Ay Diyarından Öyküler

d2583c2574b09d24cd9074036356c923-d3iydjzBizler ne şanssız insanlarız. Her yıl topu topu on iki defa, çok şanslıysak on üç defa görebiliyoruz dolunayı. Güneşin beslediği topraklarda yaşamanın belki de en kötü yanı bu işte. Bizler, karanlıktan beslenenler, yılda ancak tam tutulma olduğunda ruhlarımızı huzura erdirebiliyor ve bir geceliğine de olsa gerçekten dinlenebiliyoruz. Gerçek duyguları, ancak bu zamanlarda yaşayabiliyoruz. Pek çoğumuz bu dolunaylarda aşık olur, mutlu olur. Bahçelerimize hep ay yemişleri ekeriz. Pek çoğu bilmez ancak bu ağaçlar tam tutulmalarda en lezzetli meyvelerini verir, aynı gece toplanıp tatlarına bakılmaları şartıyla.

Böyle muhteşem bir geceye erişebilmek için bütün bir ay boyunca beklemek zorundayız. En muhteşem ayı görebilmek için bir ay beklemek… Dolunaya birkaç gün kala bu durum bizde ani öfkelenmelere, ani patlamalara, hesapsız hüzünlere yol açıyor. Bu aşina olduğumuz bir durum olduğundan sabrediyoruz. Gün gelip güneş battığında, kusursuz ilahemiz doğduğunda göğe, bizler de gözlerimizi dikiyoruz üzerine. Bu ışığı görmek, adeta bu gümüş tene dokunmak, içimizdeki öfkeyi silip süpürüyor. Bizleri pırıl pırıl bir hale getiriyor. Kalbimizi aşka ve sevgiye açıyor.

Bizler çok şanssız insanlarız. Kendi evimizden çok uzakta, Dünya’da sıkışıp kalmışız. Yüzlerce yıl önce sürgün edilen birkaç aileden türeyen küçük bir toplumuz şimdi. Atalarımızın, safkan neslimizin çok uzağında bir yaşam sürüyoruz. Adlarımız belki de yuvamızda çoktan unutuldu. İsimlerimiz bilinmiyor. Belki çok az kişi hatırlıyordur Dünya Sürgünlerinin adlarını. En eski tarih kitaplarımızın artık silinmeye yüz tutmuş sayfalarında zorlukla okunuyordur adımız: Dünya Sürgünleri. Ay Diyarından çok uzaktayız. Bizler, Ay Diyarı İnsanları, hep Ay Diyarından Öyküler dinleyerek büyüdük ve her dolunayda kendimizi evimizde hissediyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s