Christopher Nolan ve Filmleri Üzerine

Christopher Nolan’ı Dark Knight serisinden biliriz malum. Sadece Dark Knight üçlemesi mi? The Prestige, Inception (hayatımdaki en önemli beş filmden birisi) ve 2014’ün en iyi filmlerinden birisi olan Interstellar’ı izlemeyen kaldı mı? Kalmadı. Az kaldı ya da.

Nolan’ın IMDb sayfasına daha önce bakmamıştım. Bugün aklıma geldi baktım. Adam resmen son dönem popüler sinemasının ilahı! İnsan çektiği filmleri bir arada görünce anlıyor bunu. Nolan’ın olayı, bir projeyi hem yazıp hem yönetip hem de yapımcılığını üstlenmesi. Bakın şimdi şu şekilde:

Yıl Film Katkısı Hasılat
Yönetmen Yapımcı Senaryo
1998 Following + + + 0.24 milyon $
2000 Memento + + 40 milyon $
2002 Insomnia + 114 milyon $
2005 Batman Begins + + 374 milyon $
2006 The Prestige + + + 110 milyon $
2008 The Dark Knight + + + 1.005 milyar $
2010 Inception + + + 826 milyon $
2012 The Dark Knight Rises + + + 1.084 milyar $
2013 Man of Steel + + 668 milyon $
2014 Interstellar + + + 673 milyon $

Yönetmenliğini yaptığı tüm filmlerini izledim. Favorim elbette Inception. Şunu fark ettim, Nolan filmleri bir kitaptan uyarlanmış gibi gelir bana izlerken. Kurgular, öyküler o kadar güçlüdür ki. Olayların gelişimi, filmi izlerken çok karmaşık gelir. Ancak film bittiğinde aklınızda kalanlar bir su kadar berraktır artık. Bu tip iyi olay örgülerine kaliteli romanlarda rastlarız. Romanlardan uyarlanan sinema filmlerinin de çoğunlukla iyi yapımlar olmasının sebebi budur bence. İşte Christopher Nolan filmleri, belki de Nolan kendi yazdığını yönettiğinden, aynı tadı bırakıyor bende. The Prestige’in final sahnesinde, Inception’ın final sahnesinde, The Dark Knight’ın final sahnesinde hissettiğimiz heyecan hep aynı oldu. Üç saatlik filmleri izleyip bittiğinde “hemen bitti” diyorsak (ki ben hep diyorum Batman serisini izlerken) Nolan’ın üstün yeteneğine şapka çıkarmamız lazım.

Yapılacak şey tüm bu filmlerin DVD’lerini, hatta Bluray disklerini bulup arşivlemek. Eksiksiz olarak tamamlamak. Sinema bir sanatsa, Nolan bu sanatın günümüzdeki en güçlü bestecilerinden, ressamlarından birisidir.

Vikipedi’nde okuyunca fark ettim, tüm filmlerin oyuncu kadrolarına baktım. Gerçekten de adamın son filmlerinin hepsinde Michael Caine oynuyor. Michael Caine filmlerin hepsinde sağduyusuna ihtiyaç duyulan babacan amcayı oynuyor.

Nolan filmleri IMDb’de de çok seviliyor. Adamın filmografisinin neredeyse tamamı IMDb’nin en iyiler listesinde yer alıyor. The Dark Knight 8,9 puanla şu an dört numarada. Vizyona girdiği sene haftalarca ilk üçte kalan Inception şu anda 8,7 puanla 14. sırada. Interstellar 8,6 puanla 26. sırada. Memento 8,5 puanla 45. sırada.

Hala izlemediyseniz Inception’ı muhakkak izleyin. Eğer izlediyseniz yarın akşam yine izleyin. Olabilir mi? Rüyaların içinde böyle dünyalar yaratmak mümkün olabilir mi? Olabilir sevgili okur. Nolan bu Dünya’yı nasıl kurguladı? Bu nasıl bir yaratıcılık? Taklit etmekten utanmıyorum bazen. Umarım yeni bir Inception çekilmez. Yeni bir Interstellar çekilmez. Bu filmlerin devam yapımlarının öncekilere göre bir derece daha kötü olması ihtimali bile çok can sıkıcı değil mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s