432 Hz ve 440 Hz Testi

Melodik mevzulara yine başka bir testle devam ediyoruz.

Nereden nasıl öğrendim, kim gösterdi, nerede okudum bilmiyorum; müzik aletlerini akortlarken her ses için standart frekansı 440 Hz olarak alıyormuşuz. Cidden benim akort cihazımda da hep bir 440 Hz ibaresi olurdu. Pek de bilmezdim bu neydi acaba diye.

Şöyle bir mevzu var, özetle değinmek gerekirse, bildiğimiz ya da yeni öğreneceğimiz üzere frekans, saniyedeki titreşim sayısı demektir ve birimi Hertz‘dir. Kalın sesler birim zamanda daha az titreşirken ince sesler daha çok titreşirler. İşte biz de gitarımıza, kemanımıza ve bilumum enstrümanımıza akort yaparken akort cihazının standart bir frekansa göre çalışmasını sağlamak zorundayız.

432hz-vs-440hz-water

Chopin, Bach, Mozart and Reger gibi klasik müzik bestecileri eserlerini hep 432 Hz frekansına göre yazmışlar. 432 Hz sesler, insan kulağı tarafından daha “doğal” sesler olarak algılanıyormuş. Bahsettiğim bestecilerin eserlerini 432 Hz frekansında dinleyen pek çok kişi 440 Hz kayıtlara göre daha etkileyici bulduğunu söylüyor. Örneğin Requiem‘i 432 Hz frekansında dinlediğimizde Mozart’ın duyduğu ve hissettiği şekliyle dinlemiş oluyoruz. Sadece klasik müzik bestecileri değil, John Lennon‘ın Imagine‘ı ve Bob Marley‘in Three Little Birds şarkılarının da 432 Hz frekansında akort edilmiş enstrümanlarla kaydedildiği söyleniyor.

Notaların 432 Hz ve 440 Hz frekanslarındaki titreşimlerinin nasıl dağıldığına baktığımızda, 432 Hz’deki titreşim dalgalarının çok daha net ve seçilebilir olduğunu görüyoruz. Bununla ilgili yapılmış pek çok deney, 44o Hz’in doğal olmayan titreşimlerle çok net olmayan titreşim dalgaları yarattığını ortaya koymuş.
frekans

Şunu belirtmekte fayda var, yıllardır hep 440 Hz sesler dinlediğimiz için belki de 432 Hz sesler ilk duyduğumuzda bize farklı geliyor olabilir. Ancak Alper‘le yaptığımız deneyde aynı parçaları 432 Hz’de çaldığımızda duyduğumuz sesler daha “dokunaklı” oldu. Hissiyat kişiden kişiye, kulaktan kulağa değişecektir elbette.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s