Yeni Bebeğim: Philips OTT2000/12 – İnceleme

ott2000

Uzun zamandır, taa geçen yıldan beri, kendime yeni nesil bir plakçalar almak istiyordum sevgili okur. Hatta birkaç model belirlemiştim bile kendime. Sonra işin rengi değişti ve aslında benim kendime yeni bir müzik sistemi almam gerektiği sonucuna vardım.

Eveet, nihayet bir gün haftalık D&R ziyaretimizi yaparken Philips‘in OTT2000/12 modelini gördük! Aradığım mikro ses sistemi buydu işte: Hem plak çalıyor, hem radyo çalıyor, hem CD çalıyor, hem USB çalıyor, hem bluetooth üzerinden ne bağlarsan çalıyor hem de line-in bağlantı imkanı veriyor! Üstelik o anda ne çalıyorsa USB üzerinden kaydetmenizi de sağlıyor. Gayet hafif, hareketli parçası yok, derli toplu bir sistem.

ott01

Sonra internet araştırmaları başladı benim için. En iyi fiyat, güvenilir satıcı sorguları falan derken iş uzadıkça uzadı. Nihayet, moralimin çok bozuk olduğu bir gece, bilgisayar sanki içimdekileri anlamışçasına yan tarafta bir ilan pıtlattı.

ott07

O gece siparişi verdikten iki gün sonra, yani yıllık izne ayrıldığım ilk gün, kargocu kapıyı tıklattı. Evimize yeni bir bebek gelmişti 🙂

Cihazın uzaktan kumandasında tek bir eksik var. O da CD çaları disk yerleştirmek için çıkartma (eject) tuşu yok kumandada. Bunun için cihazın üzerindeki butonu kullanıyoruz. Müthiş bir retro tasarımı var. Zaten Philips’in efsane  1965 AG4131 modeli baz alınarak yeniden tasarlanmış. Cihazın üzerinde dahili olarak iki adet 4 wattlık hoparlör ve bir adet 3 inçlik woofer yerleştirilmiş. Elbette harici ses çıkışı da alabiliyorsunuz.

ott03

ott05Plak ses kalitesi gayet yeterli. Yalnız şunu belirteyim 45’lik plakları oynatırken “Auto Stop” özelliğini kapalı hale getirmek gerekiyor. Cihaz biraz küçük ebatlarda olduğu için long playleri çalarken kenarlardan sevimli bir taşma oluyor 🙂 Ne demek istediğimi yandaki fotoğrafta görebiliyoruz.

Bluetooth özelliği, cihazın en sevdiğim özelliklerinden birisi oldu. Oturduğum yerden odanın diğer köşesindeki cihaza Nokia X3 telefonumda açtığım müziği bluetooth yardımıyla çaldırabiliyorum. Bu müthiş bir durum! Bir diğer olay ise ott06cihazın USB yuvasına bir bellek takıyor ve radyoyu açıyoruz. Koltuğa uzanıp muhabbete dalıyoruz. İlgi çeken bir şey çıkınca hemen kumandadan bir tuşa basarak USB’ye kaydetmeye başlıyoruz. Üstelik bunu sadece radyodan değil, arkadaşımızdan, dinlemek için ödünç aldığımız CD’den, harici bağlanmış bluetooth cihazından ve plaktan da yapabiliyoruz. USB belleğe mp3 olarak kaydedilmiş sesleri sonra bilgisayara aktarabiliyoruz.

ott04

ott02

Ben, elimdeki diğer pikabı bu yeni cihaza line-in girişinden bağladım. Dolayısıyla çift pikabı tek bir cihaza bağlayıp kullanabildim. Bu, sen belki farkında değilsin ama çok çok büyük bir nimet sevgili okur. Güzel ve herkese tavsiye edebileceğim bir cihazım daha oldu böylece.

2 responses to “Yeni Bebeğim: Philips OTT2000/12 – İnceleme

  1. MilesDavis

    Merhaba. Üç yıl önce yazmışsınız, yazdıklarınızı okuyunca ben de cesaretlendim bir tane edinmek için. Ancak ses kalitesi ile ilgili uyarı içeren çok fazla yorum var. Sizden kullanıcı deneyiminize dayarak kiçük bir bilgi rica ediyorum. Acaba cihaza harici ses sistemi bağlanabiliyor mu? Beni aydınlatırsanız sevinirim. Çok teşekkürler.

  2. Merhaba, ilginiz ve yorumunuz için teşekkür ederim. Cihazın üzerinde bir adet 3.5 mm Aux çıkış var. Yani bu çıkışı kulaklık için ya da harici bir ses sistemine bağlanmak için kullanabiliyorsunuz. Ancak stereo olacaktır elbette. Bunun dışında plakların ses kalitesi biraz da plağın kaydına bağlı olmakla birlikte, inanın ben kalite anlamında hiç bir sıkıntı yaşamadım. Bütçeninz varsa tek bir cihazla hem plak, hem cd, hem radyo, hem bluetooth, hem usb, hem de aux girişine sahip oluyorsunuz. Üstelik tüm bu kaynaklardan çalan sesleri direkt usb’ye de kaydedebiliyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s