişler. Gerçekten herkese verdiği emek için teşekkür etmek gerek. Düşünsenize gecelerinizi, günlerinizi size beş kuruş kazandırmayacak bir albüm için harcıyorsunuz. Üstelik bunu icrası en zor tarzda eserler vererek yapıyorsunuz. Bu saygıyı hak etmiyor da ne hak ediyor?

Albüme henüz klip çekilmedi. Suddenly’e umarım bir klip çekilir. Ben kendi adıma büyük bir istekle bekliyorum. Albümdeki kadro ve grubun şu anki kadrosu şu şekilde:

Mert Erdem (Vokaller)
Alper Dağalp (Keyboard, akordeon, back vokaller)
Zafer Yüksel (Gitarlar & back vokaller)
Koray Ergünay (Bass)
Yavuz Sözkan (Davullar & back vokaller)

 Albüm tüm grup üyeleri tarafından yaklaşık aylık bir sürede üç farklı şehirde Eskişehir, Bursa ve Ankara’da ev stüdyolarında kaydedildi. Vokaller ve akordeon kayıtları ise Eskişehir’de Ufuk Bulut Stüdyosu‘nda kaydedildi ki aynı stüdyodan çok iyi işler çıkıyor şu son zamanlarda. Miksajı İstanbul’da Emrah Canayakın tarafından yapılan albümün masteringi İngiltere’de 4D Sound Studios‘ta yapıldı. Gently Broken’ın alterntif masteringi de yine İngiltere’de The Bench Music‘te yapıldı. Bu alternatif mastering olayının detayını fırsat bulunca Zafer abi’ye soracağım. Albümün firması ise Mireille Music.

Kapak tasarımı İleyha Dağalp yapmış, hoş bir tasarım da olmuş. Albüm şu an SPOTIFY üzerinden dinlenebiliyor. Şuraya tıklayıp doğrudan albüme ulaşabilirsiniz.

Özetle, iyi bir albüm olmuş. Eminim ki kısa süre sonra bu albümle ilgili gelişmelere ve yeni çalışmalara (klip vs.) yine My Resort’te yer vereceğim. Son söz: Our Story Is About You, güzel bir albüm sevgili okur.

NOT: Tüm gizli Hope To Find hayranları, birleşin ve bu albüme destek verin. Aşık olmak için Suddenly’i dinlemeniz yeterli olacaktır.

suddenlyNOT 2: Gently Broken’ın alternatif masteringli versiyonu, bonus parça, dijital albümde yer almıyor. Dinlemek için biraz beklemeniz gerekecek 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s