Özel Basım 1 Kuruş Serisi

Emirhan ve Mehmet Ayrancı‘nın geçen haftaki güzel ziyaretinin ardından yazacağım yazılardan birisiydi bu. Taslak olarak ekledim ancak o kadar çok taslak var ki bu biraz altlarda kalmış.

Emirhan ve Mehmet benim liseden arkadaşlarım. Fatih Anadolu Lisesi‘nde birlikteydik bunlarla. Gerçi Emirhan son sınıfta zekice bir hamleyle eşit ağırlık sınıfına geçmişti ama arkadaşlığımız, dostluğumuz hiç eksilmeden devam etti. Emirhan üniversite için Eskişehir’den ayrıldıktan sonra, biz Mehmet’le çok sık olmasa da görüşmeye devam ettik. Bizzat sen bu blogda hemen tüm buluşmalarımızı okudun sevgili okur. Mehmet’e her gidişim koleksiyona eklenen yeni ve dikkat çekici bir obje demekti çünkü. Gerçi halen öyle 🙂

Bundan iki üç hafta önce Mehmet bir mesaj attı. Tarih boyunca kurulan Türk devletlerinin hatıra paralarını almış, benim için de bir takım almış sağ olsun. Darphane zaman zaman böyle hatıra paraları basıyor, ancak bunlar sürekli dolaşımda olmuyor. Az sayıda basıldığı için de piyasan edinme imkanınız olmuyor.

para

658_aba63_altinordu_arkaSette 16 farklı para var. Osmanlı İmparatorluğu,  Babür İmparatorluğu,  Büyük Timur İmparatorluğu,  Altınordu Devleti,  Harzemşahlar,  Büyük Selçuk İmparatorluğu,  Gazneliler,  Karahanlılar,  Uygur Devleti,  Hazar İmparatorluğu,  Avar İmparatorluğu,  Göktürk İmparatorluğu,  Ak Hun İmparatorluğu,  Avrupa Hun İmparatorluğu,  Batı Hun İmparatorluğu ve Büyük Hun İmparatorluğu’nun bayrakları yer alıyor paranın tura kısmında.  Yazı kısmı ise her biri için aynı şekilde ve yanda görüldüğü gibi. Bu arada paranın dolaşımdaki değeri 1 kuruş.

Ayrancı’ya bu süper set için ne kadar teşekkür etsem azdır. Hafta sonu Emirhan’la yine buluşacağız. Bakalım o buluşmadan neler çıkacak karşımıza 🙂

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s