Halı Yıkamacı Fiyaskosu – Genç Halı Yıkama

tam-otomatik-hali-yikama-makinasiEvin salonunda beyaz renkli bir halı var sevgili okur. Bizim çocuklar almışlardı sağ olsunlar. Ancak lanet olası halının şansına, serildiği günden beri üzerinde hep lekeler oluştu. Çay döküldü, kahve döküldü, çikolata düştü üzerine bastık, kuş yemi döküldü, halının başına gelmeyen kalmadı. Bu noktasal lekeleri çıksın diye kırk bir türlü temizleyiciyle ovaladık, ancak nafile. Yaptığımız şey noktasal lekeleri alansal hale dönüştürmek oldu. Dediler ki “halı yıkamaya verin onu, geçer“. Biz de annemlerin daha önceden halılarını verdiği ve memnun kaldığı Genç Halı Yıkama Fabrikası‘nı aradık.

Adamlar yaklaşık 45 dakika sonra geldiler, halı varmış dediler. Biz bir şey soramadan, kırmızı bir makbuzun üzerine “1” yazıp elime tutuşturup gittiler. Tüm süreç yaklaşık 35 saniye sürdü. Ne halının boyutunu sordular, ne özelliğini sordular. Hiçbir şey. Sadece aldılar ve salı sabahtan getireceklerini söyleyerek gittiler.

Salı günü sabahtan gerçekten de getirdiler halıyı. Yine hiçbir şey sormadan, hızlı bir şekilde halıyı teslim edip gittiler. Halıyı güzelce paketlemişler sağ olsunlar. Halıyı açtığımda ilk fark ettiğimiz halının bariz bir şekilde nemli oluşuydu. Halıyı tam kurumadan getirmişler yani.

hali2

Tıkla büyüsün

Daha sonra halıdaki noktasal lekelere baktık, aynen duruyordu. Halının orta kısmındaki lekeli bölgenin de aynen durduğunu fark ettik. Yani halıyı suya sokup getirmişler 🙂 Halının uçlarındaki püsküllerin eskisi gibi durmadığını saçak saçak olduğunu üzülerek gördük.

hali1

Tıkla büyüsün.

Asıl komik olan ise halının üzerine tel zımbayla taktıkları etiket oldu. Halıya bir etiket zımbalamışlar. Halının tüyleri de mahvolmuş bu yüzden. Bir de halının üzerinde iki noktadaki tüylerinin acayip deforme olduğunu gördük. Bu da artık halıya tüy dikmek oldu resmen.

hali4

Pişmanız sevgili okur. Keşke adamlar halıyı alırken ufak bir inceleme yapıp bizi bilgilendirselerdi.  Mesela bu leke çıkar, şu leke çıkmaz deselerdi. Ya da halının tipine göre özel bir yıkama şekli olup olmadığını sorsalardı. Keşke halıyı iyice kurutup getirselerdi. Keşke halıya tel zımbayla etiket takmasalardı. Keşke halının üzerindeki ufak deformasyonları yıkamadan önce en azından bir nebze olsun düzeltselerdi. Ahh keşke!

hali3

Tıkla büyüsün.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s