Pulp Fiction Plağım

pulp01Baştan söylemekte yarar var, güzel bir hediye bu. Quentin Tarantino‘nun 1994 model filminin soundtrack albümünün plak formatına da nihayet sahip oldum böylece. Albümü daha önce kaset olarak bulabilmiştim.

Bir filmin çok sevilmesinde ve akılda kalmasında etkili olan önemli unsurlarından birisi de elbetteki soundtrack’leridir. İşte Pulp Fiction‘ın film müziği bu işlevi fazlasıyla yerine geçmiş ve hatta yer yer filmin bile ötesine geçmiş bir müzik. Filmi bilen bilmeyen herkes muhakkak şu melodiyi duymuştur: Misirlou.

Sevdiğim filmlerin soundtrack albümlerini yavaş yavaş plak formatında toplamaya devam ediyorum. Yıllar önce Kill Bill ile başlamıştım bu işe. Aslında bu açıdan bakıldığında Quentin Tarantino filmlerinin istisnasız hepsinin soundtrack albümleri toplanmaya değer işler. Çünkü çok çeşitli tarzlar içeriyorlar.

pulp02

Plaktan bahsedeyim biraz da. İçerisinden albümü mp3 olarak da indirmenizi sağlayan bir kod çıkıyor en başta: Back To Black Vinyl kodu. Bu güzel bir avantaj. Ancak plak ne yazık ki gatefold değil ve sleeve yok. Plak kabının arka yüzünde bilgiler yer alıyor. Ve biz burada neyi farkediyoruz? Plak, MCA Records‘tan çıkmış! Yani ben basmışım. (MCA Records, benim halen yürüttüğüm bir distro ya o açıdan şakasını da yapayım dedim.) Albümde toplam 16 tane parça bulunuyor. Filmden pek çok kare yer alıyor kapakta. Ön kapakta ise Uma Thurman‘ın hafızalara kazınmış o meşhur pozu yer alıyor. Yıllar sonra Kill Bill’le daha bir ünlü olacağını bilmiyor o sıralar.

pulp03

Şimdi herkes Misirlou‘yu bilir bu albümden. Ama bence asıl büyük keşif şudur. Çok iyi bir zamanlama ve biraz ön hazırlıkla müthiş keyif alarak dinleyebileceğiniz bir şarkıdır bu. Bir de şu şarkı var: Surf Rider Dinledikçe biraz da Türk işi geliyor melodi kulağa.

pulp

Filmden bir “sahne”

Bizim için bu filmin, bu albümün bir diğer önemi de bir diğer özelliği Yağız ve Ender‘in kurduğu grubun ismine ilham vermiş olması. Epey bir ilham alarak grubun adını UCUZ ROMAN koydular gençler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s