Erzurum Gezi Rehberi

Erzurum‘dan döneli epey bir süre oldu aslında. Ancak halen Erzurum’la ilgili aktarmadığım şeyler var. Bu yazı, ileride bir gün olur da Erzurum’a yolunuz düşerse kentte gezebileceğiniz yerler hakkında bir takım yüzeysel bilgiler, yerine göre ince detaylar içermektedir.

erzurum08Yakutiye Medresesi: Kentin tam göbeğinde bir yer burası. Yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Erzurum’un en güzel özelliği çoğu tarihi mekanın kent içindeki günümüz mimarisiyle kucak kucağa yer almasıdır. Medrese müzeye dönüştürülmüş. Müze kartla ya da beş lira vererek girilebiliyor. İçeride sıra sıra dizili yaklaşık 10 kadar oda var. Bu odalara küçük birer kapıdan eğilerek girebiliyorsunuz. Yani ister istemez saygıdan eğilmiş oluyorsunuz, mantığı bu, güzel bir mantık. Medresede Erzurum toprakları üzerinde hüküm sürmüş tüm devletlere ait envai çeşit tarihi eser bulunuyor. Ayrıca geleneksel Erzurum yöresi kıyafetleri ve aksesuarları da enfes. Bunları kısım kısım, her odada bir galeri olacak şekilde sergilemişler. Mekan bir medrese olarak yapıldığı için bununla alakalı sahneler de canlandırılmış. Mekanın içerisindeki ve özellikle dış kapısındaki taş işçiliği enfes! O zamanda bu taşları nasıl böyle oymuşlar düşüncesi aklınızda belirecek ilk düşünce olacaktır. Medresenin yine üzeri oymalarla süslü bir de minaresi var. Şehrin göbeğinde gezilmeye görülmeye değer bir mekan. Burada Türk’ünden Japon’una çok fazla turist var. Hepsi açmışlar gözlerini boncuk boncuk bakıyorlar kılıçlara, silahlara, paralara…

Taşhan: Erzurum hakkında hiçbir şey bilmeyen bir kişi bile herhalde oltu taşını duymuştur. İşte Taşhan, Erzurum’da oltu taşı alabileceğiniz en güzide yer. Çünkü buradaki seksen belki de yüz küsür dükkanda oltu taşı ile yapılabilecek her modeli bulabilirsiniz. Çoğunlukla gümüş ancak yer yer altın takılar da var. Ben kendi adıma çok bir estetik, hoş birşey bulamadığım için öyle sepet sepet almadım. Ancak siz de kocaman kocaman taşlarla süslü yüzükler, küpeler seviyorsanız burası tam size göre. Gizem mesela buradan kendine ve teyzesine birer set almıştı. “Erzurum’da ucuz olur” diye bir düşünceniz varsa yanılıyorsunuz. En kötü tespih burada 70 lira falan. Ancak pazarlık çok revaçta. Muhakkak yapın. Sadece oltu taşı değil, türlü türlü değerli taşı ve çeşitli süs eşyalarını da bulabilirsiniz vitrinlerde. Erzurum’da bulunduğum sürede buraya üç kez geldim. Bir de Taşhan’da alışveriş yaptığınız/yapacağınız yerde çay da için. Özellikle çay söyletin yani esnafa. Taşhan, Yakutiye Medresesi’ne yürüyerek beş dakika uzaklıkta mesafede.

Müceldili Konağı: Kafe tarzı bir mekan burası, terası gayet hoş. Akşamları Erzurum’u seyretmek isteyebilirsiniz. Kahvesi lezzetli. Taşhan’a çok yakın.

Mecidye ve Aziziye Tabyaları: Erzurum’un bir diğer simgesi de bu tabyalar. Burada şöyle bir durum var çünkü: Dünya’da ilk defa (ya da en azından birkaç defa) asker halkı kurtarmak için değil, halk askeri kurtarmak ve vatanını savunmak için yardıma koşmuş. Milli kahramanlarımızdan Nene Hatun‘un savaştığı yerler buralar. Rusların top atışlarıyla yerle bir olmuş, bir kısmı ayakta. Burada Nene Hatun’un mezarı var. Buradaki yıkım alanını görmek şart. Bakalım gördüğünüzde sizde hangi hisleri uyandıracak. Osgiliath‘a benzetecek misiniz? Aziziye Tabyası’na yakın bir yer de Mecidiye Tabyası yer alıyor ki burası öbürüne göre çok çok daha iyi durumda. Elbette ki onarım görmüş zaman içinde. Ancak koskoca bir bina burası. İçerisindeki koridolar upuzun, tamamen taşlardan örme. Alt katlarında ahırlar halen sapasağlam. Burada Gizem’le ve Şevkiye‘yle çok fotoğraf çekildik. Tabyalar’dan bakıldığında şehir çok net bir biçimde görünüyor. Ancak bir de şehirden, özellikle Erzurum Kalesi‘nden tabyalara bakın bakalım, nasıl görünüyor bu devler 🙂

Çifte Minareli Medrese: Erzurum’un bir diğer simgesi de bu eser. Ancak biz gezemedik burayı. Çünkü minarelerine iskeleler kurulmuştu ve tadilattaydı. Şurada detayları çok güzel anlatmışlar.

Erzurum Kalesi: Biz önce kalenin surlarının dışından dolaşmayı tercih ettik. Düşmemek için birbirimize tutuna tutuna turu tamamladık. İşte o muhteşem tabyaları tam karşımızda buradan gördük. Tabyaların önemini o zaman daha iyi anladık. Çünkü tabyaların bulunduğu tepeyi ele geçirmek demek şehri ele geçirmek demekti. Kaleye giriş de ücretli. Burası da müze çünkü. Valla yalan yok girmedik, hem yorgunluktan hem de artık para vermek istemedik. Ama siz giderseniz etrafından dolanmadan direk kapısından girmeyi deneyebilirsiniz. Tabya Manzaralı olarak şeker yiyip çay içmenin tadına varabilirsiniz.

Erzurum Kongresi Binası: Erzurum Kongresi‘nin yapıldığı bina burası. Buraya da giremedik. Çünkü bekçi bir buçuk ay kadar sonra açılacağını söyledi. Burası yürüyerek şehir merkezine biraz uzak kalabilir. Ancak vaktiniz varsa kesinlikle yürüyerek ulaşın. Çünkü yol üzerinde modern ve geleneksel Erzurum’a dair çok fazla detay görebileceksiniz. Ayrıca en meşhur cağ kebapçı KOÇ’ta buraya çok yakın.

Erzurum Evleri: Erzurum’da olmanın en keyifli anlarını burada yaşadım. İç içe bağlantılı altı yedi tane ev ve yaklaşık yirmi bin tane tarihi eser! Burayı bir kez de elimde video kamerayla, cebimde bir cinle gezmek isterim. Annemin ve babamın köyünde gördüğüm onlarca eski eşyayı burada da gördüm. Yoğunlaştırılmış bir tarih turu bu. Özellikle memleketi Erzurum-Kars ve civar iller olanlar burada muhakkak tanıdık parçalar göreceklerdir. Ayrıca hemen bitişiğindeki kafede de yine çay kahve içebilisiniz, avlu içerisindeki hediyelik eşya satan dükkandan da annenize, sevdiğinize güzel hediyecikler alabilirsiniz. Erzurum’a gidersem ne yapayım diyen birine ben ilk sırada buraya gitmesini tavsiye ediyorum artık. Burada yemek de yiyebilirsiniz. Fiyatlar çok kazık olsa da eski tip köy sofralarında geleneksel lezzetleri tadabilirsiniz. Ambiyans size epey yedirecektir emin olun.

Benim Erzurum’da gezdiğim yerler ve mekanlar işte bunlar oldu. Peki Erzurum’a geldik, ne yiyelim Mesut? Tabiki cağ kebap! Önce şunu belirteyim, gerçekten çok fazla ve çeşitli yemek yeme imkanınız var. Erzurum sokakları türlü türlü kafe, restorant, kebapçı ve lokanta ile dolu. Ancak Özellikle cağ kebap yemenizi, cağ kebabı da iyi bir yerde yemenizi tavsiye ederim. Biz bulunduğumuz süre içerisinde iki yerde cağ kebap yedik.

KOÇ Meşhur Tortum Cağ Kebap: Cağ Kebabın mucidiymiş abiler. Zaten dükkana girince en ünlüsünden en ünsüzüne yüzlerce farklı fotoğraf, sima sizi karşılıyor. En efsanesi 28 Cağ yiyen İzzet Yıldızhan! Burada kebap gerçekten çok lezzetli. Fiyatı da ucuz. Şehir merkezinden taksiye binip KOÇ Cağ Kebap derseniz hemen götürüyorlar, taksiye para vermiyorsunuz. Yediğiniz yemeğin hesabına taksi ücreti de ekleniyor. Bu mekan Erzurum Kongresi Binası’na da çok yakın. Planınızı ona göre yapın, gezip yemeği yiyin.

Ye Gör Cağ Kebap: Taşhan’ın tam karşısında. Burada da çok lezzetli kebaplar yedik. Şişlerden elimize epey bir çiğ et kokusu bulaşsa da yemek lezzetliydi. Meşhur kadayıf dolması denen tatlıyı da ilk ve son kez burada tattım. Hiç sevmedim. Tavsiye etmiyorum.

Palandöken denilince akla kayak geliyor malum. Bir de burada 2011 Universiade Kış Olimpiyatları yapıldı. Şehir de Palandöken’in eteklerinde beş yıldızlı oteller mevcut. Şehir merkezinden taksi buraya 25 lira. Ne fiyat. fazlasını kuruş ödemeyin. Yakutiye Medresesi’nin yanından Polat Rönesans Otel‘e 25 liraya geldik. 30 derse binmeyin taksiye. Yeri gelmişken söyleyeyim, Erzurum’da taksiciler çok iyi esnaf değiller. Pazarlık yapın. Çekinmeyin. İmkanınız varsa da yürüyün. Havaalanına belediyenin servisi var 3,5 lira. Onu bulun, 3M Migros‘un hemen arkasından kalkıyorlar. Aziziye ve Mecidiye Tabyaları’na gitmek için de şehir içinde küçük tur şirketleri falan var. Onlarla görüşün.

Erzurum’da Öğretmen Evi, Polis Evi ve Ordu Evi var. Eğer bu kurumlardan birine mensupsanız buraları tercih edin. Çok merkezi yerdeler çünkü. Mensup değilseniz de Öğretmen Evi herkese kucak açmış durumda.

Şimdi yazının içerisinde ve devamında çok fazla fotoğraf bulacaksınız. Çünkü Erzurum seyahatim benim hiç unutamayacağım güzelliklerle doldu. En muhteşem ve en berbat tecrübeleri aynı gün içerisinde yaşadım. Arkadaşlarımla çok keyifli sohbetlerimiz oldu. Bol bol şeker yedim. Miniş şekerlerden.

Gezi Planı:

erzurumplan

Erzurum’a gidersem ve vaktim kısıtlıysa, kesinlikle ne yapayım Proofhead ?

  1. Erzurum Evleri’ne git, gör, kahve iç ya da yemek ye.
  2. Cağ Kebabı ye. Cağ kebabını da hizmet olarak cağ kebabından başka hiçbir şey sunmayan, tek işi cağ kebabı yapmak olan bir yerde ye.
  3. Taşhan’a git, hiç bir şey almazsan da hemen bitişiğinde ya da karşısında bulunan ahşap hediyelik eşyalar satan dükkanlara uğra 😉

Aziziye Tabyası:

erzurum09

Aziziye Tabyası

erzurum10

Aziziye Tabyası

erzurum11

Aziziye Tabyası

erzurum15erzurum16erzurum17

Yakutiye Medresesi’ndeki eserlerden bazıları: erzurum02 erzurum03 erzurum04 erzurum05erzurum24erzurum25erzurum26erzurum06 erzurum07erzurum01

Erzurum Evleri’ndeki eserlerden bazıları:

erzurum18erzurum12 erzurum13 erzurum14 erzurum19 erzurum20 erzurum21erzurum27

Mecidiye Tabyasıerzurum22 erzurum23

NOT: Bu bir gezi yazısı olduğu için zaman içerisinde eklemeler ve düzeltmeler de olacaktır. Yazdığım kapsamlı yazılardan birisi oldu. Kullandığım görseller bana, Gizemm’e, İlkan Bey’e ve Şevkiye’ye aittir. her birine teşekkür ederim. Birine.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s