Daktilo Aldım!

01 Diyeceksin ki sen daktiloyu taa şu yazında almamış mıydın Mesutcuğum? Evet sevgili okur, daha önce aldığım bir daktilom vardı. Fotoğrafını şurada görebilirsiniz. O daktilomun en büyük sıkıntısı F klavye düzeninde olmasıydı. Ben alırken Q klavyeli diye almıştım ancak satan pezevenk bana F klavyeli bir daktilo göndermişti. Böyle büyük bir hayal kırıklığı ile elime geçtiği için açıkçası çok sık kullanamadım.

Evrendeki tartışılmaz neden-sonuç döngüsünün bir neticesi olarak yeni daktilom karşıma çıktı. (Aslında bu yazıyı yazmadan önce yazmam gereken bir yazı daha vardı: Utku‘nun dönüşü. Hemen kısacık bahsetmek gerekirse Utku yıllar sonra yeniden Eskişehir’e döndü ve artık burada yaşayacak. Yakın zamanda bununla ilgili de kapsamlı bir yazı yazacağım.) Utku’nun yeni taşındığı eve yardım etmeye giderken, Eskişehirliler bilir, Esnaf Sarayı‘nın önünden geçip Stadyum’a doğru devam ettim. Biraz ileride Ticaret Odası’nı da geçtikten sonra bir pasajın aralığında tezgaha dizilmiş beş tane daktilo gördüm. Bunlardan ortadaki hemen dikkatimi çekti, çünkü Türkiye’deki daktilolarda görmeye alışık olduğumuz F klavye düzeninden farklı olarak Q klavye düzenindeydi bu! QWERTZ klavye düzeni 🙂 Dikkat edin QWERTY değil, QWERTZ. Bu, Alman klavye düzenidir. zaten klavyedeki özel karakterlerden de hemen anlayabiliyoruz bu düzeni. Türkçe F klavyede olmayan 1 karakteri bu klavyede nihayet var. Ayrıca pek çok noktalama işareti de yine Türkçe F klavyeden farklı olarak var. Almanların mantığı neydi Z ve Y harflerinin yerini değiştirirken? Bilmiyoruz.

Klavyedeki eksikler ı, ğ, ş, ç harfleri. Şanslıyım ki Almanca’da Ü ve Ö harfleri var.

03

ROYAL 240 marka modelli bir  portatif daktilo bu. Japon malı ve 1970’lerde üretilmiş. Taşıma çantası var. Diğer daktilomdan farklı olarak bunun rengi kahve rengi. Fiziksel olarak neredeyse kusursuz. Sadece üzerindeki ahşap deseninde yer yer aşınmalar var. Mekaniği de çok iyi. Hatasız çalışıyor. Benden önceki sahibi yağlamayı çok iyi yapmış. Bu da bir önceki gibi çift şeritli. İster kırmızı ister siyah yazmaya olanak sağlıyor.

02

04

05

Yine şiirler yazmak, yeni şiirler yazmak için muhteşem bir makine oldu bu sevgili okur. Eski daktilomu verip üzerine de bir miktar para vererek aldım. Bu hafta sonunun en müthiş kazanımı, bu ay ki Dolunay’a yakışır bir gelişme oldu. Sevgiler.

NOT: Kıskananlar müthiş bir alternatif sunabilirim. Şuraya tıklayıp indirebileceğiniz miniş bir bir programla bilgisayarınızda daktilo efektiyle yazı yazabilirsiniz. Kullanımı inanılmaz basit ve eğlenceli bir programcık bu. Bu programın resmi sitesi de şurada.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s