Rumpelstiltskin

Rumpelstiltskin, Grimm Kardeşlerin bir masalının adıdır. Bu benim sahip olduğum ilk kitaplardan birisidir ve okumayı öğrendikten sonra da okuyup ezberlediğim ilk masaldır. 1995 yılında, Sivrihisar‘da, okumayı yeni öğrendiğim, ilkokul 1. sınıfın sonlarına doğru bir zamandı. Babam bir akşam elinde üç tane kitapla çıkageldi. Küçük Kahraman Terzi, Kurbağa Prens ve Rumpelstiltskin. İlk ikisini hızlıca okuyup hemen bu üçüncüye, adı çok ilginç olduğu için başlamıştım. Aradan yıllar geçti, halen daha ilk ikisi bir köşede durur, Rumpelstiltskin başka bir köşede 🙂

Masalda bir cüce vardır, adı da Rumpelstiltskin’dir. Samandan altın eğirmesi beklenen bi kıza üç defa yardım eder. Her defasında kızdan birşeyler alır. Ancak son defa geldiğinde kızın verecek bir şeyi kalmadığı için, altın eğirmesi karşılığında evleneceği kralla yapacakları ilk çocuğunu vermeyi kabul eder. Aradan zaman geçer kız evlenir, bebeği olur ve cüce kızın karşısına yine çıkar. Bebeği vermesini ister, kız yalvarır yakarır, cüce de son bir şans verir kıza: Üç gün içerisinde adını tahmin etmesini ister. Kız bildiği tüm isimleri sayar, etrafa haberciler salar, duydukları isimleri kendisine getirmelerini ister. İlk iki gün tüö çabalar nafiledir. Çünkü cüce, söylenen her isme itiraz eder, adının o olmadığı söyler. Son gece tüm umutlar tükendiğinde son gelen bir haberci kraliçeye ormandan geçerken bir cücenin dans edip şarkı söylediğini, “Rumpelstiltskin adım benim, Kraliçe bilemez eminim” diye dalga geçtiğini söyler. Kraliçe de o gece cüce geldiğinde elinde kalan son üç ismi sayar ve evet, sonuncu isim Rumpelstiltskin doğrudur, cücenin adıdır. Çok sinirlenen cüce yerde tepinmeye başlar ve yerde açılan bir delikte kaybolur gider. Böylece kraliçe bebişini vermekten kurtulur.

Bu kitap, uzun süredir bende değildi. Bende olmadığı zamanlarda hangi cennetteydi kimbilir 🙂 Bu yazıyı yazmanın sebebi sizlere bu hikayeyi anlatmanın yanısıra, farkında olmadan, elimdeki baskının çok kıymetli bir baskı olduğunu farketmemdir. Meğer elimdeki baskı Rumpelstiltskin masalının dünyada en iyi resimlendirilmiş baskılarından birisiymiş.  Grafik tasarımları ve çizimler Zapp‘a aitmiş. Bendeki Türkçe versiyonundan farklı olarak pek çok farklı versiyonu da 1995 senesinde tüm dünyada basılmış.

Kitapla ilgili baskı ve katalog bilgileri için şu iki adresi inceledim:

https://openlibrary.org/works/OL15151103W/Rumpelstiltskin

https://archive.org/details/rumpelstiltskin00brya

Şu anda tek derdim, bendeki bu kopyanın (19 yıllık) çok eskimiş ve kardeşlerimin büyürken gazabına uğrayıp yer yer karalanmış olması. Umarım bir gün bir sahafta bir köşede bulurum temiz bir kopyasını.

One response to “Rumpelstiltskin

  1. Rumpelstiltskin Once upon a time da çok sevdiğim bir karakterdir 😀

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s