Gömme Kitaplık Projemiz

04 03
Evimizin salonunda balkona açılan ve hiç kullanmadığımız bir kapı vardı sevgili okur. Eve taşındığımız günden beri burayı hiç kullanmamıştık. Kapatıp önüne arkasına da bir takım eşyalar yığmıştık. Her geçen yıl evdeki kitaplarımın sayısı ve kapladığı alan da artmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde babam ve annem, salondaki kitaplıklarda yer olmadığı için halının üzerinde yığılı duran kitaplar için bir çözüm düşünmüşler. Benimle de paylaştılar ve kolları sıvadık.

02Önce salondaki kapıyı kasasının içerisinden söktük Murat‘la. Murat’ın gücü yetmediği için büyük oranda ben söktüm. Kapıyı söktükten sonra kasanın iç kısmından en boy ölçümü yaptık. Daha sonra Baksan Sanayi Sitesi’nde 50 liraya beyaz renk suntalem aldık. Evdeki kapının kasası ne yazık ki zamanında çok orantılı takılmadığından kestirdiğimiz suntalemin sağından solundan üstünden bir miktar tıraşlamak zorunda kaldık ama bu yeni kestirdiğim suntalemi tıpkı kapı gibi oturttuk ve kenar boşluklarını köpük sprey ile doldurduk. Bu sprey süper bir şey sevgili okur. Soğuk silikona göre boşlukları çok daha iyi dolduruyor. Sıkıldığı andan itibaren hava ile temas edince şişmeye başlıyor ve hatta taşıyor. Daha sonra tamamen kuruyunca kazıyorsunuz.

05

Neyse, suntalemi oturtup tamamen sabitleyince bu sefer sıra kitaplığın raflarını yapmaya geldi. Aslında sanayideki suntalemciyle anlaşmıştık altı adet raf için fiyat almıştık. Ancak babamın “tavsiyesiyle” bodrum katında biriktirdiğim eski suntalemlerden yeni raflar yapmaya karar verdik Murat’la. Gittim getirdim işe yarayabilecek tüm parçaları. Murat bunları ölçtü, işaretledi. Sonra tezgah testereyi kurdum ve kesmeye başladık her bir rafı.

06

Rafların kesilmesinden sonra kapının kasasının iç kısımlarında rafların yerlerini işaretledik. Altı raftan tamamını arka kısımlarından L şeklindeki parçalarla arka tablaya tutturduk. Raflardan üç tanesini de yine L şeklindeki metal parçalarla kasanın yan taraflarına sabitledik. Diğer üç rafı ise raf pimleriyle tutturduk kasanın yan taraflarına.

Nihayet rafların montajı bittiğinde sıra ufak tefek dökükleri alçıyla sıvamaya ve şişen köpükleri temizlemeye geldi. Tüm temizlik işlemleri bittikten sonra ortalıkta yığılı duran kitaplar rafları tamamen doldurdu.

01Ev içerisinde bu şekilde düzenlemeler yapmak, evin kullanılmayan kısımlarını daha işlevsel hale getirmek yaşadığınız mekanlara çok daha fazla değer katıyor sevgili okur. Bir eve, bir yaşam alanına bağlanmak işte tüm bu güzel detaylar sayesinde oluyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s