Supernatural’daki Etkisiz Elemanın Etkisi

Dikkat! Bu yazı Supernatural‘in 11. sezonunun The Devil in the Details isimli 10. bölümünde yaşananlarla ilgili çok ciddi spoiler içermektedir.

Hayatımıza yön veren olayların baş rolünde her zaman hayatımızın en önemli aktörleri rol almıyor sevgili okur. Adına ister kader de ister evrenin dengesi, hayatını bazen bir bakış, gecikmiş bir otobüs, kaydırılmış bir cevap, sokaktan geçen bir satıcı, geç kalan bir arkadaş değiştirebiliyor.

amara

The Darkness – Amara

kocumdean

Dean, kafeste Lucifer’ı dövmeden önce

Supernatural’in son bölümünde böyle bir olay meydana geldi. 11 sezondur devam eden ve benim de yaklaşık 8 senedir düzenli olarak takip ettiğim dizide bu sezon olaylar iyice çığırından çıkıyor. Elemanlar kıyameti engelledikten sonra daha ne olabilir ki diye soruyorduk kendimize. Parmak sokmadığınız ne kaldı ki? Ve 11. sezon “Karanlık (The Darkness)” gerçeğiyle başladı. The Darkness Amara, ekranda göründüğünde şöyle bir yutkunuyoruz. Dünya’nın en güzel çıkık elmacık kemikli yüzüne sahip tapılası bir kadın! Oynadığı rol kolay mı? Tanrı’nın kız kardeşi! Böylesi karanlık ve böylesi güzel olması insanı cezbediyor. Dean çok iyi dayanabiliyor doğrusu.

Son bölümde Lucifer’ın kafesten çıkabilme planı gerçek oluyor. Bunun için Lucifer’ın ilk tercih ettiği beden Sam’in ki. Ama Sam dayanıyor ve kendini teslim etmiyor. Biz Rowena’nın yaptığı büyü ile Lucifer yeniden kafese tıkılıyor sanıyoruz ama yanılıyoruz. Müthiş bir şok yaşıyoruz.

Aynı bölümün ortalarında çok önemsiz gibi görünen bir sahnede Castiel, gökyüzünden gelen bir yıldırımla çarpılan The Darkness Amara’yı ararken, kendinden başka bir meleğin, daha önce  hiç görmediğimiz bir melek olan Ambriel‘in de aynı görev için orada bulunduğunu fark ediyor. Ambriel’le aralarında bir konuşma geçiyor ve bu yeni melek ona, ikisinin de önemsiz ve feda edilebilir olduğu için bu göreve seçildiklerinden bahsediyor.

Burada Castiel Ambriel’den, kendisinin aslında cennetin gözünde ne kadar değersiz ve vazgeçilmiş olduğunu öğrenince epey bir üzülüyor. Cennetteki herkes Castiel hakkında ileri geri konuşuyorlarmış meğer. Çok belli etmemeye çalışıyor ama yıkılıyor Castiel. Ve bir süre sonra da aradıkları Amara ile karşılaşıyorlar. Hakikaten de Amara, bu yeni melek Ambriel’i o dakika öldürüyor. Castiel kurtuluyor elinden.

Castiel, bu “gözden düşmüş melek” düşüncesine daha fazla dayanamıyor. Ve bölümün sonunda, biz Rowena’nın yaptığı büyüyle Lucifer’ın ortadan kaybolduğunu düşünürken aslında Castiel’in, Lucifer’a bedenine girmesi için izin verdiğini dehşet içerisinde öğreniyoruz.

Castiel, son bir hamleyle Lucifer’a soruyor: “Gerçekten karanlığı yenebilir misin?” Lucifer kendinden emin cevap veriyor: “Yapabilirim.” Bunun üzerine Castiel sadece “Yes” diyor. Böylece Lucifer, kilitli kaldığı kafesten Castiel’in bedenini kullanarak çıkıyor. Bir sonraki bölümü nefesimizi tutarak bekleyeceğiz. Castiel, önemsiz, değersiz bir figüranın, dizide yalnızca birkaç dakika gözüken bir meleğin söylediği birkaç cümleden etkilenip belki de bu sezonun kaderini değiştirecek hamleyi yaptı. Burada melek Ambriel o kadar önemsizdi ki fotoğrafını bile bulup koymadım.

sezon11

Bir sezonda 23 bölüm olacağını varsayarak, henüz 11. sezonun yarısında bile olmadığımız sonucunu çıkartıyorum. Müthiş olacak her şey müthiş!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s